• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GL78 - специалист
Здравейте, трябва ми схема за изкл. на SLA акумулатор при напрежение под 10.5 волта и с голям хистерезис. Това е за аварийно осветление
hidrazin - майстор
Пльосни тоя пост още веднъж и ще ти е за сефте...
:partyman:
P.S. Не се научихте че тъпите ви телефони за никакъв чеп не стават...
P.S.2. Ей ти еФтина схема дето мое да използваш.
XH-M601 Battery Charging Control Board
kozl - майстор
нед дек 23, 2018 1:01 amhidrazin написа:
Ей ти еФтина схема дето мое да използваш.
XH-M601 Battery Charging Control Board
Тая схема не изключва акумулатора при спадане на напрежението му, a вероятно следи заряда по напрежение и изключва зарядното при някакво U1, апри U2 го включва и за тва има 2 тримера :? .
DMN - майстор
kozl написа:
Тая схема не изключва акумулатора при спадане на напрежението му, a вероятно следи заряда по напрежение и изключва зарядното при някакво U1, апри U2 го включва и за тва има 2 тримера .
+1
И на мен така ми се струва :) .



:partyman:
hidrazin - майстор
Ами тогава ето друг вариант на същото реле.
Той е за тези дето не могат или не знаят как да сменят едно реле.
Или за тези дето не могат или ги мързи да мислят.
XH-M601 Battery Charging Control Board
То голямата философия да смениш релето с такова дето има освен NC и NO контакт и да направиш една дупка на платката.
Или да сложиш едно допълнително реленце....
От линка по-горе използвайки клеми COM и ON ще получите пълно инвертиране на функцията.
Ще изключва акумулатора при зададеното ниско напрежение и ще го включва когато се зареди до зададената стойност.
:partyman:
ben84 - специалист
Е още едно с отворен и затворен контакт и има само един бутон. Също като Айфон :-D
https://vikiwat.com/zashtita-za-akumula ... 0a-bg.html
kozl - майстор
нед дек 23, 2018 5:59 pmben84 написа:
Е още едно с отворен и затворен контакт и има само един бутон. Също като Айфон :-D
https://vikiwat.com/zashtita-za-akumula ... 0a-bg.html
NO и NC контакти в едно реле и това какво пази :?
Устройството служи за автоматизиране процеса на зареждане на акумулаторни зарядни без вградена електроника за следене на заряда, чрез определяне на минимален и максимален праг на зарядното напрежение, защита от дълбок разряд и презареждане на акумулатори.
Няма схема на вързване, но пък от снимката може да се предположи, че от едната страна се присъединява захранването от акумулатора и от другата страна са трите контакта на релето. Платката е програмируема. Обаче как се програмира - не е ясно от краткото описание, но явно се ползва бутона и двата светодиода до него. И предполагам се задават две граници на напрежение м-у които релето е включено. И така след като се програмира товара трябва да се свърже през NC контакта. Щом напрежението е в границите на програмираното LED-а ще свети. Обаче не ми е ясна ситуацията как ще работи платката :? Избираме долен праг 10,5 волта. Колко да бъде горния праг, така че като се свърже акумулатора LED-a да светне без да се получава повторение на цикъла изключване/включване на акумулатора :?
Обаче самата платка е консуматор и никъде не е упоменато колко консумира. Така закачена към акумулатора тя ще го разрежда също. Т.е. акумулаторът не е защитен от защитата си :roll:

Ето идея за проста защита от разреждане:
Прикачен файл:
aku discharge prot.jpg
aku discharge prot.jpg (20.14 KиБ) Видяна 2589 пъти
Релето обаче трябва да е такова, че да отпуска контактите при 10,5 волта.
lpoik - специалист
Схемата верно е проста,но няма как релето да разбере кога напрежението е паднало на 10,5 волта.Много релета заържат контактите затворени и под тази стойност. :?
kozl - майстор
пон дек 24, 2018 8:36 amlpoik написа:
Схемата верно е проста,но няма как релето да разбере кога напрежението е паднало на 10,5 волта.Много релета заържат контактите затворени и под тази стойност. :?
Оно релето си знае или е такова или не е. Вероятно требеше да пишеш, че автора нема как да знае кво е релето, оти примерно аз немам ни едно реле на което да е надписана такава информация. Обаче имам стабилизирано регулируемо захранване, с което да проверя как работи си релето :wink:
lpoik - специалист
пон дек 24, 2018 9:25 amkozl написа:
пон дек 24, 2018 8:36 amlpoik написа:
Схемата верно е проста,но няма как релето да разбере кога напрежението е паднало на 10,5 волта.Много релета заържат контактите затворени и под тази стойност. :?
Оно релето си знае или е такова или не е. Вероятно требеше да пишеш, че автора нема как да знае кво е релето, оти примерно аз немам ни едно реле на което да е надписана такава информация. Обаче имам стабилизирано регулируемо захранване, с което да проверя как работи си релето :wink:
Ами пробвай с това стабилизирано захранване и да се убедиш че съм прав.Тук си трябва един тригер с регулируем хистерезис,но си е играчка докато го нагодиш.Не си заслужава да си губиш времето,по добре е едно готово сега вече има на пазара какви ли не,и не са скъпи.Например това. https://www.zahranvane.com/%D0%97%D0%B0 ... 0%B8%D1%81
  • 1
  • 2

Тема "Защита на акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: