Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, ще може ли малко помощ, за изчисляването на изходен трансформатор за лампов усилвател. Аз хубаво направих усилвателя, но се оказа че трафът дето имам е със средна точка, но е за SE (ходи ги разбери), и е предназначен за 4-5W, и е много клекав, няма начин да ми изкара пълните 17W с двете EL84. Спецификациите по изходният траф, които са ми нужни са:

- Първична със средна точка, за противотактов усилвател (Пушпулен)
- Изходна Мощност - 17W (да ги сложим 20W)
- Честотна лента - Не искам много навивки, нито усложняване от много наслояване на навивките, така че за долна гранична може и 60Hz, а за горна и 10kHz (съвсем скромно)
- Тип ламели на магнитопровода - Имам и тип Ш и ШЛ образни, но предпочитам да е ШЛ, защото е по-голям магнитопровода и с по-широк прозорец.
- Първичен и вторичен импеданс - Първичен от анод до анод 8кома, вторичен 6ома.

Казвайте още каква информация ви трябва, че много се забатачих с изчисленията, а никъде не мога да намеря точно какво ми трябва, или е за SE усилвател или за друг тип ламели.

П.С. А и също, ако може някой друг съвет от опит, който е мотал трафове, за каже има ли начин евентуалните 3000-4000 навивки да не ги правя на ръка. Нещо импровизирано.
hidrazin - майстор
thebugger написа:
... има ли начин евентуалните 3000-4000 навивки да не ги правя на ръка. Нещо импровизирано.
Ами то с твоите лампови истории е крайно време да си направиш навивачка.
Варианти и решения много. Зависи какво ти се намира под ръка.
За задвижване препоръчвам или някой стар винтоверт с умряла батерия (има ги по 5-10 лева), или по-мощен стъпков двигател.
Така ще избегнеш хамалогията по търсене или правене на редуктор за да намалиш оборотите.
За брояч - стар калкулатор като паралелно на бутона "=" запоиш рид ампула а на оста с макарата залепиш магнит.
Ей тук може да поровиш и да си харесаш някоя конструкция.
НАМОТКА
:partyman:
thebugger - специалист
Добре, и аз мислех някой вариант с брояч, ще го измисля,имам рийд ключове във вкъщи, ще спретна нещо. А относно изчисленията, имам само 1 въпрос, как да определя първичната индукция на трансформатора. От нея ми зависи ниската честота, а не искам на слуки да си играя. И също, според вас на колко слоя е удачно да го направя и също ако може някаква конфигурация на намотките, защото четох че първичната е наслоена последователно, а вторичната паралелно, но не знам дали е така
lyubohar - майстор
За да си сигурен какво ще изчисляваш ти трябва за начало магнитната индукция на сърцевината(желязото),
което ще ползваш.
Не ми е ясно къде ще намериш достоверна информация.
thebugger - специалист
Знам, точно това е проблема, че не мога да намеря относителната проницаемост на сърцевината. Не може ли да я вземем някак наслуки. Дори да не се получи точно, би трябвало да се получи доста близко. По сравнителна преценка трафовете които имам са два пъти по малки и със въздушна междина, и със с 2х1650 навивки на първичната. Като имам предвид размера и намалената индуктивност от междината, ако предвидя 2х1000 намотки на трафа, ще е грешка ли?
thebugger - специалист
Също, как да разбера колко проводник ми трябва, продават ги на грамажи?
thebugger - специалист
Ето такъв трансформатора искам да ми се получи. Обмотаването така става ли?

Прикачен файл

ZomboMeme 05112016192839.jpg
ZomboMeme 05112016192839.jpg (106.68 KиБ) Видяна 2505 пъти

Прикачен файл

ZomboMeme 05112016191318.jpg
ZomboMeme 05112016191318.jpg (97.41 KиБ) Видяна 2509 пъти
tzetz009 - специалист
Спести си малко ламели , набий една плоска феритна антена от СВ радио и ще минеш десетте килохерца ! :-D Тая лента 60-10 000 много аудиофилска ! :?
thebugger - специалист
Тая честотна лента е много относителна. Със домашно направен траф, в най добрия случай, мога да управлявам ниската гранична, високата доста трудно, както се получи в крайна сметка :)
lyubohar - майстор
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... rint&sid=4

Тази схема знаеш ли я?
Има и готови данни за изходния.
Но имай в предвид,че има неволни грешки в схемата.
Ще ти ги покажа,ако решиш да я ползваш.
Автора е капацитет в областа.

Тема "Изчисляване на изходен трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: