• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Значи при мене заявявам 3х15 кофи ток и това ми е за месеца. Как ще го греба ще е мой проблем....тъй ли?
:drinkers:
fbr - майстор
ср мар 20, 2024 10:31 amarxd129 написа:

След изветно време (не знам точно кога, но предполагам в близките месеци) ще започнем всички да плащаме тока на киловат. Мярката "киловат/час" ще престане да се употребява в месечните ни фактури за ток. Ще плащаме за мощност - например заявяваш на енергото мощност 3 кW. И плащаш за 3 киловата.

Ами не си разбрал точно. Таксата мощност, която се котира в киловати е мрежовата услуга, която ще се плаща на енергото, и не зависи от консумацията, а от инсталираната апаратура за доставка на заявената максимална мощност, до която е възможно да достигне твоята консумация. Енергоразпределителното дружество само експлоатира мрежата и не се занимава с търговия на енергия. Енергията се купува отделно от търговци на ел. енергия, и тя се котира на киловатчаса. А тарифите за енергия са предмет на индивидуални договори с търговеца на енергия. Единствено си ограничен от максимално заявената мощност в мрежовото експлоатационно дружество. Естествено може да заявиш и по-голяма мощност, но съответно мрежовата такса ще ти е по-висока. Но това няма общо с цената на енергията. Мрежовата услуга си я плащаш за периода, на максимална мощност, ако ще и да си консумирал само един киловатчас електроенергия за периода. Мрежовата услуга, тъй като е монополна в същността си, остава държавно регулирана, а се освобождава само цената на енергията.
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 11:02 amgogo7777 написа:
Значи при мене заявявам 3х15 кофи ток и това ми е за месеца. Как ще го греба ще е мой проблем....тъй ли?
:drinkers:
Вдяна. :) Донякъде.

Трябва да се довдява. Доста. :)

Никой не може да ограничи никого в опитите за гъбаркане. Ама аз... що ли се връзвам.
radius - майстор
Ти що не изчезнеш, като хем не разбираш, хем ръсиш акъл, хем си недоволен от отговорите. :evil:
hidrazin - майстор
ср мар 20, 2024 10:31 amarxd129 написа:
Добре, де! Кое не е ясно:
...
Ако се вместваш постоянно в тези 3 киловата - всичко би било ОК.
30 дни по 24 часа = 720 часа
720 часа по 3kW = 2 160 kWh
2160 kWh по грубо 25 стотинки в момента = 540 лева на месец
По тези твои сметки я сметни колко ще е цената ти за месец от началото на 2026-та.
При условие че цената за kWh неминуемо ще скочи поне двойно ако не и тройно. :shock:
Нищо не ти е ясно!
:partyman:
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 11:04 amfbr написа:
Таксата мощност, която се котира в киловати е мрежовата услуга, която ще се плаща на енергото, и не зависи от консумацията, а от инсталираната апаратура за доставка на заявената максимална мощност, до която е възможно да достигне твоята консумация. Енергоразпределителното дружество само експлоатира мрежата и не се занимава с търговия на енергия. .... Единствено си ограничен от максимално заявената мощност в мрежовото експлоатационно дружество. .... Мрежовата услуга си я плащаш за периода, на максимална мощност....
Много благодаря за разясненията! :)
Наистина не знаех тези особености. Благодаря!!!

И ... да се върнем на темата: Как да се вместя в ограничението, наречено "максимална заявена мощност"? За да не плащам по "трънския курс".
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 11:59 amhidrazin написа:


Нищо не ти е ясно!
:partyman:
Вярно! Не ми е ясно. :? Ама ще ми се изясни, де. :sad: Малко по малко.

Обаче, вместването в заявената мощност си остава проблем. И това ли не е ясно?
hidrazin - майстор
ср мар 20, 2024 12:10 pmarxd129 написа:
Обаче, вместването в заявената мощност си остава проблем. И това ли не е ясно?
Да, и това не ти е ясно. Ти мощността вече си я заявил.
Още когато са ти пускали ток - така наречената партида.
ЕРП-тата отдавна реват за "такса електромер" което е нещо подобно.
Е, те донякъде са си прави. Има партиди/електромери без консумация или само в определени периоди.
Но те трябва да ти подържат мрежата и когато там ти потрябва ток, да го имаш.
Е, вярно - вече изградено присъединяване няма някаква кой-знае каква поддръжка.
Какво, жиците ли ще бършат всеки месец или ще сменят масло и филтри?
Просто искат да си гарантират печалба от ВСЕКИ присъединен дори и нищо да не правят.
:partyman:
kozl - майстор
ср мар 20, 2024 12:05 pmarxd129 написа:
И ... да се върнем на темата: Как да се вместя в ограничението, наречено "максимална заявена мощност"? За да не плащам по "трънския курс".
ср мар 20, 2024 10:39 amarxd129 написа:
Нека пак да уточня: Не съм поставял въпрос за пестене на енергия! :)
И как тъй енергия на воля да хабим,
а от заявена мощност да пестим :?
That is the question???
:lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot:

Иначе речено - ем сърби ем боли :lachtot:

Не стаа тъй Арксиде :roll:
Нещо си недоразбрал.
ЕРП-то ограничава мощността с предпазител в ГЕТ. Тази мощност е договорирана по партида. За тази мощност предполагам ще се определи такса за плащане.
Най-вероятно такса мощност ще се плаща независимо от потребената енергия, а потребената енергия ще се плаща и тя. Т.е. ще се плащат и двете, като ако няма отчетена по електромера енергия ще се плаща таксата мощност.
То тва като за асансьора в ЕС. Плаща се такса поддръжка към лицензирана фирма, независимо от това колко е ползван асансьора :wink: Плащаме таксата към лиц.фирма, за да има асансьор - респективно към ЕРП за да има електроенергия за употреба.


Преди години баща ми си направи гаража магазин. Тока стана промишлен. Сега магазина е склад, ток не се ползва, отчета по електромер е нула и се плаща "Стойност за разпределение" = 3 лева/месец.
Е такса мощност ще е повече от 3 лева/месец - така си мисля.
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 12:20 pmhidrazin написа:

Да, и това не ти е ясно. Ти мощността вече си я заявил.
Още когато са ти пускали ток - така наречената партида.
Да, така е. Знам.

Ама ето какво ти рече преди няколко дни:

hidrazin
вт мар 12, 2024 4:05 pm


Олеле мале... То на никой в скапаната ни територия още не му е ясно кое и как ще става а ти си ръгнал...

Имат сметка да ти начукат горницата над заявеното по трънския курс на тока.




Та... така, hidrazin.
Те искат да ми го начукат...
Ама аз.... дърпам се. Кой не се дърпа.

За това става дума. По същество :sad: . Дър-пам се.

Благодаря за разясненията. :) Чест и почитания!
Последна промяна от arxd129 на ср мар 20, 2024 12:54 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема ""Намаляване" на мощността на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: