Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Duke_BG - специалист
с какви контакти си ?
от онези чесните високите дето тръгват от пода ли ?

Ако си с тях пипни капачката долу под контакта на всички контакти - ако намериш топла отваряй и гледай какво е положението ( като преди това сперш тока де )
тия са на принципа "свински черва" - кабела влиза и излиза и продължава в следващия и така до края на кръга
така че е възможно да си включил в единия а да смърди друг
pecolt - помощник
FM STEREO написа:
Отвори всички контакти и виж какво е положението,може мирисът да идва от някоя хлабава връзка.
Първата ми работа беше да отворя контактите и да ги прегледам. Да в панелно жилище са и контактите са стандартните за панелка черни и дълги от към земята. Знам че в тях и под тях правят връзките. Когато замириса първо разглобих всеки контакт поотделно и там всичко беше ОК. Затова е и моето учудване от къде може да е миризмата на бакелит. Понеже тези контакти са от бакелит и би трябвало да миришат така но не е от тях. Кабел не мириши на бакелит и затова съм безкрайно учуден. Не знам тези гофрираните тръби в които полагат кабелите те на какво миришат когато се нагряват. Пак казвам че в спалнята мирише без да има включен уред вътре!!!
DundyTheCroc - майстор
Отвори и разпределителните кутии, вероятно има клеми с изолатор бакелит, а от кутия в спалнята е захранен контакт в помещение с конвектор.
zdravcho - специалист
Ами значи включваш във въпросния контакт консуматора и започваш да обикаляш спалнята, за да усетиш от къде първо ще се появи миризмата. Така ще локализираш мястото и ще търсиш там. Пак провери контакт ако има наблизо. Имай предвид че слабата връзка може да не е в самия контакт, който се ползва и като разпределителна кутия. Може да е някъде по трасето. Това лято имах такъв случай в един роднина, само че направо беше направило късо и бушона пада. Проблема - преди 40 години когато са строили блока, кабелите от разклонителната кутия до контакта се оказали къси с 20-30см и майстора го е домързяло да тегли нови и ги донадил с усукване и малко изолираща лента, като даже не е разминал местата на снадките. Не знам въпросният контакт в кухнята на мивката как е бил натоварван до това лято, но от слабата връзка изолиращата лента се стопила и станало късо. След доста проверки и проби се локализира мястото и проблема. Наложи се да се изкъртят две плочки.
Успех
Duke_BG - специалист
Възможно ли е миризмата да не е на бакелит а на прегорял стериопор ?

Пояснявам - снадките между панелите едно време ги пълнеха със натрошен стериопор, и е възмочно там някъде да се крие проблема.
Имаш ли первази долу между стената и пода ? замзвани ли са снадките ? - може и ти да имаш някъде някоя лустър клема между панелите.
В апартамента на нашите в спалнята миришеше на цигари от комшиите точно през тия фуги - накрая ги замазахме и спря да смърди - през тия фуги минават и кабелите.
pecolt - помощник
zdravcho написа:
Проблема - преди 40 години когато са строили блока, кабелите от разклонителната кутия до контакта се оказали къси с 20-30см и майстора го е домързяло да тегли нови и ги донадил с усукване и малко изолираща лента, като даже не е разминал местата на снадките.
Точно тук се оказа проблема!. Само че снадката беше с лустър-клема. Вчера след работа си бях легнал на спалнята и жената в този момент пуснала печката в детската и чух как лекичко прецърква точно на ръба на спалнята до мен. Там на 15см. има контакт но проблема се оказа между контакта и спалнята. Махнах перваза на ламината разглобих контакта и надигнах кабела който би трябвало да идва от детската и изскочи лустър-клемата която прави проблема. Стара с вече разхлабени се болтчета и почнала да нагаря. Доста тривиален проблем но..... какво да се прави. Сега всичко вече е ОК. Случайността ми помогна да открия повредата, че бях точно там в подходящият момент. Благодаря на всички колеги за съдействието!
nikolovvd - майстор
Късметлия си! Бягай да пуснеш тото, че те чакат едни 11+ милиона! :-D
Дано си се сетил като удължиш кабела чрез усукване да калайдисаш мястото. :roll:
nautilus33 - майстор
Да попитам в тази тема, за да не отварям нова, тъй като въпросът е същият. Преди няколко вечери усетихме силна миризма на бакелит в коридора, която не успяхме да разберем от къде идва. Сега почна да се усеща отново, и мисля, че идва от таблото в апартамента. То е от тези старите, черни с голям керамичен бушон в десния край. Леко съм настинал и не мога да подуша точно дали беше от него, но като го пипнах и си помирисах ръката, усетих миризмата. Също така в единият си край самото табло е топло(в този до бушона), а в другия осезаемо по-студено. От какво може да е? В момента не работят никакви големи консуматори, с изключение на една скара, която мисле, че е 2Кв.
GalinBelos - специалист
Хлабава връзка на основата на главния предпазител .
nautilus33 - майстор
Как да разбера кой е главният и за какво да гледам, за да го оправя.

Тема "Миризма на бакелите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: