Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
пон сеп 18, 2023 9:40 pmB0bi написа:
вт авг 22, 2023 12:38 pmТеоритикът с известна практика написа:
____________
Има вероятност незадействания пир да се активира след пропадане на напрежението и ... ще стане каша - ще се включват последователно без край.
Пробвай и пиши.
"Той" има и друга алтернатива, но - като за този форум: "заеби всички свои идеи и ходи в магазина за нещо не точно каквото ти се иска ..."
Като за човек, който не знае какво иска, би било добре все пак да си купи нещо, дето ще му свърши работа.
пон авг 21, 2023 6:44 pmiliya_i написа:
То за това първо се пита и като се изясни постановката се купува.

Сега си харчил пари за нещо, което трябва да му търсиш приложение другаде.
cliffburton - специалист
За сега реших проблема. В единия край на коридора е със сензор а в другия си остана ключа. За по-нататък ще му мисля....
Благодаря на всички!!!
ivanvladov - специалист
Здравейте, моля за малко помощ имам казус с ПИР сензори, става дума за следното:

- Стълбище в къща с 2 лед плафона по един за всеки етаж, преди това бяха свързани чрез реле за време

- В момента съм премахнал релето за време(преди фазата беше горе в плафоните), обърнах фазата и нулата и сега вече фазата е в ключовете, а нулата в плафоните

- закупих 2бр. ПИР сензори(прилагам снимка на тях със схема на свързване, която съм спазил) дотук добре, но когато ги настроя да работят по едно ѝ също време постоянно си "прехвърлят" фазата и плафоните не спират да светят. Реално без значение кой сензор ще засече движение се включват и двата плафона(така са свързани и така искам да работят). Направих тест да премахна единия сензор и всичко започва да работи нормално, също направих тест през деня(единия е на по-тъмно, а другия на светло), калибрирах чувствителността и при движение осветлението се включва и според таймера се изключва(тоест въпреки, че е свързан и втория сензор, реално е на изчакване, защото засича, че навън е светло и няма нужда от него).

Има ли вариант да монтирам нещо допълнително, така че да не си "прехвърлят фазата" и когато няма движение да се изключват плафоните.

Прикачен файл

434038241_733069752287625_9073202089564122673_n.jpg

Прикачен файл

433937314_768136505278992_5676988906223934733_n.jpg

Прикачен файл

433927369_384702347661171_8126603578259929311_n.jpg
kozl - майстор
Схемата която си посочил е за един PIR ключ.
Вероятно двата ключа си ги свързал паралелно, а дали могат да работят така, като не са предвидени за това :?
Тези ключове се захранват през осветителното тяло. Не ти ли светят плафоните слабо в изключено положение на PIR-а?
Когато единият ключ запали лампата, той ще шунтира друтия ключ и може би за това се получава това, за което си писал.
Нищо не си писал за схемата в ключовете. Преди са ползвани с реле за време, което е стълбищен автомат и ползва лихт бутони.
Вероятно в конзолите за тези бутони са изведини 2 проводника и единият от тях си свързал към постоянна фаза, а другият към осветителните тела. И така PIR -овете са в паралел, а как ще работят в паралел си установил.
ivanvladov - специалист
съб мар 23, 2024 8:17 amkozl написа:
Схемата която си посочил е за един PIR ключ.
Вероятно двата ключа си ги свързал паралелно, а дали могат да работят така, като не са предвидени за това :?
Тези ключове се захранват през осветителното тяло. Не ти ли светят плафоните слабо в изключено положение на PIR-а?
Когато единият ключ запали лампата, той ще шунтира друтия ключ и може би за това се получава това, за което си писал.
Нищо не си писал за схемата в ключовете. Преди са ползвани с реле за време, което е стълбищен автомат и ползва лихт бутони.
Вероятно в конзолите за тези бутони са изведини 2 проводника и единият от тях си свързал към постоянна фаза, а другият към осветителните тела. И така PIR -овете са в паралел, а как ще работят в паралел си установил.
Нямам проблем с премигване или пък при изключено положение да светят слабо, да в конзолите има два кабела като и в двете конзоли на единия кабел има постоянна фаза, а когато се засече движение вече минава и през другия фаза. Иначе и двата ключа съм ги свързал по схемата, която съм прикачил. Има разпределителна кутия, мога да направя снимка и там.
ivanvladov - специалист
Има ли как да посочите схема за свързване, ако ще помогне за да видя къде греша?

Благодаря.
ESPACE - майстор
Никъде не грешиш но вероятно при подаване на напрежение към сензорите те светват първоначално. Така че когато единия изключи плафоните, другия се захранва през лампите и "си мисли" че му се подава първоначално захранване и светва и така се редуват. Явно ти трябват сензори които не палят лампата при първоначално подаване на захранване.

ПП. Всъщност то си го пише в упътването че се включва за тест веднага след подаване на захранване. Вероятно може нещо да се измисли но трябва да се модифицира захранването на платката, така че електрониката да не остава без захранване по време на светенето на лампата.
kozl - майстор
нед апр 14, 2024 9:14 amivanvladov написа:
Има ли как да посочите схема за свързване, ако ще помогне за да видя къде греша?
Тези PIR ключове явно не са предвидени да работят в паралел. Т.е. повече от един ключ да управлява едно и също осветително тяло.
Ако искаш още да експериментираш, провери дали ще сработи осветителното тяло с един PIR, като към него има свързан последованелно диод за напрежение мин. 400V и ток 1А.
Ако става добави диод и на другия PIR в обратна полярност.
ESPACE - майстор
нед апр 14, 2024 1:10 pmkozl написа:
Ако искаш още да експериментираш, провери дали ще сработи осветителното тяло с един PIR, като към него има свързан последованелно диод за напрежение мин. 400V и ток 1А.
Ако става добави диод и на другия PIR в обратна полярност.
Да пробва ама на 99% захранването е с гасящ кондензатор и няма да стане.
kozl - майстор
Да така е и за това има "ако" :-D
Все пак аз до сега не съм отварял от този тип PIR с два проводника, но всички други, които съм, са с по три проводника и с гасящ кондензатор за захранването им.

Тема "Помощ за PIR сензор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: