Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте знаещи!
Направих си фотоволтаичен бойлер. Системата е с 200л неръждаем бойлер с монтиран трифазен реотан. Панелите са 4 бр. 400W 40V свързани последователно. На изхода се получава 150-160V ток, който подавам директно към единия от трите реотана на нагревателя(той е 3х2kW). Преди това минава през правотоков автоматичен предпазител 10А, прекъсващ плюса и минуса. Монтирал съм твърдотелно реле, управляващо се от електронен термостат. Системата е балансирана за сега и работи добре на 5,5 А. За зимата, ако не се справя със загряването, може да монтирам 3kW нагревател.
Притеснението ми е безопасността.
При една утечка на ток към водата(спукване на реотана). Има ли опасност за човека под душа и какво мога да направя?
Имам мрежов 220V(фаза и нула) ток до бойлера, но не е свързан. Бойлера не е в банята и инсталацията е с полипропилен. Мога да пусна заземяване.
Ще се радвам на всеки компетентен съвет.
hidrazin - майстор
чет апр 25, 2024 8:59 amnikdel написа:
Мога да пусна заземяване.
Заземи корпуса на бойлера. Това е достатъчно за да си спокоен.
:partyman:
DundyTheCroc - майстор
Панелите не се ли заземяват и те?
ivanovbg - майстор
чет апр 25, 2024 8:59 amnikdel написа:
Здравейте знаещи!
Направих си фотоволтаичен бойлер. Системата е с 200л неръждаем бойлер с монтиран трифазен реотан. Панелите са 4 бр. 400W 40V свързани последователно. На изхода се получава 150-160V ток, който подавам директно към единия от трите реотана на нагревателя(той е 3х2kW). Преди това минава през правотоков автоматичен предпазител 10А, прекъсващ плюса и минуса. Монтирал съм твърдотелно реле, управляващо се от електронен термостат. Системата е балансирана за сега и работи добре на 5,5 А. За зимата, ако не се справя със загряването, може да монтирам 3kW нагревател.
Притеснението ми е безопасността.
При една утечка на ток към водата(спукване на реотана). Има ли опасност за човека под душа и какво мога да направя?
Имам мрежов 220V(фаза и нула) ток до бойлера, но не е свързан. Бойлера не е в банята и инсталацията е с полипропилен. Мога да пусна заземяване.
Ще се радвам на всеки компетентен съвет.
И на мен ми предстои да правя такова. В смисъл панелите ги имам. Може ли да дадел линк за да си купя и аз предпазител и реле като твоето? Колко дебел кабел си ползвал?
hidrazin - майстор
чет апр 25, 2024 10:35 amDundyTheCroc написа:
Панелите не се ли заземяват и те?
По принцип им се заземяват рамките. На рамката обикновено си има отвор с щампа на знака за заземяване.
На практика не се използва почти никога. Заземява се металната конструкция на която са монтирани панелите.
Така или иначе алуминиевите рамки се хващат на поне 4 места с алуминиеви планки към конструкцията.
И като тресне мълнията по рамката на панела - няма спасение. :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
чет апр 25, 2024 10:45 amivanovbg написа:
...линк за да си купя и аз предпазител и реле като твоето? Колко дебел кабел си ползвал?
Реле - ПРИМЕРНО Не се стискай и вземи поне 40А DC-DC защото ще грее по-малко.
Башон - ПРИМЕРНО според тока на панелите но мисля че 16А ще е добре.
Кабела - соларен, минимум 4 квадрата но препоръчвам 6 квадрата. Особено ако панелите и бойлера не са един до друг...
И си го вземи два цвята - черен и червен.
:partyman:
ivanovbg - майстор
А дали не е по добре едно такова Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
BGN140.89 20%OFF | 1300W Grid Tie Solar Inverter MPPT Pure Sine Wave Micro Inversor DC30-45V PV Input AC120V/220V for 36V Solar Panel Home System
https://a.aliexpress.com/_EGZX4Zz и да си го включа директно на захранването без да променям нищо? С 4 панела успоредно дали ще стане?

Трябва ли на всеки панел да сложа по един диод да не връща ток към панела от другите ако има засенчване или е излишно?
gogo7777 - майстор
чет апр 25, 2024 12:20 pmivanovbg написа:
А дали не е по добре едно такова....
https://a.aliexpress.com/_EGZX4Zz

Само това GTI-1300W да не се окаже марката на инвертора :lol:
ivanovbg - майстор
Уж не е, но знае ли човек. Не знам само дали без мрежа ще произвежда пак ток. Да не би да му трябва 220в външно.
DundyTheCroc - майстор
На китайските инвертори обикновено ватовете са някакъв пик, а реално за продължително време дават 1/2 от тази мощност, ама знаеш ли този как е.
Аз се чудя това кога и как взема ток от панелите или от батериите, как зарежда, като не виждам да има някакво програмиране, било то и елементарно?

Тема "Защита от прав ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: