• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i486 - специалист
Чух едно твърдение, в което не съм много убеден дали е вярно. Ако към изправен бойлер е включена фазата, а нулата е прекъсната (примеро залепнала клема на ключ), ще бие ли ток по водата или корпуса?
prasse - специалист
Да, ако няма отделен НЕПРЕКЪСНАТ проводник PE към корпуса. Ако е свързан по схема защитно зануляване TN-C във въпросният случай ще бие.
Последна промяна от prasse на вт яну 30, 2024 11:13 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
вт яну 30, 2024 10:44 pmi486 написа:
Ако към изправен бойлер е включена фазата, а нулата е прекъсната (примеро залепнала клема на ключ), ...
Има неясноти във въпроса и то доста и оттам - много варианти.
-Двупроводна или трипроводна инсталация.
-ВиК с метални или полипропиленови тръби.
-Къде е прекъсната тая нула.
-Ако е прекъсната в ключ, къде се намира тоя ключ - в бойлера или отвън, преди банята.
.....
Ноооо... ДА. Има вариант не само да бие а и да те убие.
:partyman:
chapara - майстор
А ако нулата е директна и не се прекъсва в ключа? :?
kozl - майстор
По-добрия вариант е да е директна, но пък пак може да се прекъсне.
Е няма да е в ключа, на друго място ще е.
А и зависи за кой ключ става въпрос и какъв бойлер, защото ми се струва, че монофазните бойлери, които се продават настоящем са с 3 извода - фаза, нула и корпус.
B0bi - специалист
ср яну 31, 2024 12:58 pmchapara написа:
А ако нулата е директна и не се прекъсва в ключа? :?
... а нулата е прекъсната (примерно ...
Само "примерно"! Това ще рече "и във всякакви други случаи". Например: директна е, но е и работна, и предпазна едновременно (само един проводник), и влиза на лустер клема и от нея с мост отива на нагревателя и корпуса. Веригата е прекъсната е точно там: мост-влизаща нула. Готово ...
Какви са тръбите и дали ще бие по водата е интересен въпрос ...
Дали ще бие по корпуса ... принципно - не нали е боядисан. Но по някое винтче, за беля - да.
iliya_i - майстор
ср яну 31, 2024 1:27 pmB0bi написа:
..... и влиза на лустер клема и от нея с мост отива на нагревателя и корпуса.
Не е задължително да влиза първо в лустер клема. Може да се свърже първо на корпуса и от там към клемата.
chapara - майстор
ср яну 31, 2024 3:04 pmiliya_i написа:
ср яну 31, 2024 1:27 pmB0bi написа:
..... и влиза на лустер клема и от нея с мост отива на нагревателя и корпуса.
Не е задължително да влиза първо в лустер клема. Може да се свърже първо на корпуса и от там към клемата.
Това май е варианта👍. И при корпуса не се прерязва жицата, и винаги е занулен евентуално. Аз така съм вързан от години и проблем не съм имал, при къпане дори не се изключва.
Jacomo - специалист
вт яну 30, 2024 10:44 pmi486 написа:
Чух едно твърдение, в което не съм много убеден дали е вярно. Ако към изправен бойлер е включена фазата, а нулата е прекъсната (примеро залепнала клема на ключ), ще бие ли ток по водата или корпуса?
Ако нагревателят няма пробив, може и да не бие ток :D
B0bi - специалист
ср яну 31, 2024 3:04 pmiliya_i написа:

Не е задължително да влиза първо в лустер клема. Може да се свърже първо на корпуса и от там към клемата.
Нали не съм написал обратното - че задължително влиза "така"?! За съжаление, обаче е доста често срещано явление.
Чапар, проблем се моли да не ти се случва. Мога да ти кажа "триста" причини от практиката си, за прекъсване проводника на нулата от таблото до болтчето на корпуса. Вярвам ти, че на теб не ти се е случвало и ти пожелавам никога да не ти се случва! Претендираш за разумен мъж и имам уважението на такъв. Но бели се случват всякакви. А тук разглеждаме въпроса хипотетично. Разбираш нали - дали е възможно да се случи (беля). Хидразин написа, че зависи ... Питащият видимо не е особено на "ти" с тоците и не уточнява. Според мен по-добре е да му кажем, че е има такава опасност, от колкото да му мажем категорично "не - няма". Условностите едва ли би ги разбрал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Бойлер-фаза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: