Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Лампата на коридора вкъщи е вързана с ключ само от едната страна и реших, че е време да се сложи ключ и от другата страна. Взех девиаторен на панасоник, турско производство от Практикер и се заех с монтажа. За пръв път правя такова нещо и почетох във форума кое и как, като много добро впечатление ми направи мнението на колегата pavelari, който тук много добре описва самия процес.

При мен обаче изглежда нещата са малко по-различни. До входната врата, където е липсващият ключ за лампата в коридора, който искам да монтирам, има места за 2 ключа с по 3 проводника всеки - един за коридора вкъщи и един за лампите на етажа, които по принцип постоянно светят. Съседите ми казаха, че най-вероятно по-близкия до входната врата трябва да е за лампата вътре и първоначално се заех с него. Изключих всички бушони, махнах изолацията около проводниците и ми направи впечатление, че от 2 от 3-те кабела леко ме хвана ток. Имайки предвид, че бушоните са изключени, предположих, че това са проводниците за лампите на етажа, които работят и се заех с проводниците на другото място. Там забелязах, че 2 от 3-те проводника бяха доста сериозно впити един в друг и понеже не видях някъде да пише, че това трябва да е така, ги разплетох. Взех си и фазомер-отвертка, който пък се оказа, че не работи, и реших да пробвам да свържа проводниците и ключа на принципа проба-грешка - в магазина ме увериха, че ключа имал защити и няма да заработи, преди да е свързан правилно.

Докато се опитвам да свържа проводниците към ключа, при изключени бушони, ме удари ток, този път доста по-стабилно, като изпуснах телефон и самия ключ на земята. Звъннах на познат майстор, който предположи, че най-вероятно ме е ударил тока от лампата на етажа. После обаче забелязах, че ако двата проводника, които бяха впити, не се докосват, то тогава не работи и вече монтирания ключ за лампата в коридора.

Това нормално ли е и в крайна сметка кое от 2-те места според вас е за ключа в коридора? Утре ще взема нов фазомер и ще мога да пробвам пак.

И не ме пращайте на майстор - ако исках, щях да викна някой още в началото. Не е това идеята. Не ме е ударил ток, за да викна някой друг след това.
iliya_i - майстор
Трябва да е тази със двата свързани проводника. Тази връзка е замествала липсващият девиаторен ключ. Но за свързването - да определиш кой проводник къде ще ти трябва фазомер.
zdravcho - специалист
Ud
nicksss93 написа:
,...които по принцип постоянно светят.
- това че лампите на стълбището постоянно светят не е добре. Има не работещ или нарочно блокиран ключ за стълбището. Но по кабелите за стълбището е нормално да има фаза. Ти там имаш ли сложен ключ или и това гнездо е празно? Притесняващ е факта че при свалени бушони у вас пак има офазяване. Най-вероятно двата свързани кабела, които са били усукани са тези които ти трябват. Ако инсталацията е направена като за девиаторни ключове и другият ключ е девиаторен, въпросната връзка е била за да замести липсващия девиаторен ключ. Щом като я разкачиш и другият ключ спира да функционира. Схема на свързване намери ли си? Из форума имаше публикувани схеми - ако ти трябва потърси.
FM STEREO - специалист
При девиаторните ключове и на двата ключа трябва да има по три кабела,там където са снадени двата кабела трябва да има още един. Два от тези отиват до другият девиатор, а третият при единият ключ е захранващ,тоест по него идва фазата,при другият ключ третият проводник отива към лампите. Всичко това трябва добре да си изясниш преди да пристъпиш към монтажа на ключа,но по добре е да си викнеш техник,защото рискуваш пак да те удари тока.
GalinBelos - специалист
nicksss93 написа:
Взех си и фазомер-отвертка, който пък се оказа, че не работи, и реших да пробвам да свържа проводниците и ключа на принципа проба-грешка - в магазина ме увериха, че ключа имал защити и няма да заработи, преди да е свързан правилно.
Такъв ключ със защити не съществува .
И не ме пращайте на майстор - ако исках, щях да викна някой още в началото. Не е това идеята. Не ме е ударил ток, за да викна някой друг след това.
С твоите познания - няма никакъв шанс да се оправиш . В така описаната ситуация , дори на добър ел. техник би му отнело доста време докато се ориентира за какво иде реч , какво остава за лаик като теб . Продължавай смело в същият дух , гледай само следващият път като те изпердаши тока , да не ти е за последно !
Christo - майстор
Трудно ще стане само с фазомер работата...... Трябват ти ДВА девиаторни ключа. Ти сигурен ли си, че сега използваният е девиаторен? Между двата девиаторни ключа трябва да има два директно свързани проводника, които са свързани само между ключовете и никъде другаде. Разкачваш сегашния ключ и най-добре с омметър намираш двата директни проводника и ги свързваш на местата им. В единия ключ влиза фазата, от другия излиза фаза за лампата. Нулата е директно в лампата. При свалени предпазители какви напрежения, какви пет лева? Без да се обиждаш, викни някой грамотен, че ще се претрепеш.
krasi92 - майстор
То ще е голем резил за един експеримент да си счупиш телефона.Тока има защита и докато не го уважаваш достатъчно не работи а и бие през пръстите.В домашни условия рядко има смъртни случаи но все пак има така че чети учебници по Електротехниката или не пипай че от проба грешка стават неприятни работи.Ако имаш познат зидаро мазач или плочкаджия помоли ги тях защото и те много обичат да се занимават с ел.инсталации.Щом при спрени предпазители те е треснал тока значи е усетил че нищо не разбираш.
nikolov333 - майстор
Първо трябва да се прозвънят проводниците и да се установи кой какъв е.. във всеки ключ трябва да са по три...между двете конзоли трябва да има два и една входяща фаза в едната а от другата изходящата фазата отива в крушката при затваряне на веригата от девиаторите..опааа дублирал съм се с мнението на Christo..сори :partyman:
hidrazin - майстор
Тема на поредния весел самоубиец...
Да върви и да се занимава от каквото там разбира. Явно това не е електротехниката.
:partyman:

Тема "Проблем при свързване на девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: