• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
вт фев 27, 2024 9:19 pmbrum написа:
Трифазен трансформатор даже не мога да си представя в момента,...
Ама то много трудно... Със стрелка съм ти посочил и регулатора на напрежение.
Останалото е така. Най-натоварената фаза и пада напрежението, на другите се вдига.
По принцип когато искат и когато могат, решават проблема точно така - прехвърлят монофазно захранените къщи на друга фаза.
Гледат че примерно моята къща няма консумация или е малка - прехвърлят я на натоварена фаза.
И обратно - натоварени партиди ги прехвърлят на най-малко натоварената фаза.
Трифазните не ги барат - не че не може ама е свързано с ...
Цялата тая работа отнема много време, нерви и средства.
И това от ден до пладне. Едната фаза натоварена щото лятото си дошли внуците, решили да прекарат седмица на село, имали на гости приятелско семейство ...
После всички си заминали... :-D

Прикачен файл:
Трафо.png

вт фев 27, 2024 9:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
А пък, щом съседа е с висока партида, не е ли по вероятно там да е трифазна и натоварването да е радпределено като хората, ...
Не е баш така. Вече не знам в колко "трифазни" къщи съм вижда точно обратното - кухнята и бойлера на едната фаза, всички останали контакти и осветлението "разпределени" на другите две.
Виждал съм и друго често срещано явление - трифазна партида на голяма, триетажна къща. По една фаза за всеки етаж. На 2-ри и 3-ти етаж не живее никой или епизодично...
:partyman:
Еееех, електротехници............
ivanovbg - майстор
вт фев 27, 2024 9:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не бе, рекоха че се мести неутралата. Че бега повече у.......щом той е натоварил другата фаза, неутралата явно се пада повече на тебе, хахаааа!!!
А пък, щом съседа е с висока партида, не е ли по вероятно там да е трифазна и натоварването да е радпределено като хората, а ти да си береш гайлето самостоятелно, без основания да търсиш бедата отвъд стобора?!
Трифоне, в една друга тема Хидразин цитира гн. Петров и той каза, че земята не можеш да я местиш. Ни нагоре ни надолу ни на ляво ни на дясно. Просто нямаш опорна точка. :-D Още повече , че центъра на звездата в трафопоста е заземен. Да, ако натовариш едната фаза напрежението на другите се вдига, но земното/ нулата никъде не ходи. Друга е причината!
Иванов, на предната страница го прочетох. Написано е от човек, на когото безрезервно вярвам по въпроси за електричеството. Възможно е аз да не съм разбрал.
zz_stefanov - майстор
То земята не можеш да я отместиш, но може по ред причини, по мрежата това което си мислиш, че е земя или нула при теб да няма нищо общо с земята под краката ти.
ivanovbg - майстор
ср фев 28, 2024 7:27 pmzz_stefanov написа:
То земята не можеш да я отместиш, но може по ред причини, по мрежата това което си мислиш, че е земя или нула при теб да няма нищо общо с земята под краката ти.
Еееее, недей така. Общото е една шина с голям колец(може и няколко) дет ги свързва. И тази в трафопоста и тази под краката ми пак не мож я отмести. Шината я държи :-D
zz_stefanov - майстор
ср фев 28, 2024 8:02 pmivanovbg написа:
ср фев 28, 2024 7:27 pmzz_stefanov написа:
То земята не можеш да я отместиш, но може по ред причини, по мрежата това което си мислиш, че е земя или нула при теб да няма нищо общо с земята под краката ти.
Еееее, недей така. Общото е една шина с голям колец(може и няколко) дет ги свързва. И тази в трафопоста и тази под краката ми пак не мож я отмести. Шината я държи :-D
Щом казваш. Ама у село шини и колове под таблата няма. Начертай си в края на линията какво се случва при три фази по стълбовете с това дето го наричаш заземена нула .
petromaniq66 - специалист
То всяка РК трябва да има заземителен колец, ама надали.
ivanovbg - майстор
ср фев 28, 2024 8:34 pmzz_stefanov написа:
ср фев 28, 2024 8:02 pmivanovbg написа:
ср фев 28, 2024 7:27 pmzz_stefanov написа:
То земята не можеш да я отместиш, но може по ред причини, по мрежата това което си мислиш, че е земя или нула при теб да няма нищо общо с земята под краката ти.
Еееее, недей така. Общото е една шина с голям колец(може и няколко) дет ги свързва. И тази в трафопоста и тази под краката ми пак не мож я отмести. Шината я държи :-D
Щом казваш. Ама у село шини и колове под таблата няма. Начертай си в края на линията какво се случва при три фази по стълбовете с това дето го наричаш заземена нула .
Глупости, я огледай по добре. През не знам колко стълба има заземителна шина, а на всяко табло са задължени да набият по едно колче до стълба, па било и с кабел. Отделно през няколко стълба отделно е заземена и гръмозащитата. Обърни внимание на първата снимка, отляво е гръмозащитата , а от дясно е заземителната шина. На втората снимка е заземителното колче свързано с кабел към таблото. Разстоянието между тези два стълба е десетина метра.

Прикачен файл

0-02-05-a66ce8d13f56da056711916eb25f4c660ff3b21c6b0b2a28a70d1c002af14c56_full.jpg

Прикачен файл

0-02-05-e5ff023f1ccc82b95bbe13bf4c52e238e22e867506b0b2f91963e05c6e2c3422_full.jpg
Здраво стъпила на земята и непреместваема неутрала!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: