Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lubomirzaikov - помощник
Добър вечер! Моля за съвет относно следната дилема. Мой приятел има инсталирана китайска система термопомпа вода-вода. Първоначалната изработка преди години е била без буферен съд и постоянно вкл/изкл на компресора на помпата, неправилна работа, голяма консумация и т.н. Помпата, въртяла водата в системата е центробежна/турбинна, монофазна с мощност 0,55kw и ток по табела 2,8 А при 220волта. В последствие е добавен буферен съд, компресора спира този постоянен пуск/стоп през 2/3 мин. и сега въпросната помпа върти водата буфер-топлообменник. Проблема е следния. Обади ми се преди около месец и ми каза, че помпата не искала да върти, обясни ми как преди я е побутвал отзад по перката и т.н. Казах му, че кондензатора е за смяна, той го свали, купи си нов, смени го и всичко окей. До неделя вечерта. Обажда ми се да ми каже, че кабела бил много нагорял, предпазитела на помпата паднал и т.н. Аз го инструктирах по телефона да си смени кабела директно от контактора, да вдигне предпазителя и да я пуска/предположих, че не е бил затегнал предния път някой клема и това е причината/. Предпазителя на помпата е крива на изключване D, 4А.Няма монтирате термична защита. Замервам аз днес консумацията и о, чудо - 3,2 А. При дроселиране на смукателната или нагнетателната час посредством спирателните кранове, монтирани по трасето успявам да сведа консумацията до 2.8 А. Знам, че смукателната част не бива да се дроселира, съответно ще го оставим само на нагнетателната. Изходът на помпата е 1 Цол, а присъединяването към буферния съд 1 цол и четвърт. Според мен, щом консумацията намалява при дроселиране, изключвам някакви микро къси съединения междувиткови и т.н. Търся причината за тази повишена консумация. Съжалявам за дългия пост, но наистина се надявам да помогнем на човека заедно. Благодаря и лека вечер.
lov - майстор
Помпата с пусков или работен кондензатор е. Но клоня, че е с работен и той не е в ред поне по данните които даваш. Защото ако е с пусков и центробежния не изключва до сега да е опукал а и консумацията ще е доста по голяма.
lubomirzaikov - помощник
Да, с работен кондензатор е положително. Въобще не допусках, проблем с него, понеже е купен преди не повече от половин месец. Благодаря за насоката, ще опитаме с нов и ще пиша резултат.
kozl - майстор
Не ми стана ясно потопяема или суха е помпата, ама щом я е побутвал, за да се развърти предполагам, че е не е потопяема и двигателя е на сухо. А лесно ли се върти на ръка. Да не е затегнал вала. Уплътнение, лагеруване. Не знам каква е системата, щом е затворена едва ли може да е боклук в турбината.
lubomirzaikov - помощник
Пропуснал съм до го спомена, но както си предположил помпата не е потопяема, суха е. Няма лагер разбит, нито стегнато уплътнение. Механично нищо не възпрепятства работния орган, в случая турбината да се върти. Първоначално смятах, да не би смукателната част да е редуцирана/тапа при лепене на ППР тръби/и това да води до по-трудно въртене на турбината следствие на повишено подналягане, но се оказа, че при редуциране на входа на помпата посредством спирателен кран консумацията намалява, така че моята логика се оказва грешна. Не съм ходил да пробваме друг кондензатор, след малко отивам нататък и ще споделя резултатите, като имам такива. Този, който е монтиран в момента, няма нито нагоряло по проводниците, нито го усетих да грее, но ще видим все пак. Благодаря за помощта.
П.С. - Пробвах със смяна на кондензатора със абсолютно същия, разлика няма. Сложих по-голям, по зле работата, по-малък същото. Редуцирах изхода посредством спирателен кран до номиналния ток за електродвигателя и пак сме в изходна позиция. Ще го остави да поработи няколко дни, за да види как ще се отрази цялостно на системата и нейната работа. Но въпроса остава пак, защо е тази висока консумация ?
kozl - майстор
Вакума пред входа не товари двигателя, но може да причини кавитация, накъсване на водната струя, съпроводено с хидро-пневматични удари по турбината, което е причина за по бързо износване. Ако имаш възможност смажи лагеруването. Провери има ли аксиален (осов) луфт. Работното колело може да внася осово натоварване. При многостъпалните големи помпи това натоварване е значително и при тях има система за баланс. При малките помпи осовата сила се поема от съчмен лагер. Но при проверка въртене на ръка осово натоварване няма.
Освен това центробежните помпи имат (H-Q) характеристика. Къде в тази характеристика е работната точка на практика. Когато помпата работи с Н по-малко от характеристиката нормално е двигателя да е претоварен. Провери и това.
lubomirzaikov - помощник
Знам какво е кавитация, знам и значението на думите аксиален; радиален.Няма луфтове, нито радиални нито аксиални. Възможност за гресиране на лагерите няма. Заблудил съм се, че вакуума не предизвиква повишена консумация. Забелязъл съм, че бензиновите помпи при прегънат смукателен маркуч и повишаване на вакуума променят звука, но то явно е от повишавато на оборотите, защото турбината се е разтоварва. Ами аз всъщност променям тази дебит-напорна(H-Q) характеристика, посредством дроселирането на нагнетателната част от помпата и ограничаването на дебита. КПД-то на помпата пада, но това не е от голямо значение в случая. Интересува ме, с колко ще се повиши времето, през което компресора работи, защото този редуциран дебит, предполагам означава и редуциран топлообмен, или може би не. Не съм сигурен забавя ли се скоростта на флуида при редуциране на дебита. На мястото на редуциране със сигурност се ускорява, но след това не съм сигурен. Не съм сигурен, как това се отразява на топлообмена. Така или иначе, остава въпроса за консумацията. Благодаря отново за помощта и насоките.
DMN - майстор
lubomirzaikov написа:
П.С. - Пробвах със смяна на кондензатора със абсолютно същия, разлика няма. Сложих по-голям, по зле работата, по-малък същото.
С какъв уред правиш измерванията на тока, би ли го снимал или показал? На кондензаторите измери ли им капацитета?
lubomirzaikov написа:
Помпата, въртяла водата в системата е центробежна/турбинна, монофазна с мощност 0,55kw и ток по табела 2,8 А при 220волта.
Мисля, че ти трябва ватметър за да измериш активната мощност на двигателя(ватовете) за да се види как мощността се променя при тези заигравки, които правиш, иначе с тези измервания само на тоците без "косинуса фи" е доста подвеждащо.
Един гол кондезатор, ако го бучнеш в контакта също ще ти покаже консумация на ток, да ама реактивен...
Според мен(без да съм специалист по помпи и елдвигатели) проблема е електрически, а не механичен.

Тема "Повишена консумация на помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: