• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, имам въпрос относно показанията на "селски" електромер.

Зимата на 21-ва купихме селска къща, прехвърлихме партидите и от енергото дойдоха да сложат нов електромер. По стечение на обстоятелствата обаче, миналата година почти не сме ходили до там. Сега по празниците най-после ми се отвори възможност да пътувам - отидох до там, като влязох хвърлих поглед на електромера, който показваше следното:
Изображение

Искам да попитам, такива показания нормални ли са? Откакто е наша къщата, там няколко пъти са зареждани челник и телефон и два-три пъти е пускан бързовар. Когато няма човек там, бушоните са извадени (вижда се и на снимката), с изключение на този пред електромера - така ни инструктираха, когато го слагаха.

Знам, че звучи смешно, но нямам представа какви показания са нормални. Живея в блок, до тукашните електромери нямам достъп, а фактура не сме получавали от години (известяват ме през epay за нова сметка).
Киррил - специалист
нед апр 16, 2023 4:31 pmVesko.N написа:
Здравейте, имам въпрос относно показанията на "селски" електромер.

Живея в блок, до тукашните електромери нямам достъп, а фактура не сме получавали от години (известяват ме през epay за нова сметка).
Не знам в коя страна живеете. Всеки абонат трябва да има достъп до своят електромер и това е по закон. Не познавам някой който да няма достъп. Това, че вие не сте се заинтересували си е ваш проблем. Всеки абонат може да се регистрира и по е-майл да получава фактура от своето енерго. Отидете в енергото си и да ви направят справка, която сигурно се плаща. След като не знаете колко са били киловатите предният месец, няма как да ви се каже дали това е нормално.
При смана, обикновено се монтира стар, но тариран електромер, на който старите показания си стоят. Да не си мислите, че вашият ще иде на боклука?!
Би трябвало да е издаден протокол при смяната, на който са записани показанията.
Не е задължително собственикът да присъства. В такъв случай енергодружеството изпраща писмо по пощата.
Няма място за притеснение.
Христос воскресе!
iliya_i - майстор
При смяна винаги се съставя протокол, с вписани показания на стария и новия електромер.
Това, че сте си зае.али нещата и сте си барали та.шаците две години си е за Ваша сметка.
А сметка за плащане получихте ли изобщо или просто Ви мина непукизма?
fbr - майстор
нед апр 16, 2023 4:31 pmVesko.N написа:
известяват ме през epay за нова сметка).
В epay предоставят и известие за фактура със засечените показания на електромера.
brick - специалист
нед апр 16, 2023 9:31 pmiliya_i написа:
При смяна винаги се съставя протокол, с вписани показания на стария и новия електромер.
Това, че сте си зае.али нещата и сте си барали та.шаците две години си е за Ваша сметка.
А сметка за плащане получихте ли изобщо или просто Ви мина непукизма?
Протокол може и да се съставя, ама къде отива после, изобщо не е сигурно и не зависи от потребителя.
Визирам практиката, а не какво пише в наредбите.

Ето ти съвсем прясна история от първо лице. Същата тази 2021 г. по наша молба ЧЕЗ сменят стар електромер във външно табло. Категорично отказаха да кажат дата и час, когато ще дойде техният екип - останах с впечатление, че искат по възможност да избегнат всякакъв ненужен контакт между техници и потребители. При това положение как да осигуря присъствие в момента на смяната, хеле пък да подписвам протоколи?

Минали техниците докато ни няма, турили нов електромер. Стария електромеханичен, който си беше наша собственост, го оставили вътре в таблото (ТЕПО) заключен зад прозрачната вътрешна вратичка, за която нямам ключ. При това не бяха оставили никакъв протокол за смяната! Наложи се да снимам началните показания на новия електромер и после да сверя с първата фактура, но за щастие всичко се оказа коректно фактурирано.

Има и смешно продължение. Исках да си прибера стария напълно изправен електромер - наша собственост, повтарям - и да го ползвам другаде като контролен, но за целта трябваше да уцеля кога минава отчетникът на Електрохолд (наследник на ЧЕЗ) и да го моля да отключи вътрешната вратичка на ТЕПО-то. Веднъж срещнах отчетника на съседна улица, но го домързя да се върне 100 метра и каза "някой друг път" да го хвана на място. А след още няколко месеца, като надникнах в таблото, нашия стар електромер беше вече изчезнал оттам, при това прозрачната вратичка си беше отново надлежно заключена. А ключ от нея имат само служителите на енергото - правете си изводите...
Противно на горното, при мен нещата се случиха като по ноти. А и не му се притеснявам чак толкова.
Научих, че са сменяли електромери, чак когато дойде писмото от Енерго Про.
Вътре протокол, всичко както си трябва.
Всъщност, дойде известие, да си получа лично писмото от ПС.
Всичко съобразено със Закона.
пон апр 17, 2023 11:25 ambrick написа:
... правете си изводите...
Прати данни за Еконт или Спиди на ЛС.
Получаваш един, в цветущо здраве, за твоя сметка, подарък.
От моя собственост, нека стане Твоя- Амин!
нед апр 16, 2023 6:43 pmТрифон П.Трифонов написа:
При смана, обикновено се монтира стар, но тариран електромер, на който старите показания си стоят. Да не си мислите, че вашият ще иде на боклука?!
Би трябвало да е издаден протокол при смяната, на който са записани показанията.
Не е задължително собственикът да присъства. В такъв случай енергодружеството изпраща писмо по пощата.
Няма място за притеснение.
Христос воскресе!
Старият ни го оставиха, да си го гледаме за спомен явно...
Благодаря все пак, за отговора! Изрових протокола, там са записани показанията при монтирането,003509.

Благодаря и на всички останали, които отговориха и които са се родили научени и никога в живота не са имали нещастието да им се случи нещо непредвидено, което да им промени плановете или да им ограничи свободното време! Весели празници!
hidrazin - майстор
пон апр 17, 2023 2:39 pmVesko.N написа:
Изрових протокола, там са записани показанията при монтирането,003509.
Значи всичко е ток и жици... :-D
:partyman:
iliya_i - майстор
пон апр 17, 2023 11:25 ambrick написа:
нед апр 16, 2023 9:31 pmiliya_i написа:
При смяна винаги се съставя протокол, с вписани показания на стария и новия електромер.
Това, че сте си зае.али нещата и сте си барали та.шаците две години си е за Ваша сметка.
А сметка за плащане получихте ли изобщо или просто Ви мина непукизма?
Протокол може и да се съставя, ама къде отива после, изобщо не е сигурно и не зависи от потребителя.
Визирам практиката, а не какво пише в наредбите.

Ето ти съвсем прясна история от първо лице. Същата тази 2021 г. по наша молба ЧЕЗ сменят стар електромер във външно табло. Категорично отказаха да кажат дата и час, когато ще дойде техният екип - останах с впечатление, че искат по възможност да избегнат всякакъв ненужен контакт между техници и потребители. При това положение как да осигуря присъствие в момента на смяната, хеле пък да подписвам протоколи?

Минали техниците докато ни няма, турили нов електромер. Стария електромеханичен, който си беше наша собственост, го оставили вътре в таблото (ТЕПО) заключен зад прозрачната вътрешна вратичка, за която нямам ключ. При това не бяха оставили никакъв протокол за смяната! Наложи се да снимам началните показания на новия електромер и после да сверя с първата фактура, но за щастие всичко се оказа коректно фактурирано.

Има и смешно продължение. Исках да си прибера стария напълно изправен електромер - наша собственост, повтарям - и да го ползвам другаде като контролен, но за целта трябваше да уцеля кога минава отчетникът на Електрохолд (наследник на ЧЕЗ) и да го моля да отключи вътрешната вратичка на ТЕПО-то. Веднъж срещнах отчетника на съседна улица, но го домързя да се върне 100 метра и каза "някой друг път" да го хвана на място. А след още няколко месеца, като надникнах в таблото, нашия стар електромер беше вече изчезнал оттам, при това прозрачната вратичка си беше отново надлежно заключена. А ключ от нея имат само служителите на енергото - правете си изводите...
И аз като Трифон получих последния протокол по пощата с обратна разписка. Ама ми знаят и адреса!
Преди практиката беше, да ми го носи някой съсед, който се подписва и за свидетел на протокола.
Но никога не са го оставяли безпризорен, където сварят.
пон апр 17, 2023 2:39 pmVesko.N написа:
Старият ни го оставиха, да си го гледаме за спомен явно...
Благодаря все пак, за отговора! Изрових протокола, там са записани показанията при монтирането,003509.
Е значи, можело!
  • 1
  • 2

Тема "Електромер на село" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: