• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
Днес , докато си пия виното и хапвам мезе на верандата ( :lol: затворена е отвсякъде !!! :lol:) ми блуждаят мислите и ми "просветна" , че едно аварийно осветление за дома няма да е лошо да се включва самостоятелно и при земетресение ! По презумпция всеки си го прави да се задейства при отпадане на мрежовото захранване и то когато навън е тъмно . Който иска слага датчици за мълнии и по близостта на светкавиците да се включва превантивно . Но като се сетя , че и последния път при земетресението от Вранча ставам в тъмницата и търся ключа на ламБата си мисля , че е крайно време нещо да се промени(подобри)(измени) ! Питам аз чичо Гугъл за схема на сеизмограф !?! Естествено има една архаична ел схема и тя е при " ПЧЕЛАРЯ " . Човека да е жив и здрав може да намериш всичко при него !!! Предполагам всеки ще я намери лесно , но ми изглежда много груба и недодялана ( :? ) . Пък и с тия усилватели 741 . То навремето такова "разнообразие" имаше !

Ако някой се интересува от подобна иновация дайте да я зачекнем , че нещо форума замира !!! :partyman: :partyman: :partyman:
lov - майстор
Ми то защо пък трябва да е сеизмограф. Просто се слага едно напреженово рела и при отпадане на мрежовото захранване се включва аварийното осветление. Ако нямаш изградена допълнителна инсталация си има дори готови решения. Лампи с вграден акумулатор който по подразбиране си е постоянно на подзаряд. Водят ги точно за аварино осветление а на някои има дори надписи за обозначаване на аварийните изходи. Включваш ги в контакта и те си знаят. :)
Преди години в началото на демокрацията кога бяха големите дискотеки един колега тъкмо си стягаше апартамента. На всякъде опъна дублираща нисковолтова инсталация. Един голям акумулатор в мазето и при него никога не е имало режим на осветлението тогава. :lol:
Та те това е нищо ново под слънцето. На много места по изисквания има изградено такова аварийно осветление само че малко хора знаят или му обръщат внимание. Задължително е за големите обществени сгради тунели или подлези.
zz_stefanov - майстор
Той колегата иска да активира аварийното от земетръса и без да е спряно захранването, та да не се търси ключа в суматохата.
Поне аз така го разбрах :)
moimoimoi - майстор
аз си го представям да работи на принципа на лазерния нивелир:
махало което се движи в всички посоки,при земетресение махалото се отклонява и допира до метален пръстен,при което се затваря пускова верига и контактора включва и пуска лампите.
като най трудното ще е да настроиш чувствителноста на махалото
естествено всичко това може да се захранва от ups,така дори и да спре тока тая система пак ще сработи

Прикачен файл

сез.jpg
сез.jpg (59.51 KиБ) Видяна 1505 пъти
Последна промяна от moimoimoi на ср яну 18, 2017 10:14 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
moimoimoi, това твоето комбинирано със стандартен авариен осветител с акумулаторни батерии.
lov - майстор
Най лесното е с вибродатчик от охранителна система за прозорец. Ама ако няма е много лесен за направа. Една много мека леко разтегната пружинка като в единия край има тежест. Пружинката е сложена в метална тръбичка с малка разлика в диаметрите и цялото това нещо е сложено вертикално и застопорено неподвижно. Тежеста се намира от горе. Единия извод на датчика е тръбичката а другия пружинката. Връзва се към реле свързано със самозадържане. Регулировка почти не му трябва. И след всяко задействане се самовъзстановява.Има и други варианти но те са с ограничен обхват на задействане. При тях има различие в чувствителноста към посоката от където идва вибрацията.
tzetz009 - специалист
Тя "посоката на вибрацията" последния път ни дойде малко в повече ! При епицентър на 100 километра дълбочина направо си беше вертикално земетресение ( третира се като най-опасно :sad: :sad: :sad: ) Друго си е да те люлее само наляво-надясно !
hidrazin - майстор
Това при пчеларя му идвало просто, архаично ... :?
За регистриране на земетресение е необходим датчик по трите оси.
Може да свърши работа всеки акселерометър - има ги като готови миниатюрни чипове.
Влагат се в голяма част от съвременните телефони и някои лаптопи за да заключват главите на HDD при падане, удар ...
Като не искаш просто, хайде бегай да пишеш софтуер за микроконтролер:
MPU6050
Ако не ти харесва този, има изобилие от подобни.
И какво против имаш срещу 741 ??? Ето нещо просто което предполагам ще работи.
Не знам само как ще се държи по третата ос...
http://www.instructables.com/id/Earthquake-Detector-1/
Пък ако не ти се играе има и готови решения:
Само срещу 222 лева
:partyman:
tzetz009 - специалист
Хората се сетили срещу 222 лева да си спират водопровода , а една ламБа не си светват :lol: :lol: :lol: ! И разбира се , че ми се " играе " , но с еднополярно напрежение 12V и ниска консумация , щото аварийното ми осветление не е свързано ( освен един оптрон ) по никакъв начин към мрежата и се поддържа от "соларно" зареждане !
Ники274 - специалист
Ако имаш алармена система(ако нямаш си взимаш някоя евтина нова или втора употреба),купуваш си сеизмичен датчик за трезор,АТМ,каси и т.н.-има най-различни модели и характеристики според това точно какво търсиш и за колко пари.Слагаш датчика към някоя зона като е само той на тази зона,програмираш я да е 24 часова зона според зависимост от опциите на централата.След това си програмираш единия изход да сработва от тази зона и към изхода можеш да включиш лед ленти или лед лунички с ниска консумация,които ще се захранват от акумулатора на алармената система.Така при задействане на сеизмичния датчик ще ти светва някакво дежурно осветление,което ще можеш да изключваш от клавиатурата на алармената система.
Единствения минус в случая е настройката на сеизмичния детектор предполагам.Но пък аз бих го дал на макс и на принципа проба-грешка почвам да го намалявам за да спре да задейства от щяло и нещяло,докато почне да сработва само като мине някой тежък камион по близката улица примерно.
Идеи много,само някой трябва да му се занимава :)
  • 1
  • 2

Тема "Сеизмограф към аварийното осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: