• 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MIRO_073 - майстор
toolegittoquit написа:
MIRO_073 написа:
Ей тая ще го свърши
Тая клема не взима 4mm2 масивно жило. Взима само 4mm2 многожичен. А то цялата ми работа е такава...
Ще трябва да се подменя. Някой ден, като се запаля, че вечно отлагане... :axe:
Взима взима. Пробвай. Писано е за това и е пробвано.
toolegittoquit - майстор
MIRO_073 написа:
Взима взима. Пробвай. Писано е за това и е пробвано.
Не и според спецификацията на клемата. Специално си купих една точно такава, за да пробвам и 4mm2 не се държат стабилно вътре. Още при наместването на клемата, проводникът се изхлузва. Моля ви повече да не създаваме полемика по въпроса.
Тани - модератор
Нещо не ти схващам концепцията :? Правиш къща с покрив до ключ за 2000 лева, а искаш да ползваш Wago клеми :shock: :shock: Бих ти препоръчал да си ползваш старата и изпитана спайка. Ясно е, че няма да си извикаш електротехник, но поне помоли някой да ти покаже как се прави правилно спайка.
toolegittoquit - майстор
Тани написа:
Правиш къща с покрив до ключ за 2000 лева...
Моля? За 2000лв правя пристройка, не правя къща. И това няма нищо общо с желанието за преправяне на електрическата инсталация. Умея да ги правя "спайките", но са доста неразглобяеми. Нямам повече намерение да повдигам полемика по тази тема. Имах конкретен въпрос, благодаря на отговорилите.
hidrazin - майстор
Моля не моля, това е дереджето. Беше питал защо толкова ги хвалим пружинните клеми? Ми сега ще ти покажа за да не съм голословен.
Ето ти една реална снимка от преди два дена. Ще дам малко разяснения и данни.
Това табло е правено от германец. Заблуден германец от много голяма и известна германска фирма, дето не си е свършил работата щото е блял някъде.
През това табло минава към 100kW мощност - всеки ден и мощността е постоянна за продължителни периоди.
През всяка клема минава около 5000 W. Товара е сравнително постоянен и не се мени рязко.
Кабелите са 10мм² многожични, с галванично калено покритие и си имат кербовани изолирани кабелни накрайници.
Такива табла имам много и са два модела.
Единия е този тъпия модел, дето кабелите освен през пружинната клема с разединител и дъгогасителна камерта, минават и през редова винтова клема.
В другия модел табла, тези редови клеми ги няма и кабелите влизат директно в горната пружинна клема.
И сега какво се случва?
- Тъпия германец не е стегнал клемата с необходимото усилие.
- Тока минава през редова винтова и през пружинна клема които са свързани последователно.
Очаквано нагаря винтовата клема и прецаква и двете съседни клеми. Резултата е това.
Прикачен файл:
пружинна клема.jpg
Прикачен файл:
нагоряла клема 1.jpg
И това са истински и качествени винтови клеми. Не като онези боклукчави лустер клеми дето се продават по нашите магазини.
Сега дано се досещаш какво не им харесвам на лустер клемите (особено пък в разклонителни кутии) и на спайките.
Елементарно е. Не ми харесва ЧОВЕШКИЯ ФАКТОР !!!
Някой бил снощен, гаджето го оставило, жената ктъшнала с комшията, заплатата се се бави с месец .... и ето ти кофти връзка.
Със всички произтичащи от това последствия.
При пружинната клема човешкия фактор е сведен до минимум! Оголваш, пъхаш и повече не го мислиш.
Не мислиш колко да го стегнеш, не се притесняваш че ако стегнеш много тъпото болтче ще пререже кабела, че болтчето ще охлаби след време...
Както работи в началото, така ще работи и след години. Същото е и със спайките.
Та това е относно харесването ни на пружинните клеми.
Разбира се има и други положителни неща:
- работи се много бързо
- влага се много малко усилие
- заемат малко място
- крайния резултат радва окото
- имат си контролни отвори и не се налага на махаш изолиращата лента за да измериш какво се случва
- и не на последно място - всички са еднакво добри !!!

:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Моля не моля, това е дереджето. Беше питал защо толкова ги хвалим пружинните клеми?
Приятелю, не ми се влизаше в полемики. Не знам защо подигна пак въпроса, но ще кажа някои неща. При пружинните клеми сигурно има и умора на метала. Също както и риск от не добро затягане на винтова връзка, някой може да не оголи проводника хубаво и едвам да го мушне в пружинната клема.
Трябва да отбележа, че консуматори като проточни бойлери съм виждал с очите си, че идват с лустер клеми като начин за свързване към кабел от електрическата инсталация. Щом 6kW проточен бойлер иде с лустер клеми, все ще може една такава клема в кутия да носи 16А.
Методът, който аз използвам по принцип с тия клеми е всички проводници и през двете винтчета, затегнати и с двете. Стегнати с 2 винтчета, не може при разхлабването на 1 да се развали връзката. Има и клеми с мостчета, които пазят кабела
Бях чел в някакъв американски форум как един майстор разправя, че трябвало да преправя връзките към свързаните осветителни тела. Старият майстор бил нащракал само пружинни клеми и някои неща не работили.
Аз го правя за себе си. Не виждам как ще си направя сам на себе си мръсно. На мен ми направи много лошо впечатление, че поставям в тая клема с лостчетата 4mm2 и проводника изскача при леко размърдване на клемата. Ако искам да свържа многожичен проводник с масивен, като и двата са 4mm2 трябва да взема 3-ка 32А до 6mm2 клема и след това да направя мост с 2.5mm2 проводник към клема с лостчетата, където да свържа и 4mm2 многожичен.
hidrazin - майстор
Няма и смисъл да влизах в полемика. Просто от описанията ти си личи че си далеч от материята.
Проточния бойлер идвал бил с лустер клема... Ми колко пъти и колко човека трябва да ти обясняват че тази клема е за удължаване или снаждане на два кабела?
Не за разклонителни кутии. Не и за натикване в клемата на сноп разнородни проводници.
Също така 4 мм² проводници няма какво да правят в разклонителна кутия на битова инсталация.
С такива че и по-дебели се пускат директни кръгове. Това за едножичен с многожичен е частен случай и обикновено тази връзка не е в разклонителна кутия.
Примерно присъединяване на готварска печка. И да, там се прави с лустър клема (евентуално) но пак опираме да удължаване или свързване на ДВА проводника.
Не за сноп от различни проводници. Ако все пак се наложи такава връзка в разклонителна кутия, си има по-надеждни и по-евтини начини за свързване.
Примерно кабелна гилза с кербоване.
А това за недоброто оголване и мушкането едвам в клемата са меко казано фантастика.
На всяка клема си има мярка и е отбелязано в милиметри колко да се оголи.
Доста трябва да се потрудиш за да объркаш нещата. И пак ли трябва да повтарям че при тези клеми човешкия фактор е сведен до минимум?
Ето - погледни най-дясната клема. Там е отбелязано колко да се заголи.
Ти просто не си пипал такива клеми.

Изображение

А по американските форуми си чети колкото искаш. Само първо се осведоми КАКВИ пружинни клеми използват там. :lol:
Та това го пиша за да не стават грешки и някой дето ще прочете темата да се подведе по нещата дето си писал.
:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Просто от описанията ти си личи че си далеч от материята.
Дали? :)
Изображение
hidrazin написа:
Също така 4 мм² проводници няма какво да правят в разклонителна кутия на битова инсталация.
Това го кажи на тоя, който е правил инсталацията в дома ми навремето.
hidrazin написа:
Не за сноп от различни проводници.
Приятелю, не съм се запалил все още. Според мен всяка връзка, където един проводник не може да се извади лесно със сила е достатъчно стабилна, за да може по нея да минават 16А ток.
FM STEREO - специалист
toolegittoquit написа:
Специално си купих една точно такава, за да пробвам и 4mm2 не се държат стабилно вътре. Още при наместването на клемата, проводникът се изхлузва.
Не съм се сблъсквал с този проблем,но мой познат електричар ми сподели същото,при издърпване на проводника с ръка той излизал,ако е така то не може да им се има доверие на тези клеми!
hidrazin - майстор
FM STEREO написа:
... мой познат електричар ми сподели същото...
Това го била казала една приятелка на жената, която пък го била чула от една друга жена на пазара... :lol:
Я вземи да говориш от собствен опит. Ако го имаш де.
:partyman:
  • 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: