• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
От това което виждам на снимката,клемата си е ок. Ще купя от тях за един ремонт и ще споделя впечетленията си от тях.Поздрав!
FM STEREO написа:...Ще купя от тях за един ремонт и ще споделя впечетленията си от тях....

Това вече е друго нещо. Както винаги се оказа разумен съфорумник.
:partyman:
Leon написа:Това съвсем не означава "че тя осигурява необходимия контактен натиск и малко контактно съпротивление."

:?

И кой го казва?

Лабораторен докторант работещ в конкурентна фирма и изследвал клемите? Главен специалист по безопасност в ядрената енергетика?

Айде като е така покажи ни типови изпитания на клемите, ако изобщо знаеш какво е това. Ако не то сега лесно. Чичко гугъл ще ти каже.
MIRO_073 написа:И кой го казва?

.....

Не четеш добре!

Това беше цитат ... от хидрата!

:lol:
hidrazin написа:Още един плюс за пружинните клеми.

Добре. Тук си прав. Има и боклуци на пазара.
Вече 10 години работя с клеми wago, не съм имал никакви проблеми. Купил съм няколко хиляди бройки и не съм видял дефектна клема.
Ами клемите без лостчето ги признавам. Ето една кутийка, която много трудно бих я направил с усукване. Вътре 3 кабела по 2 проводника по 4mm2 всеки и 1 жило от 2.5mm2. Язък само че не си купих за останалите неща от тия кутии за гипсокартон. Оказаха се по-дебели, обикновените български Технил-ски при замазването се мачкат и капачето им въобще не стои. Тая на капака има 4 зъбчета, които едната им страна е зигзагообразна и ляга на самата кутия на 5-6 успоредни улея по цялата кутия. Яд ме е, че другаде не сложих такива. За гипсокартона са по 1.50лв, но наскоро намерих подобни пак с такъв ръб, малко по-меки, но с капаче със зъбчетата по 24 стотинки. Е, не мога обаче да разбивам кутиите. Яд ме е, че на другите кутии не стоят плътно капачките. Ако някой има и някакво решение - ОК. Ако не - да се похваля с кутийката. п.п Сивият проводник не е черен, защото е горял. Просто не ми стигна кабела и сложих старо парче мостовак(на който изолацията е здрава), едното жило, да може да разделя кръговете. За жалост другата кутия ще я правя с усукване. Има 2х1.5, 4х2.5, 2х4, а няма клема която да взима и 1.5mm2 и 4mm2
ЦЪК
Извинявам се, но каква е разликата между посочените 2 WAGO клеми? Има двойни и от двата типа. Едните са трапецообразни, а другите са плоски. Гледам сега едните са от 0.5mm2, другите от 0.75mm2. Нещо друго съществено, освен че са ги направили по-малки? Купувах от едно място, където не предлагат плоските, с които нормално работя.
Изображение
Хайде престани бе Тинки! Не ти ли омръзна! Още един ред в тази тема и ще ти тегля бана! И да не си посмял да ми пишеш на лични!
Тоя спор за клемите изглежда ще е вечен :) Мисля и че е излишен. Какъв съединителен елемнт ще се ползва зависи най-вече от конкретната ситуация. Един способен електричар трябва да умее както да нанизва Ваготата, да завива винтови клеми, така и да усуква СКРУТКА! (Защото "спайка" означава нещо съвсем друго (от руски)). Немогат да се плюят сляпо пружинните клеми, да не забравяме, че в условията на вибрации само те са разрешени и са се доказали - в жп. приложенията например. Там подобни ел. съединения се ползват от десетилетия, макар и с доста по -различен външен вид, но пак основаващи се на пружинен ефект. Проблемът не е в това дали да е пружинна клема, а по-скоро дали да е точно WAGO или нещо друго, защото специално при WAGO, пружината е обща за всички проводници и ако на една клема "нанижеш" две различни квадратури (например 4mm2 и 2.5мм2) с времето контактния натиск върху по-малката клвадратура намалява и евентуално започва да грее клемата. А комбинацията 4+2.5 е масова дори при новото строителство. Лустер клемите са хубави, ако са качествени, обаче. Освен това професионалното решение изисква на клемна страна по един единствен проводник, а не сноп, за да ма качествен контакт. Това автоматично означава, че от другата страна трябва да има "гребен", а такива не се продават, особено пък със съответното сечение. Вариант е да се направи "на скрутка" тоя "гребен"м но това пък обесмисля използването на клема в немалка степен. Който има електрожен, може просто да си завари един гребен, примерно от парченца кабел с подходящата квадратура (РАВНА НА ТАЗИ НА НАЙ ДЕБЕЛИЯ КАБЕЛ, който се отклонява от клемата - това обикновено е кабелът, идващ от АП-то). За по-претенциозните, вариант е и използването на "нулеви шини", особено тези с пластмасовия носач. Ако РК е по-скъпичка, тя със сигурност ще има дистанционни втулки с отвори за които да се хване клемореда. Ако не е може да се изреже една плочка от стъклотекстолит или гетинакс, примерно с 5мм по малка от кутията и с винтове клеморедите да се хванат за нея, така че да бъдат твърдо дистанцирани един от друг. След това, цялата тази композиция се тиква в кутийката и се свуързват кабелите. Кусур на това "изпълнение" е че връзките така или иначе са винтови, а с времето винтовете отпускат! От друга страна, тия клемореди се използват в таблата, така че така или иначе са се доказали с годините. Проблем би било, ако трябва да се шибнат 3 такива клемореда в една 70мм кръгла кутийка. В такива случаи, клеморедът може да се среже до необходимия брой отвори и да се спести място.
Най-евтиният и същесвременно доказал се вариант с времето, разбира се е Скрутката (както в Бг масово се нарича спайка). Ако тя е направена добре, контактът е надежден и ще ви надживее, но тя заема място, а и изисква оставяне на по-голям излишък в кутията - две взаимно противоречащи си условия. Ако ще набиваме резерва от кабел с дръжката на отверката в кутията това не е вариант - кабелите се преучупват, да не забравяме, че все пак имат и минимални радиус и на огъване - нещо , което май никой не отчита и спазва, дори и при големите квадратури! Освен това, ако недай си боже нещо започне да грее и да се топи - замина и изолацията на резервата. От друга страна, все пак РК затова е "разклонителна" за да може при нужда от там да се махат и добавят разклонения и НАЙ-ВЕЧЕ: да се ИЗОЛИРА даден аварирал излаз или група излази, така, че да не се спира целият токов кръг до момента на извършване на ремонта! АКо връзката е спайка, това става по грубия начин и ако няма достатъчно резерв, щеш не щеш ще трябва да минеш на клема после, ако инсталацията е примерно мост под мазилката.
И накрая - най-надеждният вариант - точкова заварка със слаб електрожен при зачистване на проводника примерно 10мм. При нужда от разкъсване на връзката, при такъв малък "брак" на кабел, резерв със сигурност би имало достатъчно, в сравнение със скрутката.
И стига сте спорили и сте се плюли- по-скоро дайте да обменяме опит :)
Значи изчетох първите 15 стр.и последните 5, понеже вече ме морят очите :cool: и направо ще питам...Имам луни на 12V с 6W лед крушки на цокъл GU5.3 с два къси кабела по 1мм2 и ги свързвам към ШВПС 2х0,75мм2, които идва от трафа. Всяка луна е захранена с отделен проводник и кабелите са с накрайници.. Започнах с лустер клеми, но ме мъчи монтирането и не смея да стягам много заради резбите и пукането на някой от клемите и се зачетох какви Wago клеми да взема за многожилните кабели. Wago 224-201 са за многожилен кабел, но ги дават от 1мм2 до 2,5мм2 и ми идват скъпи понеже имам към 30 луни х 2 клеми са си едни пари за връзки, които няма да се демонтират и не си струва разходите.. Мисля за един модел тръбни връзки за кримпване като тези http://www.electronics.bg/product_info.php?products_id=118982 и още един вид с който не се заголват кабелите а им прерязва изолацията и така прави контакт, но не ми вдъхва доверие. Та въпроса ми е (освен WAGO-то), кой вид връзка е най-сигурна и лесна за многожилни проводници?
Използвай WAGO 222-412. Като цена са наполовина от 224-201.
Може да използваш и кабелни обувки. Например такива:
Кабелна обувка ST010/R
Кабелна обувка ST030/R
Или пък от кръглите:
Кабелна обувка ST050R
Кабелна обувка ST040R
Там цената пада още наполовина, но пък ще трябва да си купиш клещи за кримпване или някой да ти услужи с такива.
И що не си оставиш лустер клемите? Използвай тези черните дето имат ламаринка за да не ти прерязва кабела.
Ама и те не са без пари.
Имам клещи за кримпване и сега им слагам кабелни накрайници заради лустер клемите понеже нямат пластина, така че последния вариант ми е най-лесен понеже е и разглобяема връзката.. :partyman:
nikolov333 написа:..и не смея да стягам много заради резбите и пукането на някой от клемите

Купи си хубави лустер клеми. Пукат ли се - значи са менте. Кофата.
Взех за проба WAGO 222-412..лустер клемите отпадат :drinkers: С WAGO-то може и без кабелни обувки, но мисля дали да слагам..Въпроса е има ли смисъл?
:-D Сладка работа.
Искаш да кажеш кабелни накрайници? Според мен няма смисъл.
от kcom » пет окт 30, 2015 10:04 pm
Николов, слагай Wago- хидрата ти е обяснил какво. Това са слаботокови кръгове и няма какво толкова д аму мислиш, не говорим за 32, 64... ампера все пак... Разбира се, при спазване на всички изисквания за безопаснот, предполага се, че няма да нанизваш клемите при "вдигнато" АП или да оставиш заголени жила извън клемата да офазят конструкция или да се окъсят взаимно. Внимавай обаче с качеството на Луни-те, че там вече нещата стоят по друг начин :) Да не се чудиш защо тук грее, там нагаря в един момент.. Успех, ако вече не си приключил с мисята :)
Хора кажете ми има ли захранваща букса която да издържа минимум 20на ампера ток на 12в ?
Гледах из сайтовете, но единственото което намерих е тази дето я слагат на настолния компютър дават я 220в 10А. Това ли е единственото което имаме в търговската мрежа? Взех една за проба ама тя супер чуплива и не виждам как да и вържа 2х4 квадрата кабел.
estorm написа:Хора кажете ми има ли захранваща букса която да издържа минимум 20на ампера ток на 12в ?
Гледах из сайтовете, но единственото което намерих е тази дето я слагат на настолния компютър дават я 220в 10А. Това ли е единственото което имаме в търговската мрежа? Взех една за проба ама тя супер чуплива и не виждам как да и вържа 2х4 квадрата кабел.

Каква букса? Какво значи "захранваща" букса? Обясни какво искаш да правиш? Той въпроса ти е ... че и 4 мм2 кабел намеси...
Използвай конектори за фотоволтаични панели. Нещо такова:
Куплунг MC4K комплект
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”