Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ptankov - специалист
Здравейте!

Започнах да си подменям електроинсталацията в спалнята сам :shock:, макар че го правя за първи път. Реших, че ще се справя въпреки всичко. Токът вече ме хваща веднъж, така че сме се запознали с него. Вече питах в стара тема за това: Има ли смисъл да си подменям инсталацията с трижилна?

Както и да е, засега се справих с прокопаването на каналите и сега да ви питам: колко да предвидя да стърчи кабел при кутиите? Например, в едната кутия, която е над вратата влиза 4 кв. кабел (така го определям на око, щото е по-дебел от другите) и от нея излизат разклонения по 2.5 кв. за 5 контакта. Значи общо ще се усукват 3 по 6 жила + още 2 отклонения за осветление. Ползвам СВТ кабели за контактите и мостоваци за ламбите. Кутията е квадратна и има достатъчно място вътре. За едно от отклоненията за контакт оставих 20 см., но не знам дали не е малко и се чудя дали ще смогна да усуча добре и да прибера в кутията. Дали да не го сменя с по-дълъг кабел докато е време?
moimoimoi - майстор
за такива като теб има wago клеми
infomar
viewtopic.php?t=23634

Ползвай задължително тези или има едни други които са със завиване, не се сещам за името. Поръчай си ги по интернет и за 5 лева ще ти ги доставят. Завиването с клещи на голи кабели се е ползвало с десетки години, но когато се прави от любител може да стане скрито прокъсване на кабел или нещо друго -професионалистите рядко правят грешки защото имат опит, но и те грешат. Ако не вземеш нещо професионално, ползвай самовулканизираща/Бишоп май се казваше, лента а не обикновена изолаторна. Остави толкова кабел, колкото ти се побира в кутията. По-добре повече, от колкото по-малко.
kozl - майстор
Аз оставям около 20 см. Гледам профитата вйв фирмата 20-30, но все кланят към повече и после като види шефа или възложетеля купищата изрезки :shock: и скандала готов :-D
Infomar къде да ползва самовулканизираща лепенка :?
Така едни профита бяха снаждали кабел към 200 м с самовулканизираща лепенка и после закопан в земята даде на късо. Оказа се късото, че не е от разхерметизиране на снадката, а поради това че проводника беше пробил лепенката. Та тая лента маже да уплътнява за херметичност и да се залепва и да не се саморазвива, но няма механична твърдост и на острите места лесно се пробива и то не веднага, а след време.
Аз преди вулканизиращата обвивам с PVC лента и после обливам с бишоп :lol: и става twix 2 в 1. :-D
infomar
И аз така правя, но и съм правил само с BISHOP лента и съм нямал проблем.

Аз ползвам тази, по-скъпичка е, но не ме е изложила на места скрити в стената:

Високоволтова самовулканизираща се лента PLYMOUTH W963 PLYSAFE/ BISHOP 963

Изображение

или тази Plymouth L969 Plyvolt.
Изображение
ptankov - специалист
kozl написа:
Аз оставям около 20 см. Гледам профитата вйв фирмата 20-30, но все кланят към повече и после като види шефа или възложетеля купищата изрезки :shock: и скандала готов :-D
Аз шеф нямам, но съм на границата от 20 см. и за това ми е притеснено, понеже ще са 6 жила и ще трябва да е по-дълга усуканата част. Пък и като правя нещо все гледам да е ремонтопригодно и си мисля за вбъдеще, че ако трябва да се подвключи нещо и се развие може да се наложи скъсяване. Най-вероятно до края на живота на сградата няма да се пипа, но проклетото чувство ме чопли отвътре. Уф как не ми се занимава, ама може и да го сменя.
moimoimoi написа:
за такива като теб има wago клеми
Изчетох цялата "война" за и против клеми слещу усукване и ще го правя с усукване. Мерси, но няма да са клеми, така съм решил. Не съм профи, но така ми приляга, няма да споря защо.
ptankov - специалист
Аз като развалях старата инсталация видях как е било и ми хареса - усукване и после мушнато в единично блокче лустер клема само от едната страна и стегнато с болтче. И така за всяка група жила. Получава се така, че болтчето притиска усуканото. Мисля така да ги правя.
ptankov - специалист
Разбрано, ще взема предвид забележките ти! Ще пиша като стане, може и снимчица да сложа за пълнота.
PCL82 - майстор
Аз ползвам клеми и рядко усукване. Дължината подбирам според мястото, нормално като изпънеш проводника даметрално пред кутията и прибавяш още 2-3 см. С тази мярка кутията може да се подреди прегледно, остава и достатъчно резерв. Ако пък има повече място може да оставиш и повече.

При стари инсталации съм срещал чудесни прегледни връзки на керамични плочки с клемите напред, но със съвсем малък резерв. Дължината беше по-малка от диаметъра на кутията. Бяха скроили проводниците точно до клемите + 2 см за 1-2 пъти бъдещо пресвързване. Но в последствие бяха махали плочките и минали на увиване около подменени 4мм2 главени проводници. Имало се дължина само за 3 витки и имаше следи от нагаряне, а при разбутване лампите премигваха. Добре, че натоварените контакти бяха захранени с непрерязани дължини.
zdravcho - специалист
Ако имаш възможност помисли и за вариант с кербовка - но ще ти трябват специални клещи.

Тема "Колко сантиметра да оставя да стърчи кабел от разпределителната кутия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: