Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
georgi_ka - напреднал
Здравейте колеги.От известно време когато се къпя и докосвам душбатерията усещам леко боцкане по пръстите.Меря с мултицета между мен(ръката)стъпил съм бос и показва през деня около 4-5волта,а привечер стига до 10волта.Водопровода е с поцинковани тръби(от старите) и викам си нещо от бойлера ще е(той е занулен).Изключвам бойлера директно от авт.предпазител и му разкачих нулата и меря на водопровода няма напрежение,обаче на цялата нула и всичко що е занулено си има напрежение.Главното табло с електромерите е изведено от Чез отвън на стълба и изключих АП за нашата къща,меря и пак си има напрежение между нула и земя.Интересното е че на заземителния кол(на гл.табло на стълба) на шината,напрежението между земя и шина е само 3 волта, а разстоянието до нашата къща е 10метра с проводник 2х16мм алуминий.
Мерих нулата и при комшиите и при тях е около 4волта,само при мен е най-много(около 10волта)
shadow__01 - майстор
Според мен проблема е "разбалансирани фази". Тогава се появява потенциал по нулата спряло земя. Това е проблем на енергото и те трябва да си го оправят. Лошото е, че потребителят го пере тока, а не пишман инженерите дето само знаят да закачат електромери.
Може и да греша, но така предполагам.
jordanvass - майстор
И при мен биеше ток, като си под душа. Оказа се, че нулата към електромера отвън е хваната с една клема горе от нулевия проводник, а към къщата ми подават нула от друга клема горе. И тая другата клема паянтова. Вкъщи напрежението при товар ми пада под 200, а на таблото вън си показва 230. Смениха другата клема на нулата, дето е към мен, и всичко си се оправи.
FM STEREO - специалист
Вероятно има неравномерно натоварване на трите фази при което нулата придобива потенциал спрямо земя. При мен преди две години когато незаконното енерго на Бат Сали функционираше съм измервал потенциал на нулата от порядъка на 25-30V.Викаш ЕРП-то да си оправи нулата.
DMN - майстор
Ама че сте и вие....Вместо да се възползвате от ситуацията...4-5V потенциал между нула и земя, че даже и при някои 25-30V...ми това си е чиста далавера, щото не минава през електромера. Свързваш шепа светодиоди и си светиш вкъщи безплатно :-D .
Е, който има ДТЗ няма да стане номера :) .
infomar
Може ли някой кабел от твоите да прави някъде маса - лека утечка.... :? След като се захване добре/здраво, след почистване, клемата от която взимаш "0" дали нещата се оправят?
Последна промяна от infomar на ср окт 12, 2016 12:44 pm, променено общо 2 пъти.
FM STEREO - специалист
Възможно е и това да е,обаче ако е така трябва напрежението да му пада бая. При мен на 50м.от трафото потенциала си скача понякога и до 15тина волта,напрежението си е окло 230v. Абонат съм на този трафопост от който преди две години "Енергото на Бат Сали" си "взимаше" напрежение,сега вече има законен ток в махалата и почти няма кражби,но потенциал си има почти винаги. В една къща в същият квартал го мерих и там е в порядъка на 5-10волта,а тя даже е по близко до трафото,изобщо земното на ЧЕЗ е гола водица навсякъде в страната :-D
georgi_ka - напреднал
Днес в селото видях едни техници от чез и ми казаха че проблема можеби идва от кабеларката.Аз съм сложил един усилвател(купен от Кауфланд)че съм последна къща и съм навързал 5 телевизора,че без този усилвател ми пада сигнала и насича.Та ще пробвам довечера когато е най-голям потенциала да изключа кабелни,усилватели и входна фаза и пак ще меря.
А иначе ако някой знае до колко е допустим потенциала между замя и заземителен кол на стълба,защото там си има постоянно 3 волта,а тези от Чез казват че било нормално по индукция.Иначе напрежението е стабилно и не пада под 230в.
FM STEREO - специалист
3волта е напълно нормално,а това с усилвателя където са ти го казали е пълна дивотия. :-D
georgi_ka - напреднал
Снощи потенциала на нулата в 20.00 часа беше около 10-12в и изключих всичко свързано с кабелната още на първия сплитер и няма промяна.При изключване на цялото захранване на къщата спада само с 2волта.Май ще се примиря с този факт защото по-големия потенциал е само вечер между 19 и 21 часа и предполагам е заради по-голямото натоварване на мрежата тъй като по това време всички са в къщи готвят,отопление и т. н.През останалото време потенциала е малък 3-4волта.То и мрежата е доста стара от байтошово време въздушна с 5 проводника,три фази,нула и улично.Ние сме на 400м от трафото и като знаем какви са им връзките по стълбовете,пък и все още не всички електромери са изведени навън за да бъде заземена нулата.Консумацията преди 30-40г е била една,а сега съвсем друга(по-голяма)но както и да е благодаря на всички отзовали се.

Тема "Напрежение между нула и земя." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: