Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pandov. - специалист
Здравейте. Искам да си защитя до колкото е възможно уредите вкъщи. Спрях се на въпросния катоден отводител .Няма да ви занимавам с марки модели , параметри и т.н , за това ще чета и ще разбера какъв точно трябва да сложа .Въпроса ми е . Живея в сграда на три етажа. Аз съм на втори етаж , като в апартаментното ми табло идва само фаза и нула няма трети проводник земя,инсталацията е двупроводна . Така че няма как да го монтирам в моето табло. Ще трябва да го сложа в главното табло с електромерите, което се намира на приземния етаж в сградата . Там имам главен предпазител за моя етаж ,както и земно с което е заземено самото , таблото та мислех да го монтрам там. Правилно ли е по този начин . Ще ми върши ли работа.Най вероятно ,за да се монтира там ще трябва да сезанимавам и с IVN ама това е друга тема , ще видя как ще се оправям с тях.
Благодаря.
pandov. - специалист
И още едно малко тъпо питане. На терасата имам малко табло в което влиза коаксиал и FTP съответно кабелна и интернет . Имали смисъл да сложа защита там и на двете. Такива https://vikiwat.com/zaschita-pik-predpa ... m-lan.html
И основното питане е тъй като има нужда от земно и за тези защити имам възможност да спусна от това табло до земята кабел примерно 10кв ПВА2 и точно отдоло под терасата е градинка , така че мога да забия заземителен кол там , нямам възможност да копая да правя тръгълници квадрати или да заравям бойлери и т.н . Та дали си струва това упражнение , и дали ще е достатъчен само един кол за целта.
silent - майстор
Сложи си го в апартаментното табло след главния предпазител......заземяваш го към нулата която ти влиза в таблото...не съм сигурен дали въобще трябва да пипаш в таблото на входа камо ли да слагаш и преправяш каквото и да е....
Занулява го, Силенцио, занулява го.
Въпросът е доста дискутиран, в пространството, сложен е....
Не е за самоуки или слухари.

Харесвам музиката на Michael Joseph Jackson, но не не приемам за нормални всичките му мерки за осигуряване на перфектна хигиена. Е, загубихме го.
silent - майстор
Обяснил съм го разбираемо за него...на катодния отводител символа е земя...не знам що си мислиш че си най умния...и единствен ти знаеш кво е заземяване и зануляване...
Аз напоследък в реалния живот хич не се сблъсквам с капацитети...май тези хора висят само по форумите във виртуала.... инак в реала никви ги няма...
Последна промяна от silent на съб авг 27, 2022 9:11 pm, променено общо 1 път.
Нищо не си мисля, в момента- не и по темата или теб.
Само знам, че понякога не ползваш правилните термини, което е нетипично за вещер.
vlax - майстор
съб авг 27, 2022 9:07 pmsilent написа:
Обяснил съм го разбираемо за него...на катодния отводител символа е земя...не знам що си мислиш че си най умния...и единствен ти знаеш кво е заземяване и зануляване...
Аз напоследък в реалния живот хич не се сблъсквам с капацитети...май тези хора висят само по форумите във виртуала.... инак в реала никви ги няма...

Дялан камък е Трифун, какво да го правиш :-D
Туй пелети,електро, генератори,солари и т.н. учебници може да напише :-D
:partyman:
brum - майстор
Като има земя се заземява. Като няма земя не знам какво се прави.

При сработили такива съм чувал истории за поражения по апаратурата около него. И препоръки при възмоност да се монтира в отделно табло.

Иначе аз съм с цели 3 такива. Един в първото табло след ЧЕЗ, един в таблото на къщата и един между фотоволтаиците и инвертора. Всичките заземени към земята при стълба на ЧЕЗ.

И още една бележка - има различни видове катодни отводители. Избери правилният за твоята инсталация.
silent - майстор
Той не сработи ли апаратурата със сигурност си заминава....сработи ли има шанс да изключи предпазителя преди него и най малкото поне не всичко да си замине....инак дано не се случва да разбираме пази ли или не...
Hoвoceлckи - майстор
съб авг 27, 2022 10:18 pmsilent написа:
....сработи ли има шанс да изключи предпазителя преди него ...
:roll: :shock: Младежо, има тук един "ителигентен гугъл". Вземи пример от него и проверявай мислите си там. Имаш база знания, като повечето майстори тук (и аз самият в т.ч.), но не преигравай с импровизациите в практиката 😉

Тема "Монтиране на катоден отводител (арестор)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: