• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
Нали има самозадръжка, как ще трака?
ESPACE - майстор
Кое има самозадръжка? :x Къде е самозадръжката в твоята схема дето си я правил 10 пъти?
Я си кажи още сега правил ли си я тази схема, какъв контактор си ползвал и каква самозадръжка започна да бълнуваш?
Да правя ли клип как се държи контактор с бобина на 220V с диод последователно?

ПП Утре ще получа чиповете, в сряда сутринта правя пробата по ТВОЯТА изпитана схема. Сега е момента ако имаш нещо да добавиш да го направиш.
Andri01 - майстор
При реле за постоянно напрежение,кондензатор включен паралелно на бобината забавя отпускането му ,да като се разреди. Изпробвано не еднократно. При триак не знам дали ще има някакъв ефект.
ESPACE - майстор
пон мар 25, 2024 6:47 pmAndri01 написа:
При реле за постоянно напрежение...
Какво реле за постоянно напрежение?
Ти видя ли на Иванов схемата и прочете ли обясненията? Някъде да написа че се използва контактор с бобина за постоянно напрежение?
пон мар 25, 2024 6:47 pmAndri01 написа:
При реле за постоянно напрежение,кондензатор включен паралелно на бобината забавя отпускането му ,да като се разреди. Изпробвано не еднократно. При триак не знам дали ще има някакъв ефект.
Естествено че ще има ефект, ако триака се отпушва само в положителен полупериод и бобината на комутиращото устройство е за постоянен ток
hidrazin - майстор
пон мар 25, 2024 5:57 pmESPACE написа:
Как контактор за 220V променливо ще включи само с положителните полупериоди? Ще трака като картечница.
Ми ще трака защото схемата теоретично би осигурила само положителни импулси.
Нали писах че се чесах по чутурата? Е ами и аз се "захласнах" че схемата е трифазна а е така само привидно.
Ако се абстрахираме че се използва в трифазна мрежа, то реално MOC3062 е включен само в едната фаза - L2
Отделен е въпроса от къде взима тригерния сигнал (за светодиода). Взима го от фаза L1 която е дефазирана спрямо L1
И ако си ги драснем тези неща на трифазната графика, нещата стават елементарни.

Прикачен файл:
3sinewave.jpg
3sinewave.jpg (83.87 KиБ) Видяна 187 пъти

Да, в изхода на MOC3062 ще имаме ток само при тази подредба на фазите.
Но ще имаме само единия полупериод и няма как там да ръгнем стандартен АС контактор.
По-скоро в изхода на MOC3062 бива да се сложи някаква интегрираща група от която да се управлява някакво DC междинно реле.
И вече то да управлява контактора.
Има и ДРУГО - тоя светодиод на MOC3062 свързан така направо към мрежата си е на "течение".
Поне един супресор да имаше в схемата за да го пази...
:partyman:
P.S. EDIT Сетих се какво има на ум ivanovbg с това:
пон мар 25, 2024 6:30 pmivanovbg написа:
Нали има самозадръжка, как ще трака?
Той контактора ще трака ама колко ще трака ако има помощен контакт за самоподръжка? :)
Ще тракне 1-2 пъти (ако фазите са правилно наредени) и после допълнителният контакт ще шунтира симистора в оптрона.
От там нататък всичко ще работи О.К. до отпадане на напрежението когато контактора ще отпадне (изключи).
Ноооо... явно ivanovbg тая схема не я е правил. Иначе щеше да ги знае тези работи. (като "магнитната вода" :lol: )
Явно е заимствана от някой руски сайт (диод КД209Б) а той е виждал че някой я прави. :-D
В крайна може да се изпробва нещо такова:

Прикачен файл:
Реална схема.jpg
Реална схема.jpg (31.27 KиБ) Видяна 187 пъти
mika - специалист
А какъв е проблема на реверсивен контактор и реле за контрол на фазите, че се търси друго решение?
ESPACE - майстор
Няма никакъв проблем. Просто ivanovbg пусна тази елементарна схема и когато топикстартера го попита как работи той най-надменно се изцепи
съб мар 23, 2024 12:08 amivanovbg написа:
Дал съм ти решение напълно автоматично да разпознава и при нужда да разменя фазите за да спази посоката на въртене на мотора, но не съм казал, че ще уча някого на електроника. Ако искаш го ползвай, ако не искаш недей. Това, че някой не разбира как работи, не значи, че не работи, а означава, че наглед простото устройство е доста над познанията на неразбиращия.
И в сряда, когато вържа елементите по схемата му и тя не проработи, защото няма как да проработи без допълнения
съб мар 23, 2024 7:16 pmESPACE написа:
Ще остана истински учуден ако това нещо проработи само с тези елементи по тая схема без леко допълнение.
ще ми е любопитно какво ще каже. Сигурно нещо както при спора му с hidrazin и магнитната вода, че законите на физиката са различни в Брезник.
Последна промяна от ESPACE на пон мар 25, 2024 9:35 pm, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
Номера да е тънко. Фазовото реле е около 50 кинта
hidrazin - майстор
Оффтоп...
пон мар 25, 2024 9:27 pmESPACE написа:
...магнитната вода, че законите на физиката са различни в Брезник.
Брезник е един РЪБ от тесеракт от 5-6-7...-мо измерение и там известните закони на физиката НЕ ВАЖАТ !!!
:partyman:
ESPACE - майстор
пон мар 25, 2024 9:34 pmMamaMy написа:
Номера да е тънко. Фазовото реле е около 50 кинта
Аз не съм убеден че контактор с еднакви възможности за комутация на мощен двигател през три НО и НЗ контакти е евтин, защото не си спомням да съм виждал такова животно, а съм виждал доста.
Последна промяна от ESPACE на пон мар 25, 2024 9:40 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: