• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gmarkov1 - напреднал
Здравейте. Имам 2 въпроса и ще се радвам, ако помогнете. Живея в град с доста твърда вода и оттам идва всичко:

1. За пералня - ясно е, че Калгон не помага. Един възрастен инженер ми каза, че вместо всякакви измислени препрати, би било по-добре да ползвам лимонена киселина и програма на висок градус, за да се чистят нагревателите. След като помислих малко, реших (може и да бъркам), че вместо да пускам програма на 90 градуса (а и тя има предпране и всичко заминава на вятъра), то би било по-добре да налея кипяща вода в барабана. И лимонената киселина. Понеже награевателите са отдолу, то те веднага ще се покрият от кипящата вода и киселината. Вместо да минава по други пътища.
Дали ми е правилна логиката?

2. Съдомиялната е със настройки за твърдост. Сложил съм я на 8 от 10. И уж солта помага.
Но дали ще е добра идея, в казанчето за сол, ако веднъж в месец сложа пак лимонена киселина? За да почисти по-добре вътре нагревателите.

Питам, защото уредите не са съвсем евтини, а всъщото време са и хубави и сме доволни. И не си струва да се хвърлят от липса на грижа.

Благодаря предварително. Ако бъркам някъде - няма проблем да ме поправите.
zz_stefanov - майстор
Солта служи за регенериране на йонно обменната смола, която омекотява водата. Не слагай друго там без консултация с химик ;)
torbalan - Дървен философ
И пералнята и съдомиалната си имат някакъв живот.
С химикали или без, голяма разлика няма да има.

Аз също живея в град с много твърда вода, и поне за пералните не съм ползвал никакви химии.

Съдомиалните - съответните настройки и солта.
нед окт 15, 2023 8:26 pmgmarkov1 написа:
https://www.aeg.bg/support/support-arti ... tlen-kamk/
Спазвай препоръките- няма да сгрешиш!
Пералнята ми има програма "Декалциране". Продължителността е около час, температура 90 градуса.
Нищо друго, освен препарат.
Правилно си се насочил към лимонтузу. 99% от състава на препарати с лъскави названия е именно то.
Чел съм, при липса на специална програма, да се избере тази с най голяма температура. Предпрането на повечето перални може да се прескочи, евентуално програма без.
Само с "накисване" няма да стане.
За съдомиялната не мога да кажа- не зная как биха се разбрали със солта.
Аз бих опитал.
MamaMy - майстор
Не правете глупости. Съдомиялната си има вграден омекотител за водата. Това не е солта. Солта регенерира омекотителя. Ако смесите солта с друга химия на сила ще си прецакате съдомиялната. Тя солта на се влива при съдовете. Тя ходи на друго място в машината. За пералнята няма проблем. Няма как обаче да почистите от котлен камък вентилите и ваничката за препарати. Там варовика прави повече бели отколкото в казана. Все пак може да пробвате. Моят съвет е ако са ви нови и скъпи уредите, да си закупите централна омекотителна система. Така ще пазите и кафе машината и ютиите и останалите уреди ползващи вода.
Chefo77 - майстор
Живея във Варна.
Не зная кой е Вашият град, но старата съдомиялна отнесе 8 години тормоз без никакви допълнителни препарати (сега е на вилата), а новата вече 5 години понася същото. Никакви грижи.
За пералнята - тази ни е четвърта, първата (7 години) гръмна платка, втората смених заради водна помпа (6 години, сега работи на вилата), третата строши кръстачка на четвъртата година и след гаранционната смяна, продадох. Тази е относително нова, на година ... Никога не сме имали проблеми с нагреватели, а не е като да се убиваме да се грижим за пералните - ако се събере едно чистене на година, значи е добре...
А машините ни се ползват доста, не си ги пазим за нови.
Не зная колко години очаквате да ползвате уредите, но всичко над 5-6 години е пожелателно, а над 8-9 си е чиста шестица от тотото...
zz_stefanov - майстор
Също, при варовитата варненска и провадийска вода, никога не ми е бил проблем варовика при нагревателите на съдомиялна и пералня. При бойлерите е друго.
Само при мен издържат по 15-20 години.
Втора пералня от 5 години. Първата откара 19. Последно страдаше от дименция.
На човек да му омръзне интериора чак, а после да не правел глупости?!
Пък Мама е толкова строг!!!
MamaMy - майстор
Строг съм защото някой дава съвети с които неграмотния потребител ще си бастиса техниката. Ако не сме сигурни, по-добре да си затраем. [-X
пон окт 16, 2023 1:51 pmMamaMy написа:
Строг съм защото някой дава съвети с които неграмотния потребител ще си бастиса техниката. Ако не сме сигурни, по-добре да си затраем. [-X
Кой не си трае?! Кой бе- дай го тука!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Пералня и съдомиялна - много твърда вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: