• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
onion - специалист
Здравейте,
искам да си монтирам сам алармената система (която още не съм купил :) ).
Може ли някой да ми разясни основните точки и местата с "повишено внимание" в една такава операция. Кое къде, как и т.н.

Не съм с вързани ръце , така че смятам да се справя :)

Благодаря предварително!

EDIT: утре ще дам скица на апартамента , ако някой може да съдейства за избиране на правилното място за датчиците

EDIT2: ето и скицата , успях днес :)

Прикачен файл

apart002.jpg
apart002.jpg (26.03 KиБ) Видяна 32303 пъти
borkata3000 - специалист
onion,
до какво решение за избор на марка и модел си стигнал? Цена?
Защото и аз се замислям за такава система, тъй като ще съм на пъръвия етаж. Помогни ако имаш възможност с линкове на заслужаващи си системи.Благодаря!
joniks-serviz - помощник
Има много видове алармени системи затова е най добре ти сам да прецениш ,какво точно ти трябва - локална аларма, която би събудила само съседите ,които напоследък много не обръщат внимание на това ,че се е задействала и рискът да бъдеш обран е голям или да се вържеш към някоя охранителна фирма ,все пак по дребните апаши се стряскат като прочетат стикера -твой избор ! Значи по същество:Трябва да прецениш към коя стая или подобно имаш пряк достъп от към улица или нива зависи къде живееш ! Колкото са те толкова обемни датчици ти трябват плюс датчици за стъкло ако има такива и един за врата или колкото външни врати имаш! Централата трябва да е според зоните има с 2, 3, 4 ,5 зони в зависимост от необходимоста! Обемните датчици се монтират обикновенно по ъглите с изглед към прозореца!
borkata3000 - специалист
joniks-serviz написа:
Има много видове алармени системи затова е най добре ти сам да прецениш ,какво точно ти трябва - локална аларма, която би събудила само съседите ,които напоследък много не обръщат внимание на това ,че се е задействала и рискът да бъдеш обран е голям или да се вържеш към някоя охранителна фирма ,все пак по дребните апаши се стряскат като прочетат стикера -твой избор.
Съществуват ли системи, които извествяват чрез SMS на мобилния, тъй като за автоаларми знам, че има такива опции на някои?
onion - специалист
искам да вържа систамата за СОТ ... т.е. трябва ми такава която да може да се вържа с охранителна фирма ...

има такива с известяване на СМС , но не това ми трябва ...

апартамента е на 3-ти етаж , но над мен има мансарда така че може да се влезе от всякъде... искам да има датчик във всяка стая , в хола може да са два ... в зависимост от това къде ще се монтират ... това ми е едно от питанията , къде да са датчиците ...

и другото питане е пинизите при монтиране - какви кабели , как се връзват и т.н.
joniks-serviz - помощник
Ако си решил да си към СОТ то тогава нека най добре ,като си избереш коя фирма да е те да си го монтират а и повечето фирми си предлагат техниката срещу минимален наем 3-5 евро на месец.Зависи как се разберете някой си я купуват .Окабеляването се прави с 6 жилен проводник обикновенно се прихваща към стената със скоби било с пирони или пистолет! Освен ако не си пред довършителни работи тогава всичко се закрива и става по естетично!
onion - специалист
идеята е максимално да намаля разходите , което ще рече сам да си я монтирам и купя ... и после само да се вържа към охранителна фирма ... пределно ясно ми е че те могат да си монтират всичко ... ако имах толкова кинти нямаше да се занимавам с това ... нали :)

та идеята ми е каква аларма (модел евентуално) да си купя и как да я монтирам ... не ми трябва примерно user manual как се прихващат кабелите към стените или как се зачистват и т.н. проводници , технически грамотен съм и мисля да се справя ... само ме интересува проводниците какви да са, в каква последователност и как се връзват датчиците, и проводник от къде до къде трябва да се пусне (примерно от всеки датчик към кое и т.н.)
dimitar2s - специалист
Мнението ми е на потребител.
Проблема е, че каквато и техника да вземеш, има вероятност да ти обяснят от избраната фирма, че не върши работа.
Друг е въпроса на коя фирма можеш да се довериш.
Както и да е.
Алармата обикновенно се състои от централа, клавиатура, сирена, предавател(ако се предвижда такъв) и датчици.
Връзката между тях се прави с 6 жилен кабел тип ШТПР или ШТРВШ, макар че не винаги се ползват 6-те жила. Освен това трябва да се предвиди захранване за централата и евентуално за предавателя. Ако се ползва и телефона, кабелът му трябва да мине първо през централата.
Обемните датчици се поставят така че да "виждат" потенциалните "входове" - врати, прозорци, като не трябва да може да се стигне до датчик без да минеш през неговата или зоната на друг датчик. Общо взето се избират вътрешни ъгли, така че откъдето и да влезеш да попаднеш на датчик.
Сирената често се монтира в централата. Хубаво е да е на по-височко защото лесно се заглушава с полиуретанова пяна.
Клавиатурата се слага в близост до вратата.
На входната врата - магнитен датчик.
Начина на свързване би трябвало да е указан в документацията. Проблем може да се окаже програмирането на централата.
Иначе съм съгласен, че монтажниците са мародери :)
Успех!
onion - специалист
благодаря!

всички мнения по темата са ми ценни ... така че ако някой още може да допълни нещо ще съм благодарен
asenlynch - специалист
В кръга на шегата, онион - може някой от скорпините на сайта ти да охранява и ако крадеца има фобия от паякообразни, не е нужно даже да е от отровните... :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "монтиране на алармена система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: