Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Може темата да ви се стори тъпа, но... от нямане какво да правя или от любопитство, реших да разфасовам една наскоро изгоряла енергоспестителна, рефлекторна крушка и да се опитам да я ремонтирам, ако е възможно, с ваша помощ.
Та знам, че при тези крушки гори електрониката на запалването, тя е ахилесова пета или поне на по-старите. Снимал съм платката - някой може ли да ми каже кой елемент отговаря за запалването и вероятно е сдал багажа? Аз чисто визуално определям един от всички като най-опечен и мисля, че е той, но кажете и вие. Иначе на глед всичко изглежда здраво, макар и ограденото в кръгчето да е леко опърлено на пръв поглед. Може ли да се поправи или е загуба на време? Мерси за мненията!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сори за лошите снимки, телефонът фокусира леко трудно на макро!
sstefanov - майстор
Измери жичките на лампата (след като ги откачиш от платката) и съм 99,9% сигурен, че едната е изгоряла.
Ако е така можеш да я дадеш накъсо и да спасиш положението (но временно) докато не изгори и другата. А може и въобще да не запали с 1 жичка, но пробвай.
Друг вариант е да използваш платката с обикновена луминесцентна лампа, за колкото вата е предвидена.
bikerider_ - специалист
Сори за тъпия въпрос, не съм електротехник, какво да им измеря? Проводимостта?
И защо жичката да е изгоряла? Не горят ли елементите по платката по-скоро?

Мога ли да прикача жичките директно към нисковолтов трансформатор, примерно за детско влакче и да я пробвам така или може да изгорят жичките, ако не са изгорели досега. Понеже нямам измервателни уреди. :-D
Последна промяна от bikerider_ на пон сеп 26, 2011 4:10 am, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
всичко гори....

жичката ако е здрава - през нея тече ток, ако не е - не тече :)
bikerider_ - специалист
Ако е здрава... ми на пръв поглед е здрава, не е скъсана или счупена. Ама вътре в стъклената тръба дали е здрава. Понеже в основата си стъклената тръба е почерняла отвътре.
torbalan - Дървен философ
е, това се проверява с омметър :)
velas - специалист
След като не си електротехник си купи нова крушка за 5лв...ще ти излезе по-евтино.
bikerider_ - специалист
Питам как евентуално мога да си възстановявам подлежащите на ремонт крушки, не къде и по колко лв. се продават нови. :-D
sstefanov - майстор
Отговорихме ти.
Сега трябва да те учим какво е мултицет и как се използва ли?
Напъни се малко и ти де, не искай всичко наготово! Без познания в областта няма да се справиш.

Тема "Енергоспестителна крушка и ремонт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: