Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
В никакъв случа за главен. Предпазителят може да прекъсне определен ток, не само да издържи на определен ток. Тока на прекъсване е също толкова важен колкото колкото и тока дето може да мине през предпазителят. Гледам по нашенски го пишат ток на късо съединение.

И за по-конкретни цифри - един масов 63А предпазител е с възможност да прекъсне ток от 6kA. Тока на късо обикновенно е много повече от тия 63 ампера. Примерно 1000 ампера. Тия 1000 ампера са под границите на предпазителят от 6000А и предпазителят при задействане ще успее да прекъсне веригата. Ако обаче тока на късо беше 10кА няма гаранция, че предпазителят ще се справи и всичко по веригата заминава. Шанса да се стигне до пожар е много голям.

До такива ситуации рядко се стига, защото имаш главен предпазител в таблото, предпазител в таблото на енергодружеството и няколко предпазители за всеки кръг които са след главният. Т.е. при късо обикновено има няколко предпазителя дето да спасят положенито.

И пример когато 6кА може да не са достатъчно - при удар на мълния. Мълниезащитата в таблото ще опита да отведе мълнията към земя, ама предпазителят преди нея трябва да е съобразен и да успее да прекъсне. Реленцето в тия китайски истории няма шанс да прекъсне веригата в такава ситуация.
bigdragon - майстор
Някой бърка "ток при късо съединение" с "тока на късо съединение".
В първия случай основно трябва да се обърнете към другаря Ом, при втория
освен с Ом, се запознайте с бай Хендрик Антоон Лоренц, Шарл дьо Кулон и други
от тази компания...
brum - майстор
Приемам забележката :) .
agj - майстор
ср дек 20, 2023 10:59 pmbigdragon написа:
ср дек 20, 2023 7:12 pmagj написа:
.....
Wifi предпазител с измерване на консумираната ел. енергия. ....
Това не е предпазител (бушон), а реле (ключ) управлявано през Wifi.

Кой слага ключ за предпазител???

Предпазител да се ползва като ключ може, но ключ
за предпазител :? ,не винаги нещата на този свят са реципрочни...
В ЕМАГ има такива устройства - същия вид, същата марка... а и други такива.. с други имена. Само че са тройно и четворно по скъпи от тези в Алито..!Всички Те се водят- автоматичен предпазител! :?:
В характеристиките пише - Претоварване - късо сиединение. :?:
Прикачен файл:
Screenshot_20231221-220112.jpg
Screenshot_20231221-220112.jpg (115.51 KиБ) Видяна 306 пъти
https://www.emag.bg/inteligentna-bezopa ... on-section
Последна промяна от agj на чет дек 21, 2023 10:49 pm, променено общо 1 път.
agj - майстор
чет дек 21, 2023 5:04 amnilro написа:
Аз съм сложил такива на къща с 4 апартамента.
Служат ми като контролни електромери,но свързани след обикновен главен предпазител в апартаментните табла.Свързани са към интернета от съседен апартамент,за да мога като ги изключа,все пак да ми остане възможност да ги включа пак дистанционно.
Точно тази е идеята - да се ползва като контролен електромер.
А това да, се свърже след главния предпазител е май най доброто решение, независимо дали самото 6стройство има функция на предпазител...
Благодаря за съвета!
hidrazin - майстор
чет дек 21, 2023 10:24 pmagj написа:
Всички Те се водят- автоматичен предпазител! :?:
В характеристиките пише - Претоварване - късо сиединение.
То и тук пише Катеричка:

Прикачен файл:
Катеричка.jpg

Ама колкото и пъти да съм отварял такава кутия, катеричка на излизаше.
Нито рунтавелка, нито бръсната... :-D
Преди тези шитни ВИНАГИ си слагайте автоматични предпазители за посочения номинален ток или по-добре - по-малки.
Лошо няма, който иска да използва такива, но НЕ и като основни предпазители на които да разчита при проблем...
:partyman:
agj - майстор
чет дек 21, 2023 10:52 pmhidrazin написа:
Преди тези шитни ВИНАГИ си слагайте автоматични предпазители за посочения номинален ток или по-добре - по-малки.
Което означава че ако предпазителя е 63Ам. -Шитнята трябва да е 50?Правилно ли съм разбрал?
kozl - майстор
Моето мнение е, че не си разбрал правилно щом ти трябва за електромер.

hidrazin е показал снимка на у-вото и къде са скрити амперите. Като изключим еквивалентността на европейските и китайските ампери, търси реле на поне 60А в wi-fi 3в1 устройство (предпазител, управляем контактор и електромер).
hidrazin - майстор
чет дек 21, 2023 11:29 pmagj написа:
Което означава че ако предпазителя е 63Ам. -Шитнята трябва да е 50?Правилно ли съм разбрал?
Не, обратното. На снимката се вижда че релето вътре е 60А а на шитнята пише 63А
Винаги трябва да имаш някакъв запас - примерно реле за 63А трябва да го предвиждаш максимум за 50А а тези са го "позасилили". :-D
:partyman:
mika - специалист
Тази шина ме обърква.

Прикачен файл

шина.png

Тема "Wifi бушон - заслужава ли си?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: