Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
До колкото чета има два варианта и при единият е нужно - когато искаш в последствие да продаваш енергията.

Обмислям другият вариант - когато не искам да я продавам, а да си я ползвам само за мен. Гледам разни схеми с хибридни инвертори дето черпят ток от панелите (и батериите които не са задължителни) и ако мощността не стига - допълват с ток от доставчика.

Въпроса ми е документално какво се прави за изграждане на нещо такова? Съгласува ли се с общината, разрешителни разни трябват ли, проекти, друго? Предполагам процеса ще е идентичен на този за слънчеви колектори за топла вода (пак добавяш нещо на покрива дето да събира слънцето).

Иначе идеята е много груба за момента. Имам допълнителна постройка през която минава захранващият кабел за къщата. На покрива панели (има удачно изложение), а в постройката - инверторите.
hidrazin - майстор
ЧЕЗ присъединяване на производител

Агенция МИТНИЦИ:
На задължителна регистрация по реда на чл. 57а, ал. 1, т. 3б от ЗАДС подлежат
лица, които потребяват собствена електрическа енергия, произведена от енергия от
възобновяеми източници за свои собствени нужди от централа с обща инсталирана
мощност до 5 MW, с изключение на лицата, които потребяват собствена електрическа
енергия за битови нужди.
Законодателят в разпоредбата на чл. 4, т. 51 от ЗАДС е определил, че „битови
нужди“ е потреблението на електрическа енергия от физическо лице за домакинството
му, а „стопански нужди“ е всяко потребление на електрическа енергия, различно от
потреблението за битови нужди, съгласно т. 52 от същия член на закона.
С оглед гореизложеното, в случай че физическо лице, което няма качеството на
търговец, произвежда електрическа енергия от възобновяеми източници и я потребява за
битови нужди, т.е. произведената електрическа енергия от възобновяеми източници се
потребява от физическото лице за домакинството му, то това лице не подлежи на
регистрация по смисъла на ЗАДС, респективно за него не възниква задължение за
заплащане на акциз.
:partyman:
brum - майстор
Друго ме притеснява - дали не трябва да искам разрешение от общината да си сложа панелите на покрива? Акциз поне няма да плащам, това е добре :) . Засега :) ...
krasi92 - майстор
У джърмани която също е в евросъюза от скоро като инвестираш в такова съоръжение те освобождават аутоматически от данъци за 20 години. Тука как е може да провериш
lyubohar - майстор
"У джърмани" и като си купуваш къща също те освобождават от данъци.
А у нас всеки знае как е-прибиране!
kartechar - специалист
brum написа:
Друго ме притеснява - дали не трябва да искам разрешение от общината да си сложа панелите на покрива? Акциз поне няма да плащам, това е добре :) . Засега :) ...

От ЗУТ:

Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
.
.
14. (нова - ДВ, бр. 35 от 2011 г., в сила от 03.05.2011 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 2019 г., в сила от 21.05.2019 г.) монтаж на инсталации за производство на електрическа енергия, топлинна енергия и/или енергия за охлаждане от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 МW включително към съществуващите сгради в урбанизираните територии, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции и в прилежащите им поземлени имоти;

(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., доп. - ДВ, бр. 35 от 2011 г., в сила от 03.05.2011 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2012 г., в сила от 10.04.2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2021 г.) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 4, 5, 6, 7 и 17 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им, а в случаите по т. 14 - се представят становища на инженер-конструктор, на електроинженер и/или на инженер по топлотехника с чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им и становище, с което са определени условията за присъединяване към разпределителната мрежа.

Разрешение за строеж се изисква, но не се одобряват проекти. Предоставя се конструктивно становище и електропроект.
Vlad76 - специалист
вт фев 01, 2022 7:45 ambrum написа:
Друго ме притеснява - дали не трябва да искам разрешение от общината да си сложа панелите на покрива?

:-D
brum - майстор
Това не променя факта, че инсталираш панели на покрива. А и моя е с битум - ако подходя по този начин трябва да наредя от меките панели, а те си имат недостатъци.
novaka123 - помощник
Здравейте, пиша в тази тема, защото е сходна с моя въпрос. Взех си един микро инвертор 300в (GMI 300) от алито дето са доста на мода последно време и дето се синхронизират с мрежата и ако няма ток съответно не пускат ток. Вилата ми има някъде 100-150 вата постоянен разход независимо дали се живее там. Смятах да го вържа тоя инвертор с един 250 ватов втора ръка панел. Няма да слагам батерии. Въпросите ми са:
1. Могат ли да ме глобят задето имам един панел 250ватов? Вероятно през лятото ще огранича някак да не дава повече от 150 вата. Но може и да има секунди/минути в които и да върне някакви ватове в мрежата - все пак различни помпи, компресори, лампи и т.н. се включват периодично и на моменти може и консумацията да е някакви ватове по-малка по производството. Текущия електромер е caratdigitron m02 на ЕВН.
2. Трябва ли някъде нещо да пиша, да регистрирам, плащам и т.н. - Много моля ако трябва да ми кажете стъпка по стъпка как става. За да знам дали въобще си заслужава цялата хамалогия.
Благодаря.

ПС. Предполагам много хора обмислят да си сложат някой и друг панел или панели. Има ли тема където хората могат да получат пълна информация с различни решения за различни нужди стъпка по стъпка какво трябва да се направи. Имам предвид документално.
ПС.2. Препрадки към сухи закони без никакви обяснения или как някои си реди панелчетата не е това, което искам.
feikot - специалист
Как допусна, че ще трябва разрешение от общината ? Или пък как допускаш, че тия паразити ЕРП-тата ще искат нещо, че си произвеждаш ток и не могат да те доят ? Същото е като да си пусна генератора вкъщи или на нивата. Не го споделяй пред хора, че току виж някой идиот някъде те чуе и реши, че може да цоца. Иначе колкото повече и по-рано си инсталираш, по-добре.

Тема "Нужно ли е разрешение за инсталиране на соларни панели?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: