• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 27
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Tarkalan - специалист
пон фев 10, 2020 8:54 pmHoвoceлckи написа:
Колегата мисля, че се оправи. Дали ще ни каже на нас точно къде е бил проблема ...
За мен проблемът е в грешно свързване ... може би в таблото, може и в разклонителна кутия ...
Ми явно всички гледаме на различно шарен боб :-D ... в което няма нищо лошо. Не е добре прекалената ни самоувереност в позициите ни. Разбира се, че коректното описване на ситуацията, често е "леко субективно" ...
Виж, това човечността/келешлъка, знанията/изхвърлянето, разбирането и заяждането ... са си абсолютно индивидуални качества.
българин все пак е обобщаващо.
Искам да ви кажа, но и аз не съм сигурен
:roll:
Казах ви какво съм направил. Разкачих старите фасунги, махнах един ключ и смених разделителната шина.
Сега работи. Значи там е било "нааканото", но наистина нямах и време да разследвам подробно. Просто се израдвах.
Tarkalan - специалист
пон фев 10, 2020 9:37 pmiliya_i написа:
пон фев 10, 2020 9:34 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:22 pmiliya_i написа:

Има значение дали е използвал болт и гайка или самонарезни винтове. А това не личи на снимките. Предполагам, че е второто. А на това ме навеждат стружките в кутията по време на монтажа.
Болт и гайка е, но и аз се съмнявам в тази връзка, защото е трудно да се стегне.
Според мен 4-те клеми можеха да се съберат на едната шина. По-здраво се стяга когато болта е отдолу, а гайката отгоре.
Да. Прав си, но аз имах предвид тези, с които стягам моста към двете шини. Те бяха малки.
zz_stefanov - майстор
пон фев 10, 2020 9:33 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:25 pmzz_stefanov написа:
Използването на трифазна ДТЗ за монофазни консуматори е пълна дивотия. Имам на две места така наредени трифазни защити с по 12 монофазни предпазителя след всяка че и разнородни (контакти, осветление). Проекта е калпав. Като сработи защитата ставаш луд докато разбереш къде е проблема.
Според мен не "ставаш луд".
Изключваш АП-тата и ги включваш един по един. Ясно и бързо разбираш къде е проблемът.
Така, ако има кой да те трае да си играеш на цветомузика (не е у дома) и ако не се е задействала по линията PE и N.
Добре си си накупил скъпи уреди, но като те чета с какво проблемче още не си се справил, .... :)
stedima - напреднал
пон фев 10, 2020 9:35 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:08 pmstedima написа:
не се разбра в контактите с пробната лампа изключва ли ДТЗто
няма значение нулата и повторното заземяване от предното свързване и сега както си сменил клемата
Да. Изключва.
тогава????
в таблото ок ,в контактите ок,защо уредите показваха проблем,какъв беше изобщо проблема
а това за трифазна ДТЗ както каза колега,за монофазни консуматори е нож с две остриета поради сложното изключване от утечка,а и неудобство от спиране на цялото захранване
Tarkalan - специалист
пон фев 10, 2020 9:45 pmzz_stefanov написа:
пон фев 10, 2020 9:33 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:25 pmzz_stefanov написа:
Използването на трифазна ДТЗ за монофазни консуматори е пълна дивотия. Имам на две места така наредени трифазни защити с по 12 монофазни предпазителя след всяка че и разнородни (контакти, осветление). Проекта е калпав. Като сработи защитата ставаш луд докато разбереш къде е проблема.
Според мен не "ставаш луд".
Изключваш АП-тата и ги включваш един по един. Ясно и бързо разбираш къде е проблемът.
Така, ако има кой да те трае да си играеш на цветомузика (не е у дома) и ако не се е задействала по линията PE и N.
Добре си си накупил скъпи уреди, но като те чета с какво проблемче още не си се справил, .... :)
Е защо, бе хора...?
Защо трябва да "хапете" така?
Ти, например, всичко ли разбираш, не грешиш ли, не ти ли се случва понякога нещо дребничко да те "спъне" и после да се плеснеш по челото - как не си се сетил...!
Нали идеята на дискусията е да си помогнем, а не да се заяждаме.
Още повече, че не ме познаваш, не можеш да ме оценяваш на база нещичкото, което си прочел по-нагоре. Пък и да го правиш, задръж го за себе си! Какво очакваш да постигнеш като направи това изказване?

Ето - ОК. Прав си. Аз не разбирам. Накупил съм си уреди, но не мога да ги ползвам.
Затова питам тук. И очаквам хората да ми помогнат с идеи и познания.
Ако ти си от тези, които могат, заповядай - помогни ми!
Защо отиваш в посока конфронтация? Наистина не разбирам. Егото ли си "чешеш" или какво.....
Tarkalan - специалист
пон фев 10, 2020 9:48 pmstedima написа:
пон фев 10, 2020 9:35 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:08 pmstedima написа:
не се разбра в контактите с пробната лампа изключва ли ДТЗто
няма значение нулата и повторното заземяване от предното свързване и сега както си сменил клемата
Да. Изключва.
тогава????
в таблото ок ,в контактите ок,защо уредите показваха проблем,какъв беше изобщо проблема
а това за трифазна ДТЗ както каза колега,за монофазни консуматори е нож с две остриета поради сложното изключване от утечка,а и неудобство от спиране на цялото захранване
Написах по-нагоре.
Махнах стари фасунги, един ключ и смених разделителната шина.
После ДТЗ работеше.
Нямах време да ровя повече в проблема.
Tarkalan - специалист
пон фев 10, 2020 10:01 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:48 pmstedima написа:
пон фев 10, 2020 9:35 pmTarkalan написа:


Да. Изключва.
тогава????
в таблото ок ,в контактите ок,защо уредите показваха проблем,какъв беше изобщо проблема
а това за трифазна ДТЗ както каза колега,за монофазни консуматори е нож с две остриета поради сложното изключване от утечка,а и неудобство от спиране на цялото захранване
Да. Съгласен съм и стова твърдение принципно. Тук имам 3фазни консуматори и тази ДТЗ ми е задължителна.
Имам възможност да монтирам и друга за минути - ако се наложи.
krasi92 - майстор
Значи все пак всичко е направи сам щом сам си определяш конфигурацията на таблото. Това обяснява целия мазаляк.
drastar - специалист
Имало е и много по трагични случаи. Добре е направено таблото. По добре ще е с дтз 300мА и после 30мА където е необходимо, но и така става. Авторът така и не отговори на моите въпроси, но PEN проводник се разделя, долу-горе, по първият начин(първата снимка). При измерване на изолационно съпротивление на системата(задължително е) е необходимо да се раздели N от PE. Затова трябва да са добре обозначени(кой, кой е). PEN проводника е на една шина с PE, а не на "моста" между PE и N. Щом си е закупил тези уреди е решил да работи като електротехник. Няма лошо, но трябва и много четене, питане и практика разбира се.


:partyman: :partyman: :partyman:
Последна промяна от drastar на вт фев 11, 2020 8:26 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
пон фев 10, 2020 7:15 pmTarkalan написа:
Здравейте,
махнах всички (5бр) стари фасунги и един стар девятор в мазето, който бях решил да оставя по принцип защото ми харесва с ретро визията си.
Видим дефект открих в ключа(вижда се на снимката),
Въпросът, който ми възникна е - има ли значение къде точно е свързано заземяването при разделянето на PEN - на шина N, на шина PE или на моста?( Вижте снимките - преди и сега).
Както тук, вчера някой отбеляза, явно работната нула и защитния не функционираха правилно.
Аз не открих снимка на дефектен ключ :roll:
Значението според мен е влошена проводимост на връзката. Т.е. ако има влошена проводимост, то тогава връзката ше влияе на защитата. Така обаче разследването не установи как така си имал 45V потенциал м-у син и зелен клеморед горе дясно на таблото. Аз предполагам, че потенциала е бил м-у откачения ЖЗ за кръг мазе и син клеморед, защото ако има потенциал м-у синя и зелена клема при закачени проводници, то според мен означава влошена връзка по веригата синя клема - изход нула ДТЗ - вход нула ДТЗ - нулева шина - мост към нулева и защитна шина - защитна шина - зелен клеморед
Tarkalan-е може ли коментари по тези снимки:


Изображение


Изображение


Защо при 150 mA протичащ ток през ЖЗ проводник ДТЗ не изключва :? Този ток има ли го ако свалиш шалтера на фазите?
Ако изчезва при свален шалтер аз бих оставил уреда да измерва тока през ЖЗ и да откачам един по един ЖЗ от зелен клеморед, и дя следя утечката.
Ако тока го има при свален шалтер бих откачил шината за изравняване на потенциалите, за да проверя дали утечката ще изчезне или намалее.
пон фев 10, 2020 9:33 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:25 pmzz_stefanov написа:
Използването на трифазна ДТЗ за монофазни консуматори е пълна дивотия. Имам на две места така наредени трифазни защити с по 12 монофазни предпазителя след всяка че и разнородни (контакти, осветление). Проекта е калпав. Като сработи защитата ставаш луд докато разбереш къде е проблема.
Според мен не "ставаш луд".
Изключваш АП-тата и ги включваш един по един. Ясно и бързо разбираш къде е проблемът.
Ми нема да е точно така, щото ако има късо м-у нула и защитен ДТЗ ще пада при консумация по фазата захранваща кръговете през АП-тата. Като изключиш кръга с консуматора и ДТЗ няма да пада, а късото в друг кръг :? Това обаче ми се случи на монофазно ДТЗ. За трифазните ДТЗ-та аз не съм дорасъл :-D При теб има консуматор трифазен през АП С16. Трифазната защита бих оставил за него и бих добавил още 3 ДТЗ-та за другите кръгове към трите фази. Е връзките ще се усложнят, но поне за мен ще е по-ясно какво се случва с монофазните ДТЗ-та.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 27

Тема "ДТЗ не изключва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: