• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
В подкрепа на сметките от B0bi изрових това видео.
Мислех си за подобен експеримент но за сега тоя ми спести заигравката.
Това съвсем не означава че при сгоден случай и мерак няма да го пробвам с няколко различни вида вода.
Каквито и сметки да се правят, най-реални са резултатите от измерванията.
ПОЯСНЕНИЯ:
1. Водата при оня на клипа е много мека.
2. Да му мисли ivanovbg с неговата Желязна вода.
Че и намагнетизирана. Ще има да го пере тока до второ пришествие. :-D (ivanovbg - в кръга на майтапа и без лоши помисли)





:partyman:
P.S. Защо това?
нед фев 18, 2024 2:58 pmB0bi написа:
Нека плюенето започне сега
Когато пишеш верни и правилни неща винаги ще получиш подкрепата ми.
Но когато ... знаеш какво ще се случи. :)

P.S. 2
После ще пиша допълнения че сега е време за други ... неща.
iliya_i - майстор
Предлагам, понеже на всеки 6 месеца някой изпада в подобни терзания, къпането да се забрани със закон!
fbr - майстор
нед фев 18, 2024 5:53 pmiliya_i написа:
къпането да се забрани със закон!
И в заключителните разпоредби, да има изключения за тези, които се къпят със студена вода.
Andri01 - майстор
Къпят се мързеливите. Защото ги мързи да се чешат. :lol:
Чешат се и ония, които влизат в банята с.....
viewtopic.php?f=30&t=7501&p=1156329&hil ... 0#p1156329
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на нед фев 18, 2024 6:09 pm, променено общо 3 пъти.
i486 - специалист
нед фев 18, 2024 2:58 pmB0bi написа:
... ако приемем, че съпротивлението на кожата е 1кΩ и на водата мин.10кΩ (хайде, ще пренебрегнем това на пода), напрежението върху човека ще е ~23 V (реално по-малко).
Какво излиза - то изобщо не било опасно. Или всичко това важи, ако има нула/земя към корпуса на бойлера, иначе стойностите са други?
hidrazin - майстор
нед фев 18, 2024 6:03 pmi486 написа:
Какво излиза ...
Как какво излиза? Излиза същото както и преди с допълнение че ВиК инсталации изпълнени с полипропиленови тръби са една идея по-безопасни от тези изпълнени с метални тръби.
Нито клипа който качих, нито сметките на B0bi отменят нещата дето написах по-напред:
пет фев 16, 2024 10:29 pmhidrazin написа:
1.При ново строителство или основен ремонт на жилище и бойлер монтиран в банята задължително се поставя бойлерно табло/ключ извън банята.
2.Ключът трябва да прекъсва и фазата L и нулата N но в никакъв случай защитния проводник РЕ.
3.Във варианти 1 и 2 няма възможност за двупроводна инсталация.
Всички нови инсталации са трипроводни а при основен ремонт на жилище старата инсталация трябва да се стане трипроводна.
4.При заварено положение с двупроводна инсталация между бойлера и таблото:
-Проверете си бойлерното табло. В него трябва да се прекъсва само фазата. Другия който е PEN не трябва да минава през ключа и да се комутира.
Може да е снаждан в бойлерното табло но снаждан с некомутируема връзка.
-При липса на бойлерно табло - силно препоръчвам поставянето на такова но никого не мога да задължа.
В този вариант евентуални инциденти си остават за ваша сметка и съвест.
Ако съм пропуснал някакъв вариант - моля да ме подсетите/допълните.
И да, пропуснал съм нещо важно:
5.При ново строителство и основен ремонт, токовия кръг на бойлера задължително се оборудва с ДТЗ с ток на задействане не по-голям от 30mA
Хидромасажни вани, дажакузита и подобни задължително се оборудват с ДТЗ с ток на задействане не по-голям от 10mA
6.За заварено положение и липса на ДТЗ е силно препоръчително поставянето на такава.
Пък дори и с компромис поставянето на такава на двупроводна инсталация.

За бога, една ДТЗ струва колкото един квадратен метър тъпи плочки! Без лепенето!
:partyman:
i486 - специалист
А кой казва, че тръбите не са метални? Това са само оптимистични предположения.
hidrazin - майстор
нед фев 18, 2024 9:23 pmi486 написа:
А кой казва, че тръбите не са метални? Това са само оптимистични предположения.
Това е една от причините да напиша предния пост и да твърдя че онова дето написах трябва да се спазва.
НИКОЙ, нито проектант, нито електротехник трябва да се съобразява с частен случай - ВиК с полипропиленови тръби.
:partyman:
P.S. Сетих се за нещо доста ... смешно. :-D
"Минават десетилетия. Всичко е на полипропиленови тръби.
Решават да махнат ДТЗ-тата от баните по наредбите щото водата била с голямо съпротивление.
Въвеждат нови изисквания:
- Всяка пролипролиленова тръба в магазина трябва да е придружена със сертификат и протокол от изпитания че не е електропроводима.
- Клиентите (всички с полипропиленови ВиК инсталации) са длъжни всяка година да викат лицензирана лаборатория да им прави ел.изпитания на ВиК системата.
- За целта системата се изпразва, подсушава и подлага на тест с повишено напрежение.
- За измерванията се издава протокол - срещу заплащане.
- Всеки имаш ВиК инсталация трябва да има сключен договор с местното ВиК че няма да му подадат вода с ниско специфично съпротивление.
- Задължително е сключването на застраховка "Водна отговорност".


Прикачен файл:
Tarararam.gif
Tarararam.gif (32.25 KиБ) Видяна 334 пъти
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Бойлер-фаза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: