Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
За проба с два сензора.
Първо трябва да де открие в коя от двете конзоли за ключове е проводника с директна нула към ап.табло - конзола (К2) и в коя проводника свързан към освет.тяло - конзола (К1).
После към проводника от осв.тяло от К1 се свързва фаза на PIR-1, а нулата на същия PIR към един от двата други проводници в К1, като изхода му в другата конзолна кутия К2 се свързва към нулевия проводник.
В К1 се свързва останалия свободен проводник с проводника към осв.тяло, а в К2 останалия свободен проводник се свързва към фаза на PIR-2, а нулата на пира към нулевия проводник в К2.
На практика двата пира ще се окажат паралелно свързани.
Как ще работят взаимно :?
Не съм пробвал.
Когато се задейства единия ПИР той ще шунтира другия и ще го остави без захранване докато свети осв.тяло. Дали след това ПИР-а останал без захранване ще се шашне :?
Тези пирове за вграждане в конзола са предвидени да се захранват в затворена верига през крушка с нажежаема жичка. Та осветителното тяло е препоръчително да съдържа крушка с НЖ.
Ако е само с LED, ще трябва в паралел на осв.тяло да се добави подходящ резистор или кондензатор.
cliffburton - специалист
вт авг 22, 2023 7:02 amvalentino76bs написа:
Това изпълнение може да стане с такива сензори които не искат нула и се слагат на мястото на ключовете.
Ще работи по време и е хиляда пъти по удобно за коридор от колкото девиаторите.Окабеляването го имаш ,схемата е елементарна.
Сензорите са точно такива - слагат се на мястото на ключовете.
Ако схемата е елементарна и я имаш би ли я споделил???
Последна промяна от cliffburton на вт авг 22, 2023 11:40 am, променено общо 1 път.
cliffburton - специалист
пон авг 21, 2023 9:41 pmiliya_i написа:
пон авг 21, 2023 9:23 pmcliffburton написа:
Вчера се опитах да го оправя но тогава се променя на всички останали помещения.
Проблема ти не е фазата. Промлема ти е девиатора.
Тези ПИР-ове дето се мъчиш да насадиш, девиаторни ли са?

Знаеш ли каква е разликата между обикновен ключ (схема 1) и девиаторен (схема 6)?

И при тази диаграма на насоченост, към тавана ли ще ги обърнеш, за да не виждат кучето?
Изображение
Нито съм виждал нито съм чувал за девиаторни ПИР-ве.
Този текст копирал ли си го или си смятал да добавиш схема 1 и схема 6???
Диаграмата за насоченост най вероятно я слагат за всички ПИР-ве една и съща.
Не случайно съм добавил снимка за да се види какъв е сензора. Този не вижда надолу и горе. Само напред, ляво и дясно.
cliffburton - специалист
вт авг 22, 2023 7:07 amvalentino76bs написа:
пон авг 21, 2023 9:23 pmcliffburton написа:
пон авг 21, 2023 6:03 pmB0bi написа:
Това вероятно е за цялото ти осветление в апартамента? И е неправилно (поне по съвременните норми). Обръщаш ги в таблото и си готов.
Не познавам точно този пир като устройство, но не би трябвало да му пречи, че фазата първо минава през крушката.
П.п. ... май няма за стане ...
Не е за цялото осветление. Вчера се опитах да го оправя но тогава се променя на всички останали помещения.
Така е....но кутии има .На всички панелки тука ги знам къде са но вероятно са различни при вас.
На моя ап също са така и не съм ги оправил понеже е шпакловано....даже още не съм си оправил присвяткащата лента... :-D
Били ме насочил къде да търся и как да ги намеря кутиите. Аз и преди шпакловката не видях такива. Още като свалих тапетите исках да го оправя това защото и на мен ми примигва ЛЕД панела но не ги видях никъде.
cliffburton - специалист
вт авг 22, 2023 8:43 amkozl написа:
За проба с два сензора.
Първо трябва да де открие в коя от двете конзоли за ключове е проводника с директна нула към ап.табло - конзола (К2) и в коя проводника свързан към освет.тяло - конзола (К1).
После към проводника от осв.тяло от К1 се свързва фаза на PIR-1, а нулата на същия PIR към един от двата други проводници в К1, като изхода му в другата конзолна кутия К2 се свързва към нулевия проводник.
В К1 се свързва останалия свободен проводник с проводника към осв.тяло, а в К2 останалия свободен проводник се свързва към фаза на PIR-2, а нулата на пира към нулевия проводник в К2.
На практика двата пира ще се окажат паралелно свързани.
Как ще работят взаимно :?
Не съм пробвал.
Когато се задейства единия ПИР той ще шунтира другия и ще го остави без захранване докато свети осв.тяло. Дали след това ПИР-а останал без захранване ще се шашне :?
Тези пирове за вграждане в конзола са предвидени да се захранват в затворена верига през крушка с нажежаема жичка. Та осветителното тяло е препоръчително да съдържа крушка с НЖ.
Ако е само с LED, ще трябва в паралел на осв.тяло да се добави подходящ резистор или кондензатор.
Здравей!!!
Твоят отговор ми се струва най-смислен но някак немога да си го представя.
Имаш ли възможност да го начертаеш като схемичка???
Благодаря!!!
B0bi - специалист
Това схващаш ли или да обяснявам?

Прикачен файл:
IMG_20230822_123528.jpg



Не обръщай внимание кое е фаза и нула. При теб са обратно, но това няма значение.
Има вероятност незадействания пир да се активира след пропадане на напрежението и ... ще стане каша - ще се включват последователно без край.
Пробвай и пиши.
cliffburton - специалист
вт авг 22, 2023 12:38 pmB0bi написа:
Това схващаш ли или да обяснявам?


IMG_20230822_123528.jpg




Не обръщай внимание кое е фаза и нула. При теб са обратно, но това няма значение.
Има вероятност незадействания пир да се активира след пропадане на напрежението и ... ще стане каша - ще се включват последователно без край.
Пробвай и пиши.
Много ти благодаря!!!
Имам чувството че си го начартал върху гипсокартон или на стена..... :-D
Ще пробвам през уикенда и ще ти кажа.
Относно ФАЗА и НУЛА не съм сигурен че няма значение поне според производителя.
Ще докладвам веднага щом имам резултат. Още веднъж ти благодаря!!!
iliya_i - майстор
вт авг 22, 2023 11:33 amcliffburton написа:
пон авг 21, 2023 9:41 pmiliya_i написа:
пон авг 21, 2023 9:23 pmcliffburton написа:
Вчера се опитах да го оправя но тогава се променя на всички останали помещения.
Проблема ти не е фазата. Промлема ти е девиатора.
Тези ПИР-ове дето се мъчиш да насадиш, девиаторни ли са?

Знаеш ли каква е разликата между обикновен ключ (схема 1) и девиаторен (схема 6)?

И при тази диаграма на насоченост, към тавана ли ще ги обърнеш, за да не виждат кучето?
Изображение
Нито съм виждал нито съм чувал за девиаторни ПИР-ве.
Този текст копирал ли си го или си смятал да добавиш схема 1 и схема 6???
Диаграмата за насоченост най вероятно я слагат за всички ПИР-ве една и съща.
Не случайно съм добавил снимка за да се види какъв е сензора. Този не вижда надолу и горе. Само напред, ляво и дясно.
Диаграмата е от сайта vivalux.bg, за модела написан на снимката ти от първия пост.
А за схема 1 и схема 6 може да се допиташ до Google.
B0bi - специалист
вт авг 22, 2023 1:21 pmcliffburton написа:

Относно ФАЗА и НУЛА не съм сигурен че няма значение поне според производителя.
"Фаза" и "нула" са условни понятия. Токът протича през тях. Променлив е. Ще рече (в случая) 50 пъти в секундата тече от фазата към нулата и 50 пъти от нулата към фазата. Колкото и (бързо) да им разменяш местата не можеш да го объркаш :) Това, че на единия край е боднат кол към земя има някакво друго предназначение ... Например ако си бос и се пипнеш за "другия" край (в случая - "фаза"), да намалее народонаселението с поне още един гладник ... Не се замисляй над това, не ти трябва.
zz_stefanov - майстор
Пробвайте, това е схемата. Но тези сензори които не искат отделна нула до тях не работят коректно с LED крушки. Има там една заигравка с резистори в фасонгите, но .....
Та пробвайте първо извън инсталацията.

И кучИтУ не е ли човек, че го оставяте да се блъска в тъмното ? :-D

Тема "Помощ за PIR сензор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: