• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sa6opi4a - напреднал
Здравейте. Имам въпрос относно инсталация за кухня. Като начало бих искал да попитам дали има някакви груби правила/таблица, по които човек да се ориентира относно преноса на киловати през различното сечение кабели и избора на предпазител за тях. Говориме за тухлена стая, кабелите до 10-15 метра дължина , с мазилка 1-2 см отгоре върху тях. Мостоваци. Някой може ли да ми каже кабел със сечение 2,5 квадрата и 4 квадрата в такива условия до колко киловата издържат и с какъв ампераж предпазители?
Аз направих някаква сметка, но не знам до колко може да се каже, че е точна или си има точно таблица за това.
При тези условия:
2.5 квадрата ще пренесе безопасно около- 4.6/5 киловата, което е за 20А/25А предпазител.
4 квадрата кабел ще пренесе безопасно около - 5.7/7.2 киловата, което е 25/32А предпазител.

Понеже моята роля е да окабеля кухнята, ми е казано от майсторите да използвам 2.5 квадрата кабел, който ще е напълно достатъчен за всичко. Следоавтелно отделни кабели за вградени 2хкотлон и фурна по 2.5 квадрата, абсорабтор и климатик общ контакт, съдомялня отделен кабел 2.5 квадрата и т.н.
След като направих отново груби сметки, котлоните ще 2kw преден, 1.6kw заден, което го прави 3.6 киловата и 2.5 квадрата трябва да са повече от достатъчни. Фурната и тя е около тия киловати.
Сметките правилни ли са ми и въобще има ли полза от 4 квадрата за кухня? Реално все още си мисля, че дори отделни, фурна и котлон, трябва да са с кабел 4 квадрата, както и съдомянлнята.
Бих искал мнение. Благодаря.
MamaMy - майстор
Всичките ти въпроси са коментирани във форума най-малко по 100 пъти. Разгледай, чети, ползвай търсачката. Ако нямаш време и бързаш, обърни се към проектант. Ако нямаш никакъв опит ще ти е доста трудно да направиш нещата както трябва. В тази дейност обаче нещата не бива да се претупват и да се правят компромиси. Ако чакаш някой да рови и търси вместо теб, сгрешил си. Тук е "Направи сам", а не "Свършете ми го вие". Ако нещо не успееш да намериш информация, чак тогава питаш.
mironcho - специалист
Гадаеш. Правил си "груби" сметки и си близо до истината математически, ама има и други особености. Как си ги правил сметките - кажи да ги проверим.
Andri01 - майстор
Сметките,макар и"груби" трябва да включват т.н. "коефицент на едновременност". Но иначе, МамаМу правилно ти е отговорил.
sa6opi4a - напреднал
Накратко, просто търся отговор дали си струва да ползваш 4 квадрата кабел за уреди като котлони и фурна от 2 до 4 киловата (поотделно) или 2.5 са достатъчни.
Маму не ми е отговорил нищо, нито ми е свършил нещо. Търся отговор с кратко изречение, не някой да ми "го направи". Въобще дали си заслужава да слагаш 4 квадрата кабел в кухня, когато пускаш поотделно 2.5 квадрата за всеки уред между 2-4 киловата.
hidrazin - майстор
За кухня обикновено пускам 6 квадрата и в кухнята слагам едно малко табло.
пон май 06, 2024 2:49 amsa6opi4a написа:
Понеже моята роля е да окабеля кухнята, ...
Някой те е излъгал или ти нещо си се обАркал. Това не е твоята роля.
:partyman:
batkoce - специалист
пон май 06, 2024 1:10 pmhidrazin написа:

...Понеже моята роля е да окабеля кухнята, ...

...Някой те е излъгал или ти нещо си се обАркал. Това не е твоята роля.
:partyman:
Аз кабел пусках си на воля.
Допадаше ми тази роля.
Опроводявах кухни, спални,
по разни схеми гениални,
които собственикът клет
бе ги намерил в Интернет...

Но как ли аз да ви го кажа,
какъв ще бъде ампеража?
Това загадка е голяма.
Попитайте във Бг Мама...
Там служат си с готварски печки,
за туй са едри като мечки...

Това го писа бай ви Коста,
посмейте му се вий на поста...
MamaMy - майстор
пон май 06, 2024 2:12 pmbatkoce написа:
Аз кабел пусках си на воля.
Допадаше ми тази роля.
Опроводявах кухни, спални,
по разни схеми гениални,
които собственикът клет
бе ги намерил в Интернет...

Но как ли аз да ви го кажа,
какъв ще бъде ампеража?
Това загадка е голяма.
Попитайте във Бг Мама...
Там служат си с готварски печки,
за туй са едри като мечки...

Това го писа бай ви Коста,
посмейте му се вий на поста...
=D> Браво! Много се радвам на хора които мислят в рима. Едно време им казваха поети, а днес са рапъри ...
sts - специалист
batkoce ако консуматорите са фиксирани с техните мощности в кухнята да се
опитва човек да прецизира изчисленията за сеченията на кабели /проводници/
но тук не е нужно.
За домашни изпълнения 3х4.0 мм2 за плот и фурна по отделно са достатъчни.
Не се знае какво ще му дойде на ум на ползвателя след известно време като
започне да сменя домакинските уреди.
Изчисляването на сечението зависи и от отдалеченоста на консуматора от
елтаблото и затова се проверява и по пад на напрежение когато се налага.
Ако искате да се просветите прочетете следните издания:
- Наредба 3 /09.07.2004 г;
- Ръководство на Шнайдер Електрик;
- Наръчник на Филкаб;
В тях има таблици които можете да ползвате без да правите умозаключения кое,
как и защо става така.
ivanovbg - майстор
Преди 40г имаше едно правило - киловат квадрат и така се правеха инсталациите на къщите. В апартаментите си имаше отделен предпазител - усилен контакт кухня, където се включваше печката с 4кв.мм кабел. Та всички останали прецизирания са опити да са по набожни от папата.
  • 1
  • 2

Тема "Мнение за сечение/ампераж при инсталация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: