• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
Да разбирам ли , че ако тока преминава не през една а през няколко контактни повърхности свързани в паралел е по-лошо?
Duke_BG - специалист
Тани написа:
Да разбирам ли , че ако тока преминава не през една а през няколко контактни повърхности свързани в паралел е по-лошо?
не е по-лошо защото тогава токът се разпределя по равно на всяка една от контактните повърхности - т.е. по-малко натоварване на всеки един контакт
Тани - модератор
Това беше риторичен въпрос :-D :-D :-D

Просто намеквах че при усукването в зависимост от дължината на усуканата част , се получавата много такива контактни повърхности обикновено като точки , а в идеалния случай лрословутата линия!

В зависимост от силата на усукване пък, може да се регулира силата на притискане между двата проводника!

При положение , че ние избираме дължината на връзката и силата на усукване , можем да избираме качеството на връзката , което не е така при клемите! При добре направена връзка по-скоро би се разтопил кабела , отколкото връзката!

Така си мисля аз поне! Ако бъркам поправете ме!
Palawnik - специалист
Тани написа:
Да разбирам ли , че ако тока преминава не през една а през няколко контактни повърхности свързани в паралел е по-лошо?
Правилно си разбрал.
А що се отнася до контрола на дължината на връзката и силата на стягане поне на мен ми се струва че е доста субективно.
Щом смяташ така сподели с нас колко трябва да е дължината при контакт, при печка, бойлер.
За силата на стягане може би критерия е докато пръцнеш #-o
8180 - майстор
Колеги,
Интересна тема, ама дали ще се изясни най накрая кое е правилното, че доста силно ме вълнува.
В почти всички мнения намирам здрава логика, пък тезите май са противоположни. :sad:
За многото повърхности (на Тани) да вметна. Чувал съм, че не е редно за контактор (реле) да се запаралелват контакти с цел по-голям от номиналния за релето ампераж - токът все едно си ходел през най добрия контакт и скапвал първо него. Сигурно и с др. повърхности е така.
И да попитам за клемите - колко бр. жила могат да се мушкат в отделен отвор - твърди, гъвкави, евентуално комбинация? Ясно е, че колкото поеме, ама има ли правило? Стягането - ? - пак до пръц ли...:)
Същото и за др. вариант - с усукване?

И за теориите Ви - защо в старата ми Шкодичка чукчето беше с плоски контакти? Точецът през бобината май си е сериозен и превключвания дал бог. :)
Тани - модератор
Честно казано не съм специалист , електротехниката ми е хоби от малък , но по пътя на логиката би трябвало да е така! Каква трябва да е дължината не знам, дали има някакви правила но аз лично на всичко правя по 4-5 см. За лампи е множко , но и на тях по толкова ги правя. Логато кабелите са повечко , даже и по дълги ги пускам! А за силата на стягането си има правило - докато се скъса и четвърт оборот обратно! :-D :-D :-D
Palawnik - специалист
За клемите е ясно. На самата клема си пише за колко е. Колкото до стягането, нема нужда чак от пръц =D>
Знам че няма да убедя привържениците на усукването, защото слагането на клеми е по-трудно, изисква повече време, по-скъпо е. Важното е да се мисли когато се правят връзки. Да се съобразяват токовете които ще минават после през таз връзка. Когато са малки всякак може, но при токове около и над 25-30 А задължително клеми.
Тани - модератор
Я тъкмо си на линия , а и както виждам си на ти с материята ми кажи за 14 лунички 12V 20W с обща дължина на кабела около 16 м. какво трябва да е сечението на кабела ,за да няма осезаеми загуби ( да няма видимо намаляване на силата на светлината)? А и смятам и двата края на кабела да ги свържа към трафа!
Duke_BG - специалист
Palawnik написа:
За клемите е ясно. На самата клема си пише за колко е. Колкото до стягането, нема нужда чак от пръц =D>
Знам че няма да убедя привържениците на усукването, защото слагането на клеми е по-трудно, изисква повече време, по-скъпо е. Важното е да се мисли когато се правят връзки. Да се съобразяват токовете които ще минават после през таз връзка. Когато са малки всякак може, но при токове около и над 25-30 А задължително клеми.
до тук спорехме основно за разклонителните кутии а там не би трябвало да има консумация от 6.6 KW - за 30 А за такива токове никой не използва усукване .
Duke_BG - специалист
8180 написа:
Колеги,
Интересна тема, ама дали ще се изясни най накрая кое е правилното, че доста силно ме вълнува.
В почти всички мнения намирам здрава логика, пък тезите май са противоположни. :sad:
За многото повърхности (на Тани) да вметна. Чувал съм, че не е редно за контактор (реле) да се запаралелват контакти с цел по-голям от номиналния за релето ампераж - токът все едно си ходел през най добрия контакт и скапвал първо него. Сигурно и с др. повърхности е така.
И да попитам за клемите - колко бр. жила могат да се мушкат в отделен отвор - твърди, гъвкави, евентуално комбинация? Ясно е, че колкото поеме, ама има ли правило? Стягането - ? - пак до пръц ли...:)
Същото и за др. вариант - с усукване?

И за теориите Ви - защо в старата ми Шкодичка чукчето беше с плоски контакти? Точецът през бобината май си е сериозен и превключвания дал бог. :)
за контактора има логика да не се прави - не само заради това, аим има и един друг момент - там никога не сработват едновременно :)

а за шкодичката : а забелязвал ли си как се износват чукчетата ? - винаги с дупка на "-" при посточнния ток дъгата има съвсем друга характеристика и топлина ( те затова и електрожените са с постоянен ток) а на автомобилните чукчета има и други фактори - честотата е до 24000 раб цикъла в минута (6000 оборота на двг х 4 цилиндъра...) но там е приложим и искрогасящ кондензатор. токът там съвсем не е малък и затова се правят с плоски контакти (като се има пред вид че и натиска съвсем не е малък + кондензатора..)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: