Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tihar - специалист
Не мисля, че имам законово основание за претенция по гаранция. От сервиза наистина дойдоха и го видяха, поискаха да го занеса до сервиза (!?!?!) за диагностика, но като видяха че не съм особено ентусиазиран от идеята, смениха компресора за тяхна сметка и хладилникът си изкара месеца до края на гаранцията (че и нещо отгоре).

Сега реално, ако трябва да търсим коректност, бих очаквал да ми кажат (като специалисти с опит в голям брой подобни ситуации), че проблемът изначало не е в компресора, а вероятно може да е в пробив и изтичане на фреон, което да скапва компресора (вече потвърдено от прост тест). И така вече с преспективата съвсем скоро да пак остана без хладилник бих се съгласил на гимнастиката с носенето до сервиза. Но пък при последвал разговор с техника разбрах, че такива хладилници с пробив зад опенения гръб често направо се бракуват. Та разбирам защо такъв изход би бил крайно неизгоден за фирмата, и е възможно да бяха ми върнали хладилника от сервиза само със сменен компресор, който да си изкара месеца по гаранция, вместо да ми донесат нов хладилник.

После нещо и за производителя - ако тръбите по хладилната система бяха от мед, то щяха да струват сигурно 100-на лева. Значи смяната им със стоманени спестява не повече от 100 лв. от цената на хладилника, и то ако има от къде да вземат безплатни стоманени тръби. За мен това е безумие, или просто нагла сметка как продуктът да стане за боклука не дълго след изтичане на гаранцията.

Та така, все пак никой не ми е обещавал хладилник, който да бачка 10 или 20 години. Поеха ангажимент за 3 и си го изпълниха като пичове. От тук нататък съм аз. И за момента, след като и друг техник вдигна рамене, надеждата ми е да успея да сложа стария компресор (който още работи, макар и да прихлопва), да го напълня с газ (R600a) и оцветител, и да видя къде е дупката или дупките, и някак да ги запуша. А после и нов компресор, това е лесната част. Ако тръгна да разколачвам гърба (много вероятно изглежда) ми се иска да сменя и тръбите там, ако са железни. Но до сега с хладилници не съм се будалкал и може тези ми идеи да не са съвсем реални. Ще видим :)
preslav - майстор
Не можах да намеря информация как Triple Cooling system е реализирана с един компресор, вероятно с безброй чаркове и плетеница от тръбалъци. Ще бъде доста сложно да се ориентираш, камо ли да смениш дефектирал елемент. Не съм убеден, че с оцветител за "фреон" ще намериш нещо повече от това, което си намерил с "надуване" на системата.
Ако е за спорта можеш да разчоплиш всичко, но после няма да можеш да го събереш в сегашния му вид.
На най-обикновен хладилник (без камера) видях, че "фреонът" е изтекъл от една връзка между медна и алуминиева тръба. Някога във времето му е правен ремонт със специална паста (не помня какво точно беше, но е като пластелин, който се втвърдява около мястото на изтичането), върши работа за известно време, но не е трайно решение. Сега има флюсове за запояване на мед към алуминий, но пак си има тънкости и се изискват познания и сръчности - аз не се справих.
MamaMy - майстор
Проблема с ремонта е по-сериозен. Дори преди да решиш да чоплиш като мен и да намериш пробива по бузата получила се на мястото от вътре, шанса за ремонт е минимален. Този хладилник представлява форма от пяна покрита от вътре с найлон. Дори не е пластмаса. Явно е някакъв калъп. Покриват го с найлона разтегнат по формата. Слагат на гърба серпентина от стоманени тръбички предвидливо затворени херметично между два пласта самозалепващо фолио. Като тръгне конденза да си остане вътре за да изгният качествено. Цялата простотия е затворена от страни с външната ламарина и кухината е запълнена с пяна. Дори шината която държеше пантата на моя Индезит беше само залята с пяна. Никъде другаде не беше хваната. Дори не беше подпряна в нещо. Ей така си седеше в нищото. Ако разкопаеш пяната изцяло за да извадиш серпентината всичко се разпада защото няма скелет и нищо друго не го крепи. Успех в археологията!
tihar - специалист
Благодаря за пожеланието! :) Копаенето започна и след около час и половина самичък стигнах до това. По-късно ще видя как най-добре да подходя към този найлон в средата на пяната. Сега трябва и малко по-полезна работа да свърша.

А, при последващ оглед видях, че на ръба на пяната вървят бяла пластмасова тръба, сребриста метална (вероятно алуминий) и тънка черна тръба. Така, че е добре човек да внимава когато ръчка, за да отлепи пяната - да не стане по-голям фал. Иначе аз бутах с парчета ламиниран паркет и не съм скъсал нищо.

Прикачен файл

IMG_20231102_124650.jpg
Детето - специалист
Преди да сменяш компресора и да наливаш пари за фреон. Надувате с азот, така го правят техниците.
MamaMy - майстор
Четете темите! Той вече го надува.
чет ное 02, 2023 1:02 pmtihar написа:
Благодаря за пожеланието! :) Копаенето започна и след около час и половина самичък стигнах до това. По-късно ще видя как най-добре да подходя към този найлон в средата на пяната. Сега трябва и малко по-полезна работа да свърша.

А, при последващ оглед видях, че на ръба на пяната вървят бяла пластмасова тръба, сребриста метална (вероятно алуминий) и тънка черна тръба. Така, че е добре човек да внимава когато ръчка, за да отлепи пяната - да не стане по-голям фал. Иначе аз бутах с парчета ламиниран паркет и не съм скъсал нищо.
Мога да те уверя, че още не си започнал да копаеш.
hidrazin - майстор
пет ное 03, 2023 3:49 pmMamaMy написа:
Мога да те уверя, че още не си започнал да копаеш.
+1000
За сега само е изгледал заглавието и кои са актьорите във филма "Ремонтирай сам хладилник".
Не случайно "такива хладилници с пробив зад опенения гръб често направо се бракуват".
Не често а винаги когато опре до гаранция. Не се бракуват само и единствено ако успеят да прекарат клиента и да се измъкнат от гаранцията.
И за това си има причина с която питащият тепърва ще се запознае. :-D
:partyman:
P.S. Преди мнооооого години имах неблагоразумието да се захвана с подобна процедура.
И то само за да сменя пяната на дъното и част от задната стена на един фризер - иначе работещ.
Друг път, толкоз път, за един път, НИКОЙ ПЪТ !!!
P.S. 2
ср ное 01, 2023 10:18 pmtihar написа:
... ако тръбите по хладилната система бяха от мед, то щяха да струват сигурно 100-на лева. Значи смяната им със стоманени спестява не повече от 100 лв. от цената на хладилника...
Само 10 000 хладилника по 100 кинта са цяла милионка - 1 000 000
Не знам някой производител да се е отказал от милионче след като може да го получи за сметка на клиента.
Е, с изключение на гадния соц. период където нещата се правеха по стандарт и се контролираше производството.
Планираното остаряване е патент на светът към който ни тласкат малка група продажници:

DMN - майстор
tihar написа:
Системата е надута на около 9 бара и бавно изпуска
Кой я наду? Останах с впечатление, че това не е свършено от оторизираните техници.
tihar - специалист
съб ное 04, 2023 2:39 pmDMN написа:
tihar написа:
Системата е надута на около 9 бара и бавно изпуска
Кой я наду? Останах с впечатление, че това не е свършено от оторизираните техници.
Не е от тях - те отказаха да се занимават изобщо с хладилника извън сервиза.
nasttii - специалист
Тоя хладилник е лесен за ремонт.Провери вътре изпарителите ако са два(фризер и в хладилната част) свръзките м/у алумина и медната тръба или алумин/алумин.Надуй със стария компресор до 10бара и с пяна на всякъде.Ако има под охлаждане от задната страна на компресора го изолирайте.Дай снимка от компресорната част.Ако няма теч на 100% вътре и около компресора слагай нови тръби директно от компресора до изпарителя и от компресор и кондензатор и изпарител.

Тема "Компресорът на хладилника "приритва"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: