Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rap66 - специалист
На кладенеца на лозето имам една стара помпа, на която и изгоря (по-точно се счупи и дава на късо в корпуса) центробежния прекъсвач на пусковата намотка. Прекъсвача е в предната част на двигателя, където е турбината, и която ако разглобя, надали ще успея вече да събера - всичко е яко ръждясало. Вече я бях прежалил, но се сетих че навремето баща ми направи пералнята да работи без центробежен прекъсвач. Автоматиката беше с 2 бутона и контактор. Единия бутон за пускане, малко го задържаш докато завърти, другия за изключване. Ако се понапъна сигурно ще го измисля ама е по-лесно да питаш патило :?
fikata - майстор
Търси ключ "Рига".
Изображение
цена: от 6 до 9 лв
Последна промяна от fikata на пет апр 29, 2011 9:25 pm, променено общо 1 път.
mirk - майстор
С два бутона и два контактора :wink: Бутоните стандартно пуск-стоп към работния контактор пускащ само работната намотка. Втория контактор пуска само пусковата намотка и остава включен докато си натиснал с пръста пусковия бутон. Махнеш ли си пръста изключва втория контактор и пусковата намотка. Системата я ползвам точно на помпа за кладенец вече 10 години след като ми изгоря помпата точно от не сработил центробежен изключвател. След пренавиване и слагане на нов изключвател за да се застраховам преработих пускането по този начин.
rap66 - специалист
Благодаря Ви и на двамата. Това май ми е достатъчно.
maistor-sm - специалист
Колега mirk можеш ли да пуснеш схемата на свързване на двата контактора и бутоните.На много хора ще свърши работа тази схема.
qwerty7 - напреднал
Ето и една бърза схема.
Пускова-работна-220
Работна-автомат(прекъсвач)-220
Пускова-кондензатор
Кондензатор-автомат
или
Пускова-работна-220
Работна-кондензатор-220
Кондензатор-автомат
Автомат-пускова
:-D
Trifun - специалист
maistor-sm написа:
Колега mirk можеш ли да пуснеш схемата на свързване на двата контактора и бутоните.На много хора ще свърши работа тази схема.
Дааам, и на мен ми е интересно при един "комплект" пуск-стоп и два контактора, как така единият контактор отпуска, а другият остава задейсван при отпускане на бутон "пуск" :?
hladnia - специалист
rap66 написа:
Автоматиката беше с 2 бутона и контактор. Единия бутон за пускане, малко го задържаш докато завърти, другия за изключване. ама е по-лесно да питаш патило :?
Ето и една от търсените схеми .Работи безотказно и действа по следния начин
При задържане на (пуск) пусковия кондензатор участва във веригата независимо че контактора е включил.
След отпускането остава да действа работния кондензатор.
При спиране (стоп)веригата се прекъсва и контактора изключва ,затваря и затворения контакт за да разреди пусковия кондензатор.
Задължително се спазва НУЛА и ФАЗА ,връзката между ПВ и Ел.двигателя става със 3 проводена линия 1 ,2и 3
Изображение
fikata - майстор
Силовите контакти на контактора какво включват ?
Trifun - специалист
@hladnia, по тая схема нормално отворения контакт задължително трябва да включи преди да изключи нормално затворения. Ако нормално затворения изключи преди да е включил другия, контактора не би могъл да се задейства. Т.е. схемата е критична по отношение на прелитане на контактите.

Тема "Заместител на центробежния прекъсвач за пускова намотка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: