• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Lisko - майстор
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
torbalan написа:
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
...
Напрежението се вдига 2 пъти, а мощността 4 пъти.
След това диода отрязва половината от четворната мощност. И в крайна сметка върху флекса имаме ДВОЙНА мощност...
Я по-подробно го обясни това, че нещо не вдявам?
P=U.U/R
Ако увеличиш напрежението 2 пъти,
P=2U.2U/R=4.U.U/R
Диода отрязва едната полувълна на синусоидата, и остава P=2.U.U/R
Ако искаш с числа:
2000=110.110/R
От тук R=6,05 ома
Ако го захраним на 220V, мощността става:
P= 220.220/6,05=8000W
Диода отрязва половината и става 4000W, което е двойно повече от 2000W-първоначалната мощност.

Каква е истината:
При полупериоден изправител резултатното ефективно напрежение е 0.45 умножено по началното ефективно напрежение.
Сиреч, ако в мрежата имаш 230 волта, ще получиш 103.5 волта ефективно напрежение. Това обаче дава идея за прости консуматори (котлон).
За двигател - само мога да гадая как ще му се отрази, но предполагам че няма да му се отрази добре - накъсаната форма на напрежението.
torbalan - Дървен философ
zdravcho написа:
torbalan написа:
Въпроса е - ако с един диод се отреже едната полувълна на 220 волта, то двигателя ще работи ли нормално?
Двигателя е за напрежение около 110 волта (два отгоре, пет отдолу не са фатални).

Никой не пита за мощности, за интеграли и прочие глупости...
Е той abcdefg....xyz точно това се опитва да обясни, само че емпирично. А мощностите и напреженията са пряко свързани. Това теоретично, а Хидразин го обори практично, но с руска техника :lol:
Нищо не обяснява... Цитира напосоки формули, които нямат нищо, ама нищо общо с въпроса... :)
torbalan - Дървен философ
Lisko написа:
... Това обаче дава идея за прости консуматори (котлон).
За двигател - само мога да гадая как ще му се отрази, но предполагам че няма да му се отрази добре - накъсаната форма на напрежението.
Е това имам предвид, но Лиско го е формулирал по-ясно и разбираемо :)
ktamen - специалист
Много убава тема, един написа, че 2 и 2 е 4 и 10 човека тръгнаха да го убеждават, че 2 и 2 е точно 3,287.
Торбалан - президент, Лиско вицепрезидент :supz:
zdravcho - специалист
Lisko написа:
За двигател - само мога да гадая как ще му се отрази, но предполагам че няма да му се отрази добре - накъсаната форма на напрежението.
- е как да му се отрази - нищо му няма леко на бъбуни. ШИМ-овете къде по ръбати ги къдрят...
a_stoev - майстор
zdravcho написа:
torbalan написа:
Чудя се дали математиката не ти се удава или мисленето, като цяло...

От електротехника кой знае колко не отбирам, и ако беше задълбал в некакви реактивни, активни и т.н. мощности, бих се съгласил...

Но това, което си написал са откровенни глупости.
Стана ми интересно. Би ли се аргументирал за "Но това, което си написал са откровенни глупости."
Ами лафа "електродвигателя не е котлон" го лазват на всеки студент. В уравнението на тока и напреженията учатва и едно нещо наречено противо ЕДН на въртене. Та формулите на азбуката са неприложими при електродвигател
Lisko - майстор
ktamen написа:
Много убава тема, един написа, че 2 и 2 е 4 и 10 човека тръгнаха да го убеждават, че 2 и 2 е точно 3,287.
Торбалан - президент, Лиско вицепрезидент :supz:
Аха, тва много в тон със "събитията" :)
Ама за БГ ли имаш предвид или за Америка ;-) или направо на целия свят?
Antonii - майстор
Незнам кви са тези сметки и разсъждения.
Най-лесно е да се свържат два флекса последователно. Единият е постоянно включен, а с другия се работи. Само мощностите трябва да са им еднакви. :-D
ktamen - специалист
Lisko написа:
ktamen написа:
Много убава тема, един написа, че 2 и 2 е 4 и 10 човека тръгнаха да го убеждават, че 2 и 2 е точно 3,287.
Торбалан - президент, Лиско вицепрезидент :supz:
Аха, тва много в тон със "събитията" :)
Ама за БГ ли имаш предвид или за Америка ;-) или направо на целия свят?
За Зимбабве (Родезия).
Торбалан поне си признава, че хал хабер си няма от жици, а ти разбираш по-малко и от него, ама си с претенции за голям разбирател, затова не ставаш за президент, а само за вице. Тва 0,45 откъде го измисли :?:
Ако авторът все още чете, му препоръчам да обръща внимание само на съветите на abc................z.
DMN - майстор
hidrazin написа:
Ако някой го е страх да експериментира - пращайте ми английски, американски... ръчни инструменти.
Диоди имам в изобилие. Обещавам всичките да ги пусна за проба.
Ако под "всички" имаш предвид всичките диоди, си мисля, че ако се свържат около 200 диода последователно, и ако всеки диод има пад на напрежение около 0.6V, тъкмо ще смъкнат напрежението със 120V :?, но пък режат единия полупериод, или трябва да са 100 диода за да стане номера с докарване на мощността :? .
Абе нямам в момента някой мощен диод под ръка, иначе ще го направя експеримента и ще измеря мощността например на дрелка(230V) с диод и без диод на 230V. Преди време в една друга тема го правих това с диода и с поялник, и го показах май със снимки(не си спомням) и мисля, че тогава с един диод по показание на ватметъра консумираната мощност падна два пъти. Ама номера е да се види с двигател как стоят нещата с един диод :?
Иначе в Англия масово използват ето такива и подобни трафове с различни мощности - 2,3,5 КVА и т.н.
Прикачен файл:
p44422_x.jpg
p44422_x.jpg (16.74 KиБ) Видяна 1701 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Как да подкарам 110в мотор на 220?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: