Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
cliffburton - специалист
Здравейте!!!
Смених ключовете в някои от стаите у нас със сензорни "touch" такива. Осветителните тела са LED панели и след смяната на ключовете при загасено положение започнаха да примигват(присвяткват) през някакъв интервал. Сложих кондензатора от комплекта но не се оправи просто се увеличи интервала на примигване.
Чудя се дали да не сложа някаква малка, слаба крушка под гипсокартона но така ще се черпи ток неперекъснато. Също така си мислех за Глим лампичка вместо малка крушка.
Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем???
Ако някой има идея как може да се оправи нека я сподели моля!!!
kozl - майстор
Къде ги сложи тези кондензатори?
На кой рафт?
Какъв е капацитета на кондензаторите?

Глим лампа - не. Крушка с НЖ- може. Ще черпи съществен ток само когато свети LED панела.
cliffburton - специалист
пет фев 02, 2024 4:47 pmkozl написа:
Къде ги сложи тези кондензатори?
На кой рафт?
Какъв е капацитета на кондензаторите?

Глим лампа - не. Крушка с НЖ- може. Ще черпи съществен ток само когато свети LED панела.
0.1 uF 275VAC

Прикачен файл

IMG_20240203_162738~2.jpg
kozl - майстор
Първо пробвай с 2 кондензатора в паралел към 1 LED осв.тяло.
Ако изключа възможността кондензаторите да са дефектни, то явно на тези сензорни ключове им трябва повечко ток за да работят в режим стендбай.
Подходящо е да се измери тока протичащ в стендбай режима за да се приеме удачно решение.
Може да се мисли в две насоки:
1. Насока към ключовете да се намали тока в стенбай режим. Тези ключове имат ли светлинна индикация?
2. Насока допълнение към осветителното тяло
2.1. Добавяне на капацитивен товар (кондензатор) в паралел на осв. тяло.
2.2. Добавяне на активен товар (крушка с НЖ, съпротивления). Тук трябва да се има в предвид и отделяната топлина от крушката или съпротивлението. Крушката с НЖ може би е по-подходяща като шунт защото несветеща тя е със значително по-ниско съпротивление. И ако се ползва и като осветител ще подобри и КПД-то за осветление. Скрита в ок.таван ще свети залудо, когато е включен LED-а.
2.3. Добавяне на реле контактор в осв.тяло. Идеята е стендбай тока да тече през бобината на релето без да го задейства да включи осветителя плез контактите си. И пак тока в стенбай не трабва да задейства релето иначе и то ще трябва да се шунтира.
Контактора ще щрака значително при включване на осветлението, за това ще е подходящо повече електронно реле.
2.4. Друго за сега се не сещам към т.2. Врътка ми се в акъла заигравка с електрониката на осв.тяло, защото има LED осветления, които не присветват от ключове с вградена глим лампа или светодиод, , , но спирам до тук.

Описаните начини по т.2 обаче няма да намалят консумацията в стенбай режим, а ползването на крушка с НЖ според тяхната мощност дори ще повиши значително консумацията при включено осветление.
iliya_i - майстор
Така и не каза, къде сложи кондензаторите. Явно е, че не са на рафта.
На снимката се вижда кондензатор, размазано и с мъка се четат надписите.
Сега да ни светнеш, какво е това тайното черното под кондензатора. Това ключа ли е или лампата.
Кондензатора трябва да е паралелно на лампата, а не да шунтира ключа.
cliffburton - специалист
нед фев 04, 2024 12:51 pmiliya_i написа:
Така и не каза, къде сложи кондензаторите. Явно е, че не са на рафта.
На снимката се вижда кондензатор, размазано и с мъка се четат надписите.
Сега да ни светнеш, какво е това тайното черното под кондензатора. Това ключа ли е или лампата.
Кондензатора трябва да е паралелно на лампата, а не да шунтира ключа.
:roll: Това тайно нещо е клема. Кондензатора е свързан към двата проводника преди захранващия модул на LED панела. :?
cliffburton - специалист
нед фев 04, 2024 9:41 amkozl написа:
Първо пробвай с 2 кондензатора в паралел към 1 LED осв.тяло.
Ако изключа възможността кондензаторите да са дефектни, то явно на тези сензорни ключове им трябва повечко ток за да работят в режим стендбай.
Подходящо е да се измери тока протичащ в стендбай режима за да се приеме удачно решение.
Може да се мисли в две насоки:
1. Насока към ключовете да се намали тока в стенбай режим. Тези ключове имат ли светлинна индикация?
2. Насока допълнение към осветителното тяло
2.1. Добавяне на капацитивен товар (кондензатор) в паралел на осв. тяло.
2.2. Добавяне на активен товар (крушка с НЖ, съпротивления). Тук трябва да се има в предвид и отделяната топлина от крушката или съпротивлението. Крушката с НЖ може би е по-подходяща като шунт защото несветеща тя е със значително по-ниско съпротивление. И ако се ползва и като осветител ще подобри и КПД-то за осветление. Скрита в ок.таван ще свети залудо, когато е включен LED-а.
2.3. Добавяне на реле контактор в осв.тяло. Идеята е стендбай тока да тече през бобината на релето без да го задейства да включи осветителя плез контактите си. И пак тока в стенбай не трабва да задейства релето иначе и то ще трябва да се шунтира.
Контактора ще щрака значително при включване на осветлението, за това ще е подходящо повече електронно реле.
2.4. Друго за сега се не сещам към т.2. Врътка ми се в акъла заигравка с електрониката на осв.тяло, защото има LED осветления, които не присветват от ключове с вградена глим лампа или светодиод, , , но спирам до тук.

Описаните начини по т.2 обаче няма да намалят консумацията в стенбай режим, а ползването на крушка с НЖ според тяхната мощност дори ще повиши значително консумацията при включено осветление.
Ключовете имат светлинна индикация. Тя не се променя кодато е включено или изключено осветлението. Винаго свети в синьо.
Бих могъл да сложа и други кондензатори стига да знам с какъв капацитет.
Също така се чудя дали го слагам на правилното място (преди захранващия блок на панела)....!?
Относно 2.3 и 2.4 ако може по-простичко да го напишеш..... като за програмист. :)
kozl - майстор
cliffburton написа:
Относно 2.3 и 2.4 ако може по-простичко да го напишеш..... като за програмист.
Имам ги двама такива :)
И двамата са с перални с wi-fi, а аз не разбрах за кво си купиха такива, като не я ползват безжичната технология за управление :? Ама опция има :roll:
Обаче моля не спестявай обясненията като в програмирането, защото трудно ще те разбираме ние дето не сме програмисти :wink:



Изображение


Ако белите проводници са част от кабела за осветление 220V, кондензатора е правилно монтиран в паралел на захранването на LED осветителя преди неговия захранващ електронен блок.

Бих задал няколко въпроса:
А. Ако махнеш тъч ключа и проводниците останат несвързани в конзолата LED-а ще присветва ли?
Б. В конзолата на ключовете има ли изведена постоянна нула и фаза. Т.е. предвидени ли са за смарт ключове, които се управляват по wi-fi?
В. Какви са тези ключове? Някакви данни за тях? Предполагам се свързват последователно към осв.тяло. Така те пропускат някакъв тока към осветителя, за да работят в стендбай режим. Именно този ток комулативно се натрупва в ел.захранването и ледовете просветват през интервал. Добавяне на кондензатор в паралел на ел.захранване на LED-а е шунт в схемата и част от тока през ключа минава през кондензатора, като заобикаля захранването. Кондензатор с по-голям капацитет ще проведе повече ток и интервала на присветване ще се увеличи, но дали ще изчезне :? Може да пробваш но не с повече от 1мкФ (микрофарад) и ако е на по-голямо променливо напрежение AC, примерно 400V, по-сигурно е.

2.4. Има и начин на интервенция в захранващия блок, но явно не е по възможностите ти.

2.3. Контактор в тялото на LED-a. Ако има място поне е лесно решение. Примерно шнайдерски контактор, обаче няма в характеристиката ток на задействане на контактора. А и няма данни за тока на ключа в стендбай режим, та ще трябва експериментално да се пробва. Но първо има ли място в осв.тяло? Контактора е с размер на автоматичен предпазител.
cliffburton - специалист
пон фев 05, 2024 1:09 pmkozl написа:
cliffburton написа:
Относно 2.3 и 2.4 ако може по-простичко да го напишеш..... като за програмист.
Имам ги двама такива :)
И двамата са с перални с wi-fi, а аз не разбрах за кво си купиха такива, като не я ползват безжичната технология за управление :? Ама опция има :roll:
Обаче моля не спестявай обясненията като в програмирането, защото трудно ще те разбираме ние дето не сме програмисти :wink:



Изображение


Ако белите проводници са част от кабела за осветление 220V, кондензатора е правилно монтиран в паралел на захранването на LED осветителя преди неговия захранващ електронен блок.

Бих задал няколко въпроса:
А. Ако махнеш тъч ключа и проводниците останат несвързани в конзолата LED-а ще присветва ли?
Б. В конзолата на ключовете има ли изведена постоянна нула и фаза. Т.е. предвидени ли са за смарт ключове, които се управляват по wi-fi?
В. Какви са тези ключове? Някакви данни за тях? Предполагам се свързват последователно към осв.тяло. Така те пропускат някакъв тока към осветителя, за да работят в стендбай режим. Именно този ток комулативно се натрупва в ел.захранването и ледовете просветват през интервал. Добавяне на кондензатор в паралел на ел.захранване на LED-а е шунт в схемата и част от тока през ключа минава през кондензатора, като заобикаля захранването. Кондензатор с по-голям капацитет ще проведе повече ток и интервала на присветване ще се увеличи, но дали ще изчезне :? Може да пробваш но не с повече от 1мкФ (микрофарад) и ако е на по-голямо променливо напрежение AC, примерно 400V, по-сигурно е.

2.4. Има и начин на интервенция в захранващия блок, но явно не е по възможностите ти.

2.3. Контактор в тялото на LED-a. Ако има място поне е лесно решение. Примерно шнайдерски контактор, обаче няма в характеристиката ток на задействане на контактора. А и няма данни за тока на ключа в стендбай режим, та ще трябва експериментално да се пробва. Но първо има ли място в осв.тяло? Контактора е с размер на автоматичен предпазител.
Тези не са предвидени за wi-fi управление. Тези са дивяторни и си имат в конзолата окабеляване като за такива. Купих ги от Практикер.
С wi-fi имам в спалнята и си го ползвам с Амазон Алекса и ръчно за разлика от жена ми. Тя категорично отказва да си общува с Алекса. :lol:
Относно контактора би могъл да се събере под гипсокартона.
За мен е важно да не прецакам ключовете с грешен кондензатор или с контактор че изобщо не са евтини тези ключове и не ми се купуват нови.
Ако искаш все пак напиши и за интервенциите в захранващия блок. Ако има видеа в "Тубата" още по-добре....
Не съм токова зле с ръцете и поялника. Сменял съм дисплеи на сматрфони и си направих поливна система с Arduino Uno. Просто ми трябва добра инструкция или видео..... :)
kozl - майстор
Направи проба по въпрос А, да не се окаже, че за присветването има и друга причина.

Тема "Сензорни ключове и мигащи LED лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: