• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
silent - майстор
Здравейте решил съм да ремонтирам главното табло на къщата ми. Преди там е бил електомера сега има някакви шалтери с вградени предпазители и волтметър. Мисля да монтирам предпазител на входа след което това https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... lHPPa&mp=1 след него https://www.aliexpress.com/item/4000944 ... 12285593.0 .( Имам генератор за заварийно загранване.)
плюс някой друг предпазител. Двоумя се дали тази защита си струва да се сложи при положение че нямам земя. Инсталацията е двупроводна.
Другото което ме притеснява дали този превключвател за аварийно захранване е достатъчно надежден или да го подсигуря с контактори.
Малко е разхвърлян поста но предполагам че ще има хора на които ще им е интерсно да разберат питането и ще изкажат мнение.
hidrazin - майстор
ср юли 06, 2022 6:14 pmsilent написа:
Здравейте решил съм да ремонтирам главното табло на къщата ми...
Уффф... Свършиха електричарите ли или немаш кинти?
:partyman:
silent - майстор
Ми по нашия край няма...благодаря все пак за включването.
Принципно работата ми е свързана И със слаботокови инсталации...но не съм оособено наясно с нормативната уредба за останалите тоци. Не мисля да правя някакви големи изменнения ...просто да добавя въпросните неща и сложа предпазители където трябва без да изменям нещо кой знае колко както и да подредя обезопася и премахна висящи жици ...таблото си ми е в къщата и е мое..енергото си имат тяхно табло на улицата...основното измененение е добавяне на автоматика за включване на генератора...
въпроса е доколко тези китайски чикии са надеждни или да слагам ръчен шалтер за преключване на резервно захранване. или да го правя с контактори...
Не мисля и това да работя или да вземам на някой хляба....или да си меря с някой оная работа...
затова търся готови решения и споделяне на опит.
hidrazin - майстор
чет юли 07, 2022 9:28 amsilent написа:
Ми по нашия край няма...
Кофти, и в нашия бранш настъпи недостиг... Ей го на, днес дори ЕСО (Електроенергиен Системен Оператор) и направи зулуми...
По въпроса - онова второто, АВР-а на TOMZN работи. Поне съм го виждал монтиран на няколко места и нямат оплаквания.
А първата защита която си дал - нямам впечатления от нея.
Ако я слагаш ще трябва да обединиш нула и земя на изхода (нали си двупроводен).
Така половината и "екстри" няма да работят. В твоя случай е по-добре след предпазителя на входа едно SPD и една мин-макс защита ЦЪК.
:partyman:
P.S. Всичко което съм взел от TOMZN си работи както си го пише и общо взето съм доволен.
silent - майстор
Благодаря ти за мнението ...ще се спра на тази фирма ...... само се двоумя между този който сложих в първия пост и другия им модел https://www.aliexpress.com/item/3226746 ... 4451%21sea
за който руснаците имат няколко видеа и в коментарите хората пишат че са доволни и казват че добре работят...
silent - майстор
чет юли 07, 2022 1:32 pmhidrazin написа:
чет юли 07, 2022 9:28 amsilent написа:
Ми по нашия край няма...
Кофти, и в нашия бранш настъпи недостиг... Ей го на, днес дори ЕСО (Електроенергиен Системен Оператор) и направи зулуми...
По въпроса - онова второто, АВР-а на TOMZN работи. Поне съм го виждал монтиран на няколко места и нямат оплаквания.
А първата защита която си дал - нямам впечатления от нея.
Ако я слагаш ще трябва да обединиш нула и земя на изхода (нали си двупроводен).
Така половината и "екстри" няма да работят. В твоя случай е по-добре след предпазителя на входа едно SPD и една мин-макс защита ЦЪК.
:partyman:
P.S. Всичко което съм взел от TOMZN си работи както си го пише и общо взето съм доволен.
Хидра , я кажи този АТС китайския достатъчно надежден ли е или да се подсигуря и с един контактор преди него като този https://vikiwat.com/kontaktor-412527-2- ... 63a-250vac
И друго зачетох се в темите за заземяване на генератор и .....нищо не разбрах конкретно ..в смисъл разбрах, но се разколебах ...да си бия ли колци или Цъ....не че имам желание...ма безопасноста е най важна ...инак схемата е
АП63А на таблото в енергото на улицата
При мен В Главното ми табло...... Кат.Отводител -->АП50А-->Защита от пренапрежение--> АТС -->АП40А -ет1 и АП40Ает2
Генератора е 3,0кв номинал инвертор. влиза в АТС след АП 2П 16А....Ако на нещо трябва да сменя местата или да коригирам казвайте.
Най големия консуматор ми са готварските печки електрожена и флекса. :-D нямам бойлер на ток.
Инсталацията е двупроводна със занулени контакти...
Разбира се всеки е поканен да сподели мнение ...
hidrazin - майстор
Не ти трябва контактор.
:partyman:
silent - майстор
Това добре кажи за заземяването...хубаво я бяхте почнали оная тема ама така и не я завършихте...
viewtopic.php?f=16&t=48278&start=90 -това е темата дет сте я зачепкали ма неразчепкали... :-D
Последна промяна от silent на пет юли 29, 2022 12:43 pm, променено общо 1 път.
burkov - специалист
Това за заземяването и мен доста ме интересува.
При мне е трипроводна инсталацията, но земята я деля от нулата в таблото. Нямам си отделна а ми се иска да направя, точно и за да вържа резервен генератор.
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт ел. табло." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: