Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Инженер Ганев - напреднал
Две голи(неизолирани) жици с дължина 0,5 метра са опънати успоредно и електрически свързани в двата края. Измереното съпротивление показва 10 ома.
Колко ще се промени измереното съпротивление, ако жиците се допрат в средата?
Прикачен файл:
zada4ka-2-jici.JPG
zada4ka-2-jici.JPG (26.39 KиБ) Видяна 2187 пъти
DMN - майстор
Инженер Ганев написа:
Колко ще се промени измереното съпротивление, ако жиците се допрат в средата?
Нищо няма да се промени.
Lisko - майстор
Да но в домашната сигурно се иска да го докаже :)
С използване на формулите.
Значи:
щом двете паралеlно свързани дават 10 ома, значи всяka от тях е 20 ома. Значи полвин жица е 10 ома. Ако свържем две жици по 10 ома паралелно (от лявата страна до средната точка), получаваме 5 ома. Понеже всичко е същото - разсъждението важи и за частта от средната точка до дясната страна. Значи имаме двe части по 5 ома свързани последователно. Това прави 10 ома.

Същото е вярно и за безброй много допирания, сиреч жиците да се допират изцяло. Последното обаче е по-лесно да се докаже с формулата R= ro*l/S
DMN - майстор
Lisko написа:
Да но в домашната сигурно се иска да го докаже
На инженер едва ли се налага да пише подобно домашно :) .
kozl - майстор
Пак такова.
Не е задължително съпротивлението на двете да е еднакво.
Все си мисля за някаква уловка, защото задачката е мноо елементарна.
1/R1+1/R2=1/Rx Rx=1/(1/R1+1/R2) Преди връзката в средата.... Rx=10 ома
1/0,5R1+1/0.5R2 за половината част на схемата. За другата същото, оти е по средата, а сумата приемам Ry
Ry=1/(2/R1+2/R2)+1/(2/R1+2/R2).....................Ry равно ли е на Rx :?
kolev_k - специалист
Ами в условието на задачата не е указано от какъв материал и с какво сечение са жиците,значи се подразбира че са еднакви.Значи където и да ги допреш общото съпротивление няма да се промени и няма нужда от такива сложни формули дето чак ми запуши главата.
ivan_v - специалист
Трябва да се дефинира какво означава "допиране в средата"
Може едната да е по-тънка в единия край( условно левия) и по-дебела в другия, а втората обратно. Тогава моста ще е между две точки с различен потенциал, което означава по-малко съпротивление.
Дори и мост между точки с равни потенциали ще доведе до малък спад на съпротивлението, следствие от окъсяването на част то дължината на проводниците в мястото на добавения мост( все ще докоснем два съседни атома :) ).
kolev_k - специалист
Май не четеш какво е писано преди теб.В условието НЕ се казва какви са жиците.Значи приемаме че са еднакви.
Hoвoceлckи - майстор
Мали-и :shock: ми ако пък вземе някой да ги осуче, тогава как ще смятаме :?
jordanvass - майстор
kolev_k написа:
Май не четеш какво е писано преди теб.В условието НЕ се казва какви са жиците.Значи приемаме че са еднакви.
Напротив. Логиката е точно обратната. Щом не е казано изрично, нямаш право да се възползваш от облекчено условие (частен случай), а вземаш най-тежкия вариант - т.е. различни. Както и в математиката - ако са ти дадени два триъгълника, ти не можеш да приемеш, че са еднакви, ако не е упоменато изрично. Приемаш, че са различни. Друг е въпросът дали в конкретната задача това би променило отговора. Разбира се, че не би.

Тема "Задачка по електротехника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: