Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Virtex - майстор
Привет на всички,

имам въпрос и желая да се запозная с евентуални варианти преди консултация с хора, които биха изградили желаната система:

Налична е къща с гредоред и дюшеме, без плочи и колони. Съществуващите кабели и ел. система са стари и ще се подменят -ново табло, нови кабели във стаите. Главните консуматори ще са на първият етаж, 2рият ще бъде осветление + контакти със слаби консуматори, вероятно 2 кръга там ще са достатъчни.

Въпроса е какви са вариантите да се 'прехвърлят' новите кабели от таблото на първият до вторият етаж ?

1. По стената през гредореда, вкопани в мазилката ? Тогава маи трябва да мина през специални канали, за да не е изложен кабел директно до дървото

2. Използване на коминен отвод, който няма да бъде използван за такъв - от таблото влиза в отвора, предназначен за комин и така до 2рият етаж, като се избягват всякакви доближавания до дърво

3. Отвън - кабелите излизат от таблото, по външна страна на къщата, влизат на 2рият етаж на 'високо' ниво (малко под тавана) и се избягва минаването покраи греди/дюшеме

4. Табло на всеки етаж - кабелите от 'енергото' (електромера е изнесен извън имота така или иначе) влизат и до двата етажа, всяко табло си отговаря за съответният етаж и няма прекарване на кабели през гредореда.
infomar
potrebitel22 написа:
............

4. Табло на всеки етаж - кабелите от 'енергото' (електромера е изнесен извън имота така или иначе) влизат и до двата етажа, всяко табло си отговаря за съответният етаж и няма прекарване на кабели през гредореда.
Мисля, че този вариант е най-добрият, но няма да имаш общ предпазител за цялата къща за да не надхвърлиш 63А.
sinfon - специалист
Здравей! Армирана гофра(метална) и проблемът ти е решен!
Kokar - специалист
Поне по диагонал запознаване с Част СЕДМА от Наредба No 3 от 9 юни 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии.
Има последващи изменения до 2015 год.
Virtex - майстор
Kokar мерси за документа, ще се запозная с интересните моменти.

Благодаря за отговорите, ще се радвам ако има и други мнения по въпроса :)
lpoik - специалист
Кой ще прави инсталацията? :?
Virtex - майстор
Не мога да отговоря на този въпрос, защото все още не знам.

Предпочитам да съм запознат с варианти преди да се започне да се прави нещо, а не да се вярва безрезервно на майстори и да се оставя те да си правят каквото искат. Което е или най-лесният вариант или най-изгодният за тях.

Тема "Прекарване на нова инсталация на къща с гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: