Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
londraneste - помощник
Здравейте колеги. Изчетох темата за ДТЗ, но ми е интересно дали някой използва и AFDD защити? Никъде във форума не откривам мнения и коментари относно тях. Има ли регламентирано въобще тяхното използване? На пазара има дори миниатюрен автоматичен прекъсвач с дефектнотокова защита и защита от дъгова повреда (AFDD RCBO), но никой не ги споменава. Ще ми в интересно да чуя мненията ви относно този вид защита.
hidrazin - майстор
ср май 01, 2024 9:20 amlondraneste написа:
...но ми е интересно дали някой използва и AFDD защити...
Тук във форума тези дето са чували за AFDD се броят на пръсти и гледам само mika ги е споменал преди три години.
Причините са няколко.
Първо - сравнително ново нещо.
Второ - не е задължителна в България както и в по-голямата част от света.
Трето - препоръчителна е но в много малко държави.
Четвърто - ненадеждна. Фалшивите изключвания не са рядкост а има и вариант изобщо да не сработи.
Основното - ЦЕНАТА. Едва ли някой ще отдели 300-400 кинта за една такава а в едно жилище трябват няколко такива.
То във форума редовно се появяват "умници" които предпазител са виждали само на картинка но твърдо решени сами да си правят инсталацията.
За да спестят... И същите тези охотно дават по 100 кинта на квадрат за тъпи плочки но спестяват от инсталация.
Тях и едно ДТЗ не можеш накара да купят, какво остава за AFDD ? :-D
(между другото във форума има и хора които още вярват и са убедени че и ДТЗ-то е излишно...)
Толкоз. Няма почва у нас.
:partyman:
P.S. Лично аз научих за тях от няма и 10 години.
Виждал съм мостра в магазин но никога нито съм монтирал, нито някъде съм виждал монтирана такава.
Е, разбира се това не означава че няма някъде в България такава по случайност.
ivanovbg - майстор
Ползват се от поне 30г, не в този този модерен вариант, но само където има условия за това. Тоест в условия на висока запрашеност с фини метални частици. Когато работех в леарския завод в Кресна имаше няколко дробометни машини за почистване на отливките. Често сменяхме таблата защото направо се стопяваха от дъгата. Монтирахме такива подобни защити в трафопоста дето ги захранваше. От тогава само ги ремонтирахме - сменяхме по някой контактор или стопен кабел. Та имаше ефект, но не е за къща. Е може и да се направиш за по набожен от папата :-D
hidrazin - майстор
ср май 01, 2024 10:12 amivanovbg написа:
Ползват се от поне 30г, не в този този модерен вариант, ...
А не беше ли още по времето на Тутанкамон? :?
ср май 01, 2024 10:12 amivanovbg написа:
... но само където има условия за това.
Монтирахме такива подобни защити в трафопоста дето ги захранваше.
Преди 30 и повече години условия за това имаше само на средно напрежение - там дето има прекъсвачи на средно а не на ниско напрежение.
Защитите за които говориш следят за дъга само и единствено за такава в прекъсвачите на средно напрежение.
Те НЕ МОГАТ нито да видят, нито да разберат че има дъга в таблата на машините.
Хората (не ти) нещо са монтирали ама ти пак си спал и не си разбрал какво точно. :-D
Май и тук ще стане като оная схема за автоматичното разпознаване на фазите и ... контакторите от Фануци.
Дето я беше правил поне 10 пъти - ама на ужким. :)
:partyman:
ivanovbg - майстор
Лично съм монтирал едно, другите две колегите. Точно за дъгата беше да я изключи ако се появи. По спомен чешки към 100амперови бяха със страничен включвател. Ама това беше в далечната 88г. Не помня как се казваха точно, но бяха за това. Не съм се замислял нито как работи нито дали в надеждно, но явно си работеха добре. Последния път тръгна по кабелите към трафопоста и запали други разклонения. След това ги монтирахме.
londraneste - помощник
Като цяло ми предстои изграждане на инсталация затова и живо се интересувам от материята. Вече съм купил няколко такива устройства и смятам да ги монтирам на кръговете с контакти. ( MCB with dangerous arc detection 1P+N 6kA C-32A 2M
ARC982U.) както и ( A9FDD232
Arc fault detection device, Acti9 iARC, 1P+N, 32A) по 3бр от двете. В къщата ще има две табла едното шнайдер другото ще е с Hager. На всяка 32А afdd по 2бр. 16А за контактни излази. В описанията и на двете пише че са с осъвършенствана тегнология и успешно различават дъга от прахосмукачка например и дъга от прекъснат проводник или дъга между фаза нула и защитен проводник. Преди години имах такъв случай с пречупен кабел на одължител, който се подпали.
brum - майстор
Хммм, и аз не го бях чувал. Ама мога да пробвам с едно такова, че има мегдан за още малко защита :) .

Хидразине, защо да трябват повече от едно? Не може ли да се сложи като първото ДТЗ дето го водят уж противопожарно? Т.е. цялото табло да се покрие с едно такова?
londraneste - помощник
чет май 02, 2024 8:29 ambrum написа:
Хммм, и аз не го бях чувал. Ама мога да пробвам с едно такова, че има мегдан за още малко защита :) .

Хидразине, защо да трябват повече от едно? Не може ли да се сложи като първото ДТЗ дето го водят уж противопожарно? Т.е. цялото табло да се покрие с едно такова?
AFDD са максимално 32А което според мен е малко за цяла къща. Основно се използват за контактни излази. Както о може би ако защитава множество кръгове е възможно да има фълшиви сработвания предполагам. Не съм запознат и затова ми се искаше да се обсъди темата от по запознатите
hidrazin - майстор
Не са максимално до 32А - Шмайзер електрик и Еатон имат до 40А.
Китайците имат и 50А и 63А ама колко са читави не знам. Не мисля и да пробвам, поне скоро време.
Това от EATON.

Прикачен файл:
EATON.png

А някои се изсилват напълно ненужно - 15 парчета. За всеки токов кръг.

Прикачен файл:
Electrical-Consumer-Unit-AFDD.jpg

:partyman:

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: