• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Sphinx2e7 - напреднал
Здравейте,

Аматьор съм, но вече на 3ти апартамент си връзвам всички контакти.

Ще съм благодарен, ако някой може да помогне със стойностно мнение по тази "мистерия"

Ситуацията е следната:
1. Жилището е нов с ДТЗ
2. Връзвам всички контакти както е редно :-) (фаза, нула и земя)
3. Апартамента дойде с Легранд контакти, но ги сменям с Битичино (по принцип не би трябва да има значение това, но...)
4. Вързах 5 от 6 контакти в хола с Битичино и всичко беше наред.
5. После вързах 3 контакта в друга стая и над тях продупчих с дюбели стойка за телевизор.

И тук почват мистериите:
1. 1вия ден когато включвах консуматор в тези контакти падаше бушона на ДТЗто.Изнервих се и спрях.
2. На следващия ден отвих част от винтовете (където може да съм засегнал кабел, но не мисля че е станало все пак).
В този ден всичко работи ОК и не се включва ДТЗ
3. На следващия ден идва най-голямата мистерия. Връзвам контакт 6 в хола с Битичино. Връзвам го както си е редно, но не работи уреда. Проверявам с фазомер - фаза има, проверявам с крушка допирайки до фаза и нула - светва. Пробвам с други 3 контакта на Битичино - не работи и това е. Връзвам контакт Легранд - работи. Уникално странна ситуация. След това установих, че и останалите 5 контакта Битичино не работят в хола. Контактите Битичино в спалнята си работят, като 1 от 10 пъти да се включи ДТЗто при тях, за което нямам обяснение.

Ако някой може да ме насочи какво да пробвам и проверя за да разбера какво става. Супер странна е ситуацията... :cry:
Jacomo - специалист
ДТЗ се включва над някакви mA. Ако тестваш с маломощен уред, ще работи, при по-мощен, ще падне. Нещата отиват на къртене. Махни дюбелите и прозвъни всеки кабел по отделно.
Sphinx2e7 - напреднал
съб мар 16, 2024 9:46 pmJacomo написа:
ДТЗ се включва над някакви mA. Ако тестваш с маломощен уред, ще работи, при по-мощен, ще падне. Нещата отиват на къртене. Махни дюбелите и прозвъни всеки кабел по отделно.
Благодаря. Тествам навсякъде с 800W печка. Аз лесно ще разкъртя и ще видя. Това, което не мога да си обясня е как с контакт Легранд работи, с Битичино - не. :shock: :?

Какво точно означава да се прозвънят кабелите?! :-D
hidrazin - майстор
съб мар 16, 2024 9:46 pmJacomo написа:
ДТЗ се включва над някакви mA. Ако тестваш с маломощен уред, ще работи, при по-мощен, ще падне.
Грешни насоки неразбиране как работи ДТЗ-то.
Масовите са за 30mA и изключват под тази стойност.
230V x 0,025mA = 5,75W
Общо взето изключването на ДТЗ-то няма нищо общо с мощността на консуматора...
съб мар 16, 2024 9:46 pmJacomo написа:
Нещата отиват на къртене. Махни дюбелите и прозвъни всеки кабел по отделно.
Дали ще се кърти и колко или не още не е ясно.
Да ги прозвъни с какво? С китайско уредче от 5-10-30 лева ли? [-X
Работата отива към тотално къртене докато намери проблема (ако е в стената) или викане на човек с правилното "уредче".
Такова, което най-вероятно няма в къщи.
:partyman:
P.S. Години наред не мога да разбера едно нещо.
Някой дава 100 кинта за квадрат тъпи плочи и още половината от тая цена на плочкаджия.
Ама "бека" накрая решава че достатъчно компетентен сам да си прави тоците.
И то при условия че всяка година от токов удар мрат хора, докато от плочки, картон, дограма, боя ... не.
У нас много любители на руската рулетка! :weedman:
Jacomo - специалист
Я обясни как работи ДТЗ?
Според моите разбирания мери тока на утечка (вероятно към земя) и ако е над 25-30мА ДТЗ ще прекъсне веригата. Затова ако пробва с някоя лед луничка под 5,75W може и да не изключи ДТЗ.
hidrazin - майстор
съб мар 16, 2024 10:34 pmJacomo написа:
Я обясни как работи ДТЗ?
Според моите разбирания мери тока на утечка (вероятно към земя) и ако е над 25-30мА ДТЗ ще прекъсне веригата. Затова ако пробва с някоя лед луничка под 5,75W може и да не изключи ДТЗ.
Аз ДТЗ-то го знам как работи ама.....
И какво ще се случи като пробва с LED луничка?
Обикновено вътре има кондензатор и първоначалния му ток за заряд надвишава номиналния и то доста.
Не че е правилно да пробва с LED ламБа де. Има си много други начини и специализирани уредчета дето въобще не са скъпи.
Както и не е правилно да тества с 800W печка която вероятно има следния символ на етикета.

Прикачен файл:
корпус.png
корпус.png (3.44 KиБ) Видяна 747 пъти

Козата си сака пръч...
А питащия се е вкарал във филм.
:partyman:
Jacomo - специалист
съб мар 16, 2024 8:48 pmSphinx2e7 написа:

проверявам с крушка допирайки до фаза и нула - светва.
Имах предвид че ако проверява с маломощна лед лампа няма да падне ДТЗ

Sphinx2e7, с каква крушка проверяваш?
Sphinx2e7 - напреднал
съб мар 16, 2024 11:17 pmJacomo написа:
съб мар 16, 2024 8:48 pmSphinx2e7 написа:

проверявам с крушка допирайки до фаза и нула - светва.
Имах предвид че ако проверява с маломощна лед лампа няма да падне ДТЗ

Sphinx2e7, с каква крушка проверяваш?
С нажежаема жичка. Примерът е, че контактът не работи с консуматор (духалка), но същевременно като допра жиците на крушката към синчетата на фазата и нулата, крушката светва. :?
pipilica - майстор
Може на некои линии да е объркал нула със земя, може да има неква разлика в контактите и да бърка на коя дупка е земя и на коя нула. В общи линии ако нещо работи не се ремонтира, или поне снимаш кое как е било, аз на два пъти сменявам дивиаторни ключове и уж да запомня кой кабел къв е и филма почва. Лесно се прозвънява с обикновен зумер и 15 метра някъв мек проводник да го разнасяш по точките, но за целта трябва да се разкачи цялото табло. И стена със съмнение за кабели се дупчи винаги под напрежение, веднага се разбира ако си уцелил.
Та в случая човеко нещо е оплескал и ще му трябва техник който знае какво и как се прави.

Е тва дето го написа че с духалка не работи а като допреш жици с кушка на винтчетата свети е игурно че си объркал винтчетата на контакта.
hidrazin - майстор
съб мар 16, 2024 11:17 pmJacomo написа:
съб мар 16, 2024 8:48 pmSphinx2e7 написа:

проверявам с крушка допирайки до фаза и нула - светва.
Имах предвид че ако проверява с маломощна лед лампа няма да падне ДТЗ

Sphinx2e7, с каква крушка проверяваш?
Добре бе човек, с крушка, каквато и да е, като допира фаза и нула никога и нищо няма да се случи.
Крушката има два извода. И като я ръгнеш между фаза и нула - нищо не се променя. Токът във фазата и нулата е един и същ.
Същото е и с печка дето има символа за който говорих. Тогава печката има само два щифта и няма заземяване.
Проверява се между фаза и земя.
В СЛУЧАЯ:
- Ако е ударил някъде кабел то може да има малка утечка - примерно 20mA която е на кантар и не стига да изключи ДТЗ-то.
- Включване на уред само с два извода, крушка или уред с оня символ нищо няма да промени. Няма да увеличи утечката защото няма накъде.
- Ако обаче включи уред с "пълно" Шуко, нещата се променят. Примерно готварска печка. Тя си има някаква утечка дето не е проблемна.
И тогава какво се получава? Малко сметки:
- Ударения кабел има утечка от примерно 20mA и ДТЗ-то не сработва когато няма включен друг уред с утечка.
- ДТЗ-то не сработва и когато включиш между фаза и нула лампа или друг уред с две жици.
- Нещата се променят когато включиш уред с някаква собствена утечка. Примерно готварска печка, настолен компютър, бойлер...
Тогава (съвсем примерно) имаме:
утечка на кабелите в стената 20mA + утечката на примерно на компа 5mA и готово - ДТЗ-то е изключило.
Даже не знам как по-елементарно да го обясня ама сега стана ли ясно?
:partyman:
P.S. А и може в в някой контакт да е объркал земя с нула както вече писаха.
И готово. На луд ще го направи... :-D
  • 1
  • 2

Тема "Електрически мистерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: