Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mironcho - специалист
Ники274 написа:
И сигурно повечето ползватели на ДТЗ не им е известно,но с времето тока на утечка се покачва.
Това звучи странно. Дай нещо написано да прочетем по въпроса.
zz_stefanov - майстор
Ники274 написа:
PCL82 написа:
Работи и ако зануляването не е свързано, но не бива да се ползва така, защото е опасно-може токът на отечка да протече през човека със всички рискове!
И сигурно повечето ползватели на ДТЗ не им е известно,но с времето тока на утечка се покачва,така че може да стане опасен за живота въпреки наличието на въпросното ДТЗ.
Изрично е упоменато в повечето ДТЗ-та да се тестват с тестовия им бутон поне ежемесечно.Това предотвратява покачването на тока на утечка и правилното функциониране на механиката в ДТЗ.
Ми трябва да се тестват, но май с времето става обратното, почват да изключват и без да регистрират разлика в тока, поне тази дето сменях лятото беше такава - и откачена от кабелите не можеш да и задържиш лоста вдигнат.
Ники274 - специалист
Ами например тук като цъкнеш да ти се увеличи снимката на ДТЗ-то си пише ясно-test monthly.Хората са се застраховали и са го написали като не са изпаднали в подробности.Ако не можеш да намериш литература по въпроса се обади в която и да е лаборатория и ще ти кажат.Мерил съм ДТЗ ,което беше монтирано 3-4 месеца по-рано.Първия път изключи на около 40мА,чак след 3-4 изключване слезе под 30мА.И случаят не е единичен.Това ми е от опит,не съм чел литература по въпроса.Иначе си имам "кетап" още когато прокарваха ДТЗ-тата за изкаран курс за боравене ,монтиране и т.н. с ДТЗ-въпреки,че си беше явна реклама и промотиране на определена марка.
mironcho - специалист
mironcho написа:
Ники274 написа:
И сигурно повечето ползватели на ДТЗ не им е известно,но с времето тока на утечка се покачва.
Питам конкретно затвърдението по-горе. Не питам за кетап или проба на неизвестна ДТЗ. Още повече слагането под един на всички ДТЗ не мислиш ли че е странно?
Ако горното беше вярно не мислиш ли, че други по-умни от мен и теб глави щяха да кажат и най-вече напишат нещо из наредбите и стандартите?
А "test monthly" под различни форми и срокове се отнася за всеки електрически апарат или с,оръжение, так че недей да плашиш с него.
Ники274 - специалист
mironcho написа:
Питам конкретно затвърдението по-горе. Не питам за кетап или проба на неизвестна ДТЗ. Още повече слагането под един на всички ДТЗ не мислиш ли че е странно?
Ако горното беше вярно не мислиш ли, че други по-умни от мен и теб глави щяха да кажат и най-вече напишат нещо из наредбите и стандартите?
А "test monthly" под различни форми и срокове се отнася за всеки електрически апарат или с,оръжение, так че недей да плашиш с него.
Мирончо ,мерил съм и шнайдер и елмарк- всички си вдигат тока на изключване.
Вярвай си на каквото искаш.Аз споделям опит-а ти си размахвай наредби и стандарти колкото те кефи,хич не ми пречиш.

Пп Обоснови се на кой предпазител,реле или друго устройство в таблото пише да се тества ежемесечно за да не излезе,че ми приказваш празни приказки!
Пп2 Предполагам за теб аферата дизелгейт е някаква долнопробна лъжлива статия в жълтите вестници и абсурд германците да лъжат?
mironcho - специалист
Ако беше така както казваш то ДТЗ-тата щяха да имат срок на годност, което не съм чул или видял все още.
Намесих се не за да споря, а защото мнението ти е базирано само на личен опит, който няма как да е в достатъчен мащаб на фона на произведените милиони ДТЗ по света за да твърдиш, че всички ДТЗ се повреждат с времето.
Жалко,че възприемаш чуждото мнение като пречене, а наредбите понякога вършат работа.
ПП1: вероятно защото в таблата в които работиш само ДТЗ-тата би трябвало да се тестват периодично.
ПП2: това, каквото и да е какво общо има с темата?
nikolov333 - майстор
Може и точно затова производителите да са направили бутона за тестване тъй като имитира утечка, която да предизвика изключване. Няма как да напишат в инструкциите "срок на годност", така че се подсигуряват с бутона за тестване. За моите ДТЗ-та срока за проверка е всяка година, но тъй като са монтирани скоро, нямам наблюдения върху тестовете. Някой пробвал ли е несработваща с тест бутона ДТЗ на каква утечка ще изключи и изобщо изключва ли..Ако не е залепила разбира се..
grizan1980 - специалист
Здравейте, много ДТЗ съм тествал, но един път и аз останах удивлен. Попаднах на една кооперация , монтирани ДТЗ (в Пловдив произведени ) , пише си 30 ма ,клас АС. Едно изключваше на 40 , друго на 100 , трети дори не изключваха. Незнам каква серия беше но нямаше нормално ДТЗ. А по отношение на темата , почти никой не използва бутона "тест". ДТЗ-то оглупява и след време не задейства както трябва. Някой път след 10тина прещраквания се нормализира , но в повечето случаи - не . :)
Ники274 - специалист
grizan1980 написа:
Здравейте, много ДТЗ съм тествал, но един път и аз останах удивлен. Попаднах на една кооперация , монтирани ДТЗ (в Пловдив произведени ) , пише си 30 ма ,клас АС. Едно изключваше на 40 , друго на 100 , трети дори не изключваха. Незнам каква серия беше но нямаше нормално ДТЗ. А по отношение на темата , почти никой не използва бутона "тест". ДТЗ-то оглупява и след време не задейства както трябва. Някой път след 10тина прещраквания се нормализира , но в повечето случаи - не . :)
+1
Ники274 - специалист
mironcho написа:
Ако беше така както казваш то ДТЗ-тата щяха да имат срок на годност, което не съм чул или видял все още. .... за да твърдиш, че всички ДТЗ се повреждат с времето
Не съм казал,че се повреждат,а че им се вдига тока на утечка.След 3-4-5 сработвания на ДТЗ тока си влиза в нормални стойности.Това може да се дължи на много фактори:влажност,температура и т.н. Но аз си мисля,че самата механика вътре оказва влияние на това.Когато седят с времето постоянно натегнати пластинки,пружинки и други елементи се променя силата ,която трябва да ги възпрепятства,особено ако става въпрос за 5-10 мА.Ако някой има друго мнение или наблюдение да сподели.
mironcho написа:
вероятно защото в таблата в които работиш само ДТЗ-тата би трябвало да се тестват периодично.
Сподели в какви табла работиш ти и на кои механизми пише да се тестват редовно,може да науча нещо ново.Сподели и опита си с ДТЗ-тата,модели,начини на свързване,фалшиви сработвания и т.н.

Надявам се да не се измъкнеш отново само с празни приказки и завоалирани изречения,а да споделиш ПРОФЕСИОНАЛЕН опит.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: