Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, моля за съвет. Наскоро закупих двуетажна къща с мазе. Присъединителната мощност според фактурата е 10 kw, и е трифазна. Цялата инсталация ще се подменя и преправя, едно защото е амортизирана напълно, и друго в ключовете за осветление е прекъсната нулата...., а и е двупроводна. Ако насоча по една фаза към етаж, ще мога ли да ползвам всички необходими уреди за едно семейство? Уточнявам, че имам намерение да ползвам термопомпа за отоплението и топлата вода.
Какви предпазители да сложа в началото на всеки от трите кръга?

благодаря предварително на отзовалите се
batkoce - специалист
Ами очевидно е, че ако насочите по една фаза на етаж, ще можете да ползвате по 3,33KW на етаж. За съвременно домакинство е малко, дори ако приемем, че няма да имате електрически бойлер.
чет мар 21, 2024 2:38 pmbatkoce написа:
Ами очевидно е, че ако насочите по една фаза на етаж, ще можете да ползвате по 3,33KW на етаж. За съвременно домакинство е малко, дори ако приемем, че няма да имате електрически бойлер.
Благодаря за отговора. Явно не съм се изразил правилно. Цялата мощност от 10 kw ще се ползва от едно домакинство, като консуматорите ще бъдат разпределени по трите фази. Например едната фаза ще поеме всички уреди в кухнята плюс пералня. Другата бойлера и термопомпата, а третата всички останали контакти и осветление..
iliya_i - майстор
чет мар 21, 2024 3:10 pmmanitu написа:
чет мар 21, 2024 2:38 pmbatkoce написа:
Ами очевидно е, че ако насочите по една фаза на етаж, ще можете да ползвате по 3,33KW на етаж. За съвременно домакинство е малко, дори ако приемем, че няма да имате електрически бойлер.
Благодаря за отговора. Явно не съм се изразил правилно. Цялата мощност от 10 kw ще се ползва от едно домакинство, като консуматорите ще бъдат разпределени по трите фази. Например едната фаза ще поеме всички уреди в кухнята плюс пералня. Другата бойлера и термопомпата, а третата всички останали контакти и осветление..
Кухненка печка - над 3.3kW.
Термопомпа - Колко?
Три това положение е най-добре уредите които позволяват трифазно захранване да се свържат трифазно - напр. кухненската печка, трифазна термопомпа, трифазен бойлер.
Монофазни да останат само осветленията, контакти за маломощни консуматори и др. такива по етажите.
hidrazin - майстор
чет мар 21, 2024 3:10 pmmanitu написа:
Благодаря за отговора. Явно не съм се изразил правилно. Цялата мощност от 10 kw ще се ползва от едно домакинство, като консуматорите ще бъдат разпределени по трите фази. Например едната фаза ще поеме всички уреди в кухнята плюс пералня. Другата бойлера и термопомпата, а третата всички останали контакти и осветление..
Тоя филм го забрави. Двуетажна къща едва ли ще е под 100 квадрата общо и това е доста оптимистично.
Вероятно е повече.
Само за 100 квадрата къща си трябва термопомпа поне едно 8-10kW и ... за друго ток не остана.
Вариантите са само два:
- друг вид отопление не свързано основно с тока
- увеличаване на присъединената мощност/партида - ако ви разрешат и след съответното доплащане
:partyman:
чет мар 21, 2024 7:58 pmhidrazin написа:
...Само за 100 квадрата къща си трябва термопомпа поне едно 8-10kW и ... за друго ток не остана...
:partyman:
Това е отдаваната мощност. Потребяваната е половината от тази, при най неблагоприятните условия.
Благодаря на всички, след като обмислих вашите забележки, ми се роди следната схема в главата. Кухнята е на ет.1, а ГРТ е на външната стена на къщата.

Прикачен файл

IMG_20240322_092153_resized_20240322_092444647.jpg
speka_rs - майстор
Тоя предпазител 3х40А е много много по голям от това, което ще ти сложат в таблото. Според мен уточни какво имаш в таблото от енергото и тогава си мисли как да си направиш схемата.
hidrazin - майстор
Ако предпазителя ти е 3х40А присъединената ти мощност не е 10kW
Я погледни преди електромера има ли предпазител и колко ампера е.
Почни първо от там - другите неща после.
:partyman:
Този предпазител в ГРТ 3 х 40А си е мое хрумване. Таблото с електромера е извън оградата и по въздух идва захранването до чашки на стената и от там с един кабел до ГРТ. В момента в ГРТ има един 25 А закачен само на едната фаза... за цялата къща, мрежата е изграждана 70те години... Не съм гледал при електромера, какво са сложили. Утре като отида на обекта ще погледна.

Тема "Възможности с 10 kw захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: