• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
xxcc1
Вкъщи съм с окачен таван с халогенни лунички, които работят на 12 V. Исках да ги подменя с LED, но продавачът ми препоръча да сменя цокъла и да си купя 220V, защото са по-евтини и били по-издръжливи.
Ще оценя ако някой опише стъпка по стъпка какво трябва да се направи, за да не разваля направената работа и да остана и без халогенни лунички. Доста съм бос по темата, така че може и с подробности да опишете процеса. Благодаря и весело посрещане на новата година.
moimoimoi - майстор
смяната на фасунгите предполагам ти е ясна
остава да махнеш трансформатора а на негово място да сложиш една голяма лустер-клема.
в трафа влизат два проводника/фаза и нула/ и излизат също два дето дават 12 волта за луничките
та махаш трансформатора и единия от входящите го свързваш с клема с един от изходящите,същото правиш и с втория входящ и изходящ проводник
nikolov333 - майстор
Аз лично на продавачи не се доверявам..по-добре си ги остави на 12V. Доводите са няколко. Първо на 220 няма да издържат много повече даже напротив.. Второ драйверите за 220 обикновено са калпави и луничките незабележимо мигат, но уморяват очите ти.. Трето цената не е кой-знае колко различна, по-скоро зависи от това дали купуваш маркови или други лунички. И последно вече имаш изградена инсталация и захранвания на 12в и ако са съвместими с луничките няма смисъл да ги елиминираш.Вземи си 12V лед лунички за които има мнения във форума или питай някого, който е ползвал такива.
Аз съм с тези 7W/3000K от 6 лв.за които съм сигурен, че са читави, тъй като съм ги отварял и знам как са направени..светят колкото 50W халогенки :idea:
moimoimoi - майстор
е той ако ги остави на 12 волта ще трябва да смени и трансформатора защото този който има сега е за халогенки и дава 12 волта променливо напрежение а за лед лунички трябва 12волта право напрежение
nikolov333 - майстор
Не е задължително, ако луничките са с драйвер.. Тези които му предложих имат драйвер и в описанието им си е написано, че директно заменят халогенките.. :idea:
"С тази ЛЕД Луничка може директно да замените старите 12 волтови G5.3 MR16 халогенни лунички с мощност до 50 Вата без да са ви необходими никакви допълнителни приставки. "
hidrazin - майстор
moimoimoi написа:
е той ако ги остави на 12 волта ще трябва да смени и трансформатора защото този който има сега е за халогенки и дава 12 волта променливо напрежение а за лед лунички трябва 12волта право напрежение
Не е така. Има много лунички които работят както на 12V DC, така и на 12V AC. :-D
:partyman:
moimoimoi - майстор
за имането има, но не е гот да си опукаш новите лед лунички щото не си гледал AC или DC пише
nikolov333 - майстор
Така си е..макар, че продавачите щяха да му препоръчат някоя друга простотия.. Тези, които му предлагам са съвместими и няма проблем..
hidrazin - майстор
То гледането не е забранено пък и кьорав карти не играе.
Между другото тези за луничките би трябвало ВСИЧКИ да са и за AC и за DC.
Я си помисли какви са им цоклите/фасунгите и как ще ги редиш на DC ???
Ще бележиш с маркера кое е плюс и кое минус на фасунгата ли?
А виждал ли си LED лаМба за луничка на която да пише кой крак е плюс и на кой минус? :-D
Де да знам, мое да има някоя на фирма Джик-Так...
:partyman:
Johny - майстор
От години ползвам LED лунички на 220V и съм много доволен. Това с надеждността важи за старите халогенки, но при LED луничките, не е така. Случвало се е калпава партида, но гаранцията е 2 г и ги сменят без проблем.
Не разбрах защо да сменя фасунги, след като има лунички и за двата вида?
Колеги от бранша се произнесоха в полза на GU10, защото имат по-голяма площ на клемите и по-добро топлоотдаване, но моите всички са MR16 не се оплаквам.
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на лунички от 12 V на 220 V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: