Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gottogetit - специалист
здравейте колеги , имам питане за лед осветление на палатка в планината. по магазините има всякакви модели с батерии , но първо че са много скъпи и второ светят доста слабо. Лед крушките с цокъл E27 за най добра цена 6-7 лева за 14w 220V свети доста силно , колкото 100w обикновена крушка.
въпроса ми е мога ли да си пригодя такава крушка евтино и лесно да свети на постоянно напрежение 12v???
доколкото съм запознат в лед крушките има 30-40 LED диоди, Модел SMD LED 2835 . има готови лед ленти по 60-80-120 диода на метър , модел 2835 .... такава лента е с цена 15-20 лева на метър захранване DC-24v и искат да се залепи на алуминиев радиатор.
диодите на лентата и в LED крушката еднакви ли са като модел и сила на осветяване? мога ли да очаквам, че ако купя 1 метър лента с 120 диода ще свети колкото 2-3 LED крушки?
moimoimoi - майстор
лед лентата има мощност на метър,примерно 3-4-5 вата за метър
но не очаквай да свети като крушка,все пак лентата е насочена светлина
има лед крушки на 12 волта http://elektronikabg.com/product/826/12 ... &order=ASC

http://ledluxlight.com/led-%D0%BA%D1%80 ... -e27-9-24v
hidrazin - майстор
Първо - на този етап забрави за преправяне на ламба от 230 на 12 волта. Просто в повечето случаи е нерентабилно или невъзможно.
Второ - първо си изясни колко вата ти трябва и какво осветление (насочено, дифузно...).
Трето - реши си колко голям акумулатор си готов да влачиш в планината.
Ето ти елементарни сметки:
ЛамБата дето ти показа moimoimoi на 12V консумира 1А ток.
Теоретично за да ти свети 10 часа ти трябва акумулатор 10Ah.
Реално обаче с него ще свети не повече от 6-7-8 часа ако в началото е напълно зареден - демек около една нощ лятото.
Четвърто - лента SMD LED 2835 с цена 15-20 лева за метър е откровен грабеж.
Ето например елимекс, колкото и да не ги харесвам такава я продават за 4 кинта на метър.
LED ЛЕНТА БЯЛА 3528-120 IP20 12V 9.6W 1M
То за мен и това е скъпо де ма това е отделен въпрос.
P.S. По принцип с най-голям добив (най-икономични) са светодиодите на CREE.
Такива слагат в марковите и скъпи фенерчета (ако не са ментета де).
Kokar - специалист
В колата имам и тази лампа:
/клик върху изображенията/

Изображение

Сякаш е като това, което търсиш. Свети прилично. :?
Трябва да има по-нови и с по-голям добив, само трябва да се потърси... :yawinkle:

Друг вариант е нещо такова:
Изображение
Работи с външна USB батерия (power bank), която ще е полезна и за зареждане на телефони напр. Естествено капацитета, не може да се сравнява с акумулатора на колата.

Може и USB извод директно от акумулатора на колата:
Изображение

Варианти има много, само да знаеш какво искаш като източник - акумулатор за кола, др. външна батерия 12V, power bank, solar panel или ръчно динамо. :supz:
nikolov333 - майстор
Ей тази сигурно ще свети добре.. :drinkers:

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (95.25 KиБ) Видяна 4061 пъти
velas - специалист
Аз имам 2 ей такива за няма и 5лв бройката. Светят много добре, закачат се, залепят се (с магнит), още не съм сменял батерии (3хААА) а се ползват често, и най-важното за планината - носиш си ги в джоба.
martosound - специалист
Защо не ползваш Лед луничка на 12 волта? Има 5 -7 вата и светят прилично добре. Има и с хубав драйвер такива и между 10 и 18 волта съм пробвал и си бачкат чудесно. :)
взимал съм такива за преработка на монитор само че без шлаух святят доста силно направо ще ти извадят очите https://vikiwat.com/led-lenta-24vdc-20w ... la-bg.html
Lisko - майстор
Човека пита за палатка в планината, вий го обърнахте на къмпинг.
Не познавам някой дето да си свети 10 часа в палатката ;-) То за тия работи няма нужда от светлина.
А на планина, особено па ако е кучи студ, хич и не се сещаш за тия същите работи.
Колкото да видиш кое къде е в палатката, стига и цвъчка с батерия 2032, например:
https://www.aliexpress.com/item/Mini-Wa ... 7ee6b477f2
кеф ти с бутон, кеф ти със малкото копченце може да свети и без да стискаш.

Това при положение че не си носиш телефона. ;-)

Edit: На второ замисляне - объркан съм по две причини. Първо кой носи 12 волта в планината и второ за да ти е слаба една светлина в палатката, трябва да е наистина ама безумно слаба. Не разбирам целта.
hidrazin - майстор
Lisko написа:
... например:....
:-D Ти по-голям линк не можа ли да дадеш? Да не ме разпъва на две ами на три ширини на екрана. :shock:
:partyman:
P.S. Я па обичм да го вадя на видело. Да се види каква работа върши.... :lol:

Тема "LED крушки на DC- 12v" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: