Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
infomar
Искам да свържа към водопровод сладка вода, един електромагнитен вентил. Работи на 12 в./12w консумация.
Изображение
Мога ли да ползвам 2 А захранване от компютър или друг прибор, или трябва по-голямо 4-5А ?
Вентила ще работи включен по 5-10 часа непрекъснато.

Мога ли да ползвам подобно захранване:
Изображение

Има го в разновидност 1,6А, 2А, 2.5А 3А, 5А. Кой е най-подходящ, и икономически целесъобразен за продължителна работа ?
Предполагам, че 2А ще е достатъчно :?
GalinBelos - специалист
Можеш да ползваш всичките изброени от теб . Тоя вентил има 12W консумация , което ще рече 1А .
Защо си се спрял на точно този вентил ? Няма ли да ти е по-удобно да сложиш един вентил за вода от
автоматична пералня , който е на 220 V ? Няма да ти се налага да ползваш захранвания .
brum - майстор
По спецификации всичко над 1А ще ти свърши работа.

Аз бих взел не-импулсно захранване. Тия дето са с трансформатор на 50hz са доста по-надеждни по мой наблюдения. Пък и КПД-то не е по-лошо. Само не знам дали ще намериш такова вече :) .

И да - тия на 220V от пералня май са добро решение. Не мислиш за трансформатора. Само не знам дали могат да работят с часове, че май се загряват.
infomar
GalinBelos написа:
Можеш да ползваш всичките изброени от теб . Тоя вентил има 12W консумация , което ще рече 1А .
Защо си се спрял на точно този вентил ? Няма ли да ти е по-удобно да сложиш един вентил за вода от
автоматична пералня , който е на 220 V ? Няма да ти се налага да ползваш захранвания .
Разбира се тези от пералня не са лоши, но не намерих такъв вентил с резба от двата края - на входа и на изхода. На входа са с резба 1/2" или 3/4", но на изхода са щуцер.
На схемата която правя в момента използвам тръбички 1/4" и имам готови фабрични бързи връзки за резба на 1/4" каквито са на входа и изхода на този конкретен клапан. По-скъп е, но по добре ми пасва. Нямам готова връзка на щуцер към 1/4" тръбичка а държа на сигурността. Не искам да ползвам свързване чрез скоби при 5-6 атмосфери налягане. Напатих се от некачествени скоби....

Питах дали не е необходимо по-мощно захранване понеже вентила ще работи под напрежение дълго време и няма ли, ако захранването е точно колкото е той, то да работи на предела си и да се получи загряване в захранването, а ако е с двойна мощност, ще бъде на 50% от товара си и няма да загрява при дълга работа. Увериха ме, че този тип вентили можели да работят дълго време без загряване, но времето ще покаже.
preslav - майстор
Защо ми се струва, че това, което е на снимката е на 24 волта, а и някакви Херци са упоменати - за подобни вентили се продават всякакви бобини, ако 220 волта не те притесняват е по-добро решение. Не съм много сигурен, но вентилите от перални са със същите бобини - говоря за присъединетилни размери.
infomar
preslav написа:
Защо ми се струва, че това, което е на снимката е на 24 волта, а и някакви Херци са упоменати - за подобни вентили се продават всякакви бобини, ако 220 волта не те притесняват е по-добро решение. Не съм много сигурен, но вентилите от перални са със същите бобини - говоря за присъединетилни размери.
На този вентил се слагат бубини на 24 или 12 волта, не знам на снимката с каква бубина е, ще го получа във вторник на 12 прав, поне така разбирам от описанието.
Изображение
Има ли значение дали е за постоянен или променлив ток? До сега съм мислил, че всички на 12/24 волта са за постоянен. Ако е за променлив и се пусне постоянен какво става?
Ако е за променлив, то би ли станало, ако директно го управлявам с обикновен трансформатор на 220/12 в.
Ако бубините на 220 волта стават и не загряват при дълга експлоатация и тази с която идва не върши работа, ще я заменя.
Последна промяна от infomar на нед яну 08, 2017 10:29 am, променено общо 1 път.
preslav - майстор
infomar написа:
preslav написа:
Защо ми се струва, че това, което е на снимката е на 24 волта, а и някакви Херци са упоменати - за подобни вентили се продават всякакви бобини, ако 220 волта не те притесняват е по-добро решение. Не съм много сигурен, но вентилите от перални са със същите бобини - говоря за присъединетилни размери.
На този вентил се слагат бубини на 24 или 12 волта, не знам на снимката с каква бубина е, ще го получа във вторник на 12 в.
Има ли значение дали е за постоянен или променлив ток? До сега съм мислил, че всички на 12/24 волта са за постоянен. Ако е за променлив и се пусне постоянен какво става?
Ако е за променлив, то би ли станало, ако директно го управлявам с обикновен трансформатор на 220/12 в.
Ако бубините на 220 волта стават и не загряват при дълга експлоатация и тази с която идва не върши работа, ще я заменя.
Да, има значение дали бобината е за постоянен или променлив ток - чети внимателно какво пише на нея или в спецификацията. На този вентил може да се сложи всякаква бобина - повечето 12/24 волта са за постоянен, но не всички (поне това виждам на снимката). Ако смяташ да изпадаш в детайли прочети за индуктивно съпротивление - не съм специалист, но знам, че има разлика между "омическо" и индуктивно.
hidrazin - майстор
infomar написа:
Ако е за променлив и се пусне постоянен какво става?
Става печена бОбина 1300 години България.
:partyman:
infomar
Изображение

Това означение на етикета, какво означава за 12 волта - прав или променлив ток?
Мисля, че е 12 волта прав ток и 24 в. променлив.

Има трета клема за заземление - то задължително ли е за работата му?
kozl - майстор
Според мен тази бобина може да работи или с 24V променлив или с 12V прав ток. Това поне ми подсказва обозначението.

Тема "Какво захранване 12 в. е подходящо за ползване за електромагнитен вентил?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: