Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
Юпиеса е Витолика 1000VA 800вата пиково и 600вата постоянно с тягов акумулатор 60амперчаса . Камината е Алфаплам Комо 15. Принципно и двете работят нормално, но при отпадане на напрежението юпиеса изключва независимо от малкия товар.

От проведените тестове с 400 ватов нагревател за прясно мляко юпиеса работи без проблем при многократно включване и изключване на нагревателя.
Когато камината се вкючи първоначално само на акумулатор юпиеса държи около минута и после без да превишава натоварването изключва от претоварване консумацията е по малка от 400вата. Напрежението на акумулатора не кляка. Тоест няма видима причина да изключи.

Ако съм запалил камината на ток и след това са останали да работят само помпата, вентилатора и шнека, изключвам захранването на мрежата, юписа превключва на акумулатор и при тръгване на шнека пак се гаси от претоварване, а не би трябвало. И ток и мощност са далеч от номинала.

На снимките показвам показанията при запалване и при работа на вече запалена. Не съм наясно какво означава PF. Само този параметър се сменя при включване на шнека и стига до 70-72

Предполагам че е реактивна енергия. Как да я компенсирам?

П.П. Нещо телефона ми не харесва синьото и размазва. Първата снимка е консумацията при вече работеща камина , а втората в режим на запалване с включен нагревател.

Прикачен файл

0-02-05-dd15cee982026349823b48ff3cbe6f02174616cc7bdce35236b8aea6095315f7_full.jpg

Прикачен файл

0-02-05-6a9d12ab6d2f0dc68d0756376fd953b88f77b6677266739f025056ee7e4ecc6b_full.jpg
DMN - майстор
ivanovbg написа:
Не съм наясно какво означава PF. Само този параметър се сменя при включване на шнека и стига до 70-72
Това би трябвало да е Power factor (PF) - демек - косинус фи, дето му викаме. При чисто активни товари е 1, а при наличие на реактивна съставка е под 1.
Последна промяна от DMN на пон фев 26, 2024 10:17 am, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
И аз така си мислех. Как се изчислява нужния кондензатор за корекция?
hidrazin - майстор
Тоя UPS въобще някога пробвал ли си го досега в такъв режим и работил ли е с електродвигатели?
Предполагам е модел произведен точно за работа с помпи, вентилатори, шнекове и други с електромотори.
Не си написал какви са мощностите на помпата/помпите, шнека и най-вече на вентилатора за горелката.
:partyman:
ivanovbg - майстор
80вата е шнека, електромотора е като за вентилатор/грил. Помпата е обикновена трискоростна и работи на втора скорост. Когато още е студена и още не е включила помпата пак го има проблема.

Вентилатора не знам. Трябва да отворя за да видя табелката. На 220 си работи без проблеми. Вентилатора няма шум, а е с електронно регулиране на оборотите и датчик на хол за контрола им.

В началото на зимата го пробвах и работи 4 часа на акумулатор без проблем. Вчера му сложих тази китайска измишльотина да мери те така. Странно ми е, че изключва само като включи шнека.

400вата резистивен товар няма проблем, колкото и да го включвам и изключвам.

Вероятно е шнека да върти малко по трудно, но на мрежово захранване няма проблем.
batkoce - специалист
Трудно е да се даде категоричен отговор, но е възможно стартовият ток на мотора да е голям за защитата на този ЮПС. За кратко произвеждах синусоидални ЮПС и съм правил измервания и експерименти в тази посока. Ще се удивите колко голям пусков ток може да имат някои малки електромотори. Например си спомням, че климатик, който в работно състояние консумира 7-8 ампера, "забиваше" с удар стрелката на амперметър за 60 ампера. Също така настолна бормашина 180 вата пробиваше сравнително добре, захранена с инвертор, но за да стартира трябваше да и откача ремъците и да и помогна с ръка. Класичиски компресорен малък хладилник също имаше изключително голям пусков ток.

Можете да направите проба с обикновени "крушки" . Слагайте последователно 100W, 200W, 300W и повече в паралел и вижте дали ще ги задейства. Стартовият ток на крушките е много по-голям от този на нагревателя, с който сте правили пробите...
hidrazin - майстор
пон фев 26, 2024 11:15 amivanovbg написа:
В началото на зимата го пробвах и работи 4 часа на акумулатор без проблем. Вчера му сложих тази китайска измишльотина да мери те така. Странно ми е, че изключва само като включи шнека.
Пак нищо не разбрах но в началото на зимата е работило при същите условия и натоварване а сега не ще, работата е ясна.
Или повреда в инвертора или някой от консуматорите си е вдигнал товара.
:partyman:
ivanovbg - майстор
И аз мислех така, но...Юпиеса на 400вата млековарка държи без проблем. На 800вата преса за бургери веднага светва претоварване, но изключва сле 30сек. А на камината при няма и 100 вата изключва на секундата както се пусне шнека. Колко да е по голям товара?

От предишната пералня свалих филтъра и го монтирах. С него даже изключва по бързо при запалване.
Рекламация.
В този свят няма нищо безплатно или на половин цена.
Ако ви показват такъв етикет, задължително има и нещо скрито.

Иванов, фактора на мощност не можеш да го корегираш.
Какъв е тока при който изключва устройството?
Вече ти казаха, макар все да си си мислел преди въпросите, че при старт на електромотор токът е няколко пъти по голям. Това трябва да установиш- колко е.
ivanovbg - майстор
Отчетения ток на шнека е като за 80вата - под 400ма, но пусковия не знам. Има стар стрелкови амперметър и на 6А стрелката едвам трепва. Помпата работи на 65 вата.


Разглобих камината от едната страна и всичко се върти без усилие, включително моторчето на шнека.

Тема "Странно изключване на ЮПС от камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: