Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ELEMENTAL - специалист
Ето го и моя вариант с 2 транзистора :wink:

Прикачен файл

Автомат с вградено фотореле.jpg
фоторезистора трябва да има съпротивление на светло под 15К и на тъмно над 100К.Добре е фоторезистора да е сложен до някой прозорец иначе ще става цветомузика нощно време:)
Автомат с вградено фотореле.jpg (102.79 KиБ) Видяна 18875 пъти

Прикачен файл

avtomat.jpg
2сек-4мин
avtomat.jpg (25.42 KиБ) Видяна 18875 пъти
Последна промяна от ELEMENTAL на ср авг 06, 2008 7:34 am, променено общо 1 път.
ELEMENTAL - специалист
Neno Er написа:
Дайте идея как към съществуващия сега автомат-АСЕ-5, да се включи фото реле, което да изключва управлението му през светлата част на деня?
Автоматът включва осветлението през контактор.
Нормално затворения контакт на фоторелето (ако е с релеен изход) го връзваш на фазата към АСЕ.Така като е светло АСЕ-то ще е без захранване, а като е тъмно ще си бачка....Също вместо на фазата към АСЕ, можеш да сложиш контакта на релето последователно на контактора.Ще е добре фоторелето (или фотодатчика му) да е до прозорец, иначе като светнат лампите нощес и автомата ще изключи :!:
mitcd - специалист
На ELEMENTAL схемата използва разреждането на кондензатора за определяне на времето,И така схемата е по точна.Но аз не я харесвам като вариант ,защото мой колега преди време направи такава и се включваше сама от всякакви смущения.А тази може би с малки изменения работи без проблем в няколко входа (правил съм я отдавна ).Светодиодите са само за индикация как работи схемата,а ресета съм го сложил защото е по удобно докато се настрои времето.Ако се върже + към нулата , ще стане 1:1 като тия дето ги продават.Само ако има глим лампа в ключовете няма да свети.Може да се измисли и вариант да се смени със светодиод,но тва са подробност.Ако времето на някой не му допада може да се коригират С3 и Р1.

Прикачен файл

avtomat.jpg
avtomat.jpg (54.89 KиБ) Видяна 18845 пъти
ELEMENTAL - специалист
[-( Mitcd явно още не си се разсънил :wink: .При моята схема се ползва зареждането на кондензатор, а при твоята разреждане.Не, че има огромно значение-резултата е същия.Относно фалшивите сработвания не съм забелязал такива (схемата стои на експерименталната платка от сутринта).Може колегата ти по-различна схема да е правил или да е ползвал по-различни стойности (или аз съм късметлия :-D ), не знам.
П.С. Иначе варианта на фотореле и автомат в едно не съм я тествал, по простата причина, че нямам подходящ фоторезистор под ръка, но съм сигурен, че би тръгнала.
mitcd - специалист
ELEMENTAL написа:
[-( Mitcd явно още не си се разсънил :wink: .При моята схема се ползва зареждането на кондензатор, а при твоята разреждане
Да ,днес цял ден ме мързеше нещо :oops: .Зарежда се с бутона ,а после докат се разреди работи релето.Другия вариант може и да не я е направил кат тряя(колегата).Всичко беше въздушен монтаж.А схемата мисля я беше взел от едни готови >>четири схеми на реле за време<<.Тази схема дето я давам ,често я ползвам и за закъснение –време за други схемни решения.
ELEMENTAL - специалист
Тези "четири схеми на реле за време" ми приличат много на един от китовете на Хобикит.Това обяснява всичко :wink:
Neno Er - специалист
Стълбищният ни атомат е АСЕ-5 и включва осветлението през контактор. От два дни ( вечери ) след натискане на бутон, осветлението не гасне ( както е при задържал бутон ). След изключване на предпазителя за няколко секунди, всичко се нормализира до следващото натискане на бутон и пак не гасне.
Възможно ли е да е остатъчен магнетизъм на АСЕ-5, или нещо друго?
Подлежи ли на оправяне, или-нов автомат?
ELEMENTAL - специалист
Сложи искрогасителна верига паралелно на контакта на релето (резистор 100 ома/1ват и кондензатор 220nF/400V свързани последователно).
P.S.Ако можеш постни една снимка на платката на автомата.
stefan_gb - специалист
Провери и контактора все пак :)
Neno Er - специалист
Не мога да дам снимка на автомата. Достъпът до таблото е много ограничен от Енергото. И на мен ми идваше някаква такава идея, но ще бъде след празниците. Енергото сега идва само за аварии.

Тема "контактор+стълбищен автомат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: