• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Към всяко мнение вече можете да качите снимка. Преди - След
rockwall - майстор
между другото - говорих с шефове на WEBER - тази фуга за 20мм я нямат още в БГ - имат до 10мм обаче
rockwall - майстор
и вътрешни от днес

Прикачен файл

smDSC07473.jpg
smDSC07473.jpg (158.89 KиБ) Видяна 30124 пъти

Прикачен файл

smDSC07474.jpg
smDSC07474.jpg (128.17 KиБ) Видяна 30125 пъти

Прикачен файл

smDSC07478.jpg
smDSC07478.jpg (173.1 KиБ) Видяна 30125 пъти
asinka - специалист
Общоприето е камъкът да е за външна облицовка, но мисля, че стои доста добре и вътре.Преценете сами:

Прикачен файл

beli--062.jpg
beli--062.jpg (29.24 KиБ) Видяна 30121 пъти

Прикачен файл

beli-06-002.jpg
beli-06-002.jpg (49.49 KиБ) Видяна 30121 пъти
Стефан - майстор
rockwall,
Извинявам се, но много мрачни снимки показваш. На някой може и да му харесват, но на мен ми прилича на затвора на граф Монте Кристо. Нищо лично, просто изказвам мнение. Все за нещо ще станат, най малко за украса на ограда на някой новобогаташ.
rockwall - майстор
Стефан,
не знам дали поръчка ти говори нещо, но при условие, че явно не си наясно с модата в интериор дизайна в последната година-две, че и повече - по-добре не се изказвай така обобщаващо.

Освен това, снимките са от завършен обект след монтаж и хората са много симпатични, за разлика от някои от тук присъстващите, така че не става дума за продукт, търсещ купувач, а за потребител открил продукта, който търси.

Всеки има право на вкус и няма право да налага своя на други!
Аз не го правя.

А когато обидите се насочват и към други, които не са ги заслужили, ТОЛЕРАНТНОСТТА МИ, която и без това е доста оскъдна (при допир с многознайковци), започва 'ЕПТЕН да свършва.

Не ми се поместват снимки от световни имена в дизайна и нямам намерение да споря, нито да ограмотявам за достигане на по-високо ниво от "ГРАФ МОНТЕ КРИСТО".

Имаш си достаъчно "фенове" във форума - ако не вярваш пусни си анкета.

ЖЕЛАЯ ТИ БЕЗСМЪРТИЕ и крила.
tuninghuman - специалист
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение





успях да намеря доста хубав оразмерен гоце дел4евски гнайс и смятам да го мятам ... взех на 10см, 15см и на 20 см .... знам 4е трябва с флекс лепило да го лепя - искам да стане като на последните снимки
знам 4е не се фугира и идеята е да са макс плътно прилепнали и в една равнина камъните ... незнам дали се мокрят преди това?

приемам всякакви съвети....


взех и дебели големи пло4и Иваиловградски гнайс за настилка без заливка отдолу - смятам да положа геотекстил, отгоре пясък и да наредя пло4ите и да фугирам с цимент и пясък ... правилно ли е така?


namerih malko info

http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACT ... CLE_ID=242




Алеите варират по сложност и форма от широки, елегантно настлани с камък, до плочопътеки и най-опростените утъпкани пътечки. В една Градина разбира се може да срещнете и от всички тях. Но най-силно впечатление правят и най-забележими са си добре наредените плочи от естествен камък, с равномерни, оформени фуги.






Подготовка – преди да се започне, каквато и да е дейност, най-напред трябва да сте наясно от къде до къде ще редите плочите, ширина, дължина на алеите и площадките. Най - лесно се работи като преди това си имате едно проектче, по което да действате, дори то да е нарисувано с молив на парче картон. След като сте решили от къде до къде и на къде ще редите камъни трябва и да ги изберете, освен ако не сте ги избрали още преди две години и сега специално заради тях да искате да правите настилка в двора си. Както и да е. Та на пазара, както и в природата се срещет най- различни породи камъни, за формите няма да споменавам понеже от думата естествен би трябвало да сте разбрали, че не е с точни форми и всяка каменна плоча си е индивидуална, освен че на дебелина са приблизително еднакви. Не е нужно чак да знаем точното име на вида камък, дали е гранит, гнайс, варовик, пясъчник, важното е да става за настилка. Надали ще има някой склад, където да продават камъни и да ви преметнат, а и за камък менте не съм чувал някой да произвежда. Единственото, което ни вълнува освен външния му вид, е дебелината му. По- тънкият камък обикновенно е облицовъчен и не бих Ви го препоръчал за монтаж на земята, затова избирайте по-дебелички, но пък да не отидете в другата крайност и да вземете за зидария. Все пак по-тънък е по- добре, стига да не е за път, през който ще минават турски тирове. Сигурен съм че като отидете да разпитате за цените и да разгледате камъните, вече ще знаете повече от достатъчно за тях. Kой е от Ивайловград донесен онзи ден, кой му светка слюда от жилките, кой е варовик и кой гнайс, а има и такива които са с отпечатъци на вкаменели листа на папрати от юрския период на мезозойската ера и т.н. и т.н. Е, стига продавачът да не е в кофти настроение и да не му се говори, но това е рядкост, а и складове много. След като си изберете камъка, е хубаво да извадите онова чертежче на картона и да видите колко квадрата ще ви трябват, прибавете към тях още 15%, защото фира винаги ще има, а както казва един познат майстор ”матряла стига га артиши”. След което е добре да закупите всичко на един път, а не на два-три, поради факта, че като дойдете следващият път, плочите може да са изчерпани и да се налага да взимате подобни, а не е приятно тука едно, там друго. Избрали, закупили, пренесли камъните, готови за редене. Но преди да започнете както казах, трябва да се подготви терена, а именно: с кирка, мотика, лопата и гребло заравнявате приблизително добре, ако можете и още по добре. След което се връщате отново в оня склад за камъни да си поръчате и няколко кубика филц и пясък. Дренажа според всички баш майстори бил много важен, та затова се налага да се постави първо филца, а и тамън така ще заравните още по-добре от предишното добре. А вече отличното заравняване идва с пясъка, там може да използвате и мастара (права дълга летва, обикновено в бяло). Но все пак ако сте решили да минавате с колата отгоре е добре вместо да ползвате за заравняване филц и пясък, направо да налеете бетон върху, който да редите настилката. Така здравината на камъните се умножава доста пъти, а и няма да се размесвтват и хлътват като минете 17 пъти. Как се лее бетонова плоча мисля, че не е нужно да Ви обяснявам.






Монтаж – след всички тези манипулаци идва съществената част, за която ви съветвам да си вземете майстор или поне някой, който е гледал как го прави някой майстор. А именно поставянето на майките или прехвърлянето на размерите от чертежа на земята и даването на наклоните. Но преди това може да разбъркате малко разтвор, защото камъните ще ги циментираме здраво да не мърдат “налево-надесно”. Иначе за разтвора, какво да ви кажа...? Точна доза..? Хм..? Ми досега няма майстор, който де е казал точна доза и тя да съвпада с дозата на друг майстор, обикновено те казват - ”я оди разбъркай малко” и след като пък попитате -”колко и от кое” те казват ”абре я тури там такова, две кофи песък, половинка цимент и вода, ама повечко от онуй...” след, което каже ”не така вре, амче аре давай ся нищо бръкяй” и то стане супер, кога повече от това, кога повече от онова, се си става. Така че давайте смело, нещата се учат в движение. Само аз от опит мога да ви кажа да не сипвате много вода, че ще ви отплува цимента и иди го гони, а и тоя разтвор е хубаво да го бъркате някъде на близо, че да не го носите после двеста-триста метра. Та след като сте го разбъркали добре с лопата в кофата, изсипете в единия от ъглите на алеята или площадката , след което и в другите три и така в четирите, нека насипа от разтвор е поне 4-5 см. Айде сега да поставим първата плоча. (Пак ви подсещам, поне е хубаво майстор да ви го започне.) В кофа с вода сипвайте цимент, бъркайте и слагайте докато стане гъстичко като... както му викат циментово мляко да стане. След което си изберете камък, който да монтирате в единият ъгъл, може да го пставите на мястото му така, че да видите как стои, коя страна ще е отгоре, коя отдолу ако трябва може и да очупите част от него. После го вдигнете намажете долната му страна с циментовото мляко и пльос върху разтвора, съответно с чукчето го почуквайте отвсякъде че да изгоните всякакъв въздух отдолу. По същият начин и другите три ъгъла. Сега взимате едно дълго, тънко, но здраво въженце – канап. Връзвате го на единят монтиран камък и съответно на другия, като го опъвате до перфектност. Тук вие трябва да сте наясно накъде ще е наклона. Дали ще има, дали няма да има, дали е площадка или не е площадка, а тясна пътека. Но да приемем че наклонът ще е на ляво. То тогава трябва дясната плоча да е по-нависоко от лявата. Преди да почнем да мааме с чука по лявата че да слегне и да сме готови с наклона, е добре да поставите нивелир (онова с мехурчето) посредата между двата камъка и да се уверим в хоризонталата. Съответно чукайки по лявата плоча не бива да забравяме че пък и голям наклон не е хубаво. Така с възможно най-малко нерви опъваме навсякъде въженца и нивелираме, колкото повече въженца, толкова по-добре, дори и повече от половината да не вършат никаква работа, поне изглеждаме като истински майстори и си личи отдалеч че вършим наистина сериозна работа. А тази работа наистина не е шега работа. Та да се върнем на първоначално опънатото въженце. Под него трябва да насипем от онзи разтвор, където го бъркахме, ако не е стегнал вече де, ако е стегнал бъркаме пак, сега поне дозата е ясно. После си докарваме няколко плочи и си избираме една по една, мажем с циментово мляко, поставяме, отгоре причукваме с чукчето, така че да е на височината на въжето, да няма въздух отдолу и съответно почваме рисунъка на фугите. Истинският майстор реди максимално близо и на еднакво разстояние между камъните, но това вече си е майсторлъка. Мажеш, лепиш, следиш фугата, въжето и постоянно причукваш, докато изкараш един ред до другият ъгъл. Който пуши сега е моментът да изпуши една цигара.






След като сме се нарадвали на идеалният ред, сътворен от нашите ръце, почваме да редим към другият ъгъл по същия начин. После и до дугият, така докато стигнем онзи, от който бяхме започнали. А докато редим не е зле редовно да си проверяваме с нивелира, поне докато редим първите редове, така наричаните ”майки”. Е, остана пълнежа от вътре, там сипвате разтвор и редите, по-малко следите нивото, защото редите на ред до друга, но и това не е лесна работа. Тука е изкуството да редиш с хубава правилна фуга. Освен че е добре да е сравнително еднакво дебела навсякъде, добре е също така и да няма места където се събират повече от четири, дори ако няма кръстовища е най-добре. Нещо също така важно е да не бързате, ... бавно и спокойно, имайте предвид че един майстор взима между 9 и 15 лева на квадрат, така че един квадрат да наредите днеска, изкарахте за бирата и цигарите. Пък и си вземете помощници. На един от тях му дайте важната задача да запълва фугите, една също така отговорна и майсторска работа за хора със здрави нерви. Тази манипулация се извършва по следният начин. Взимате двулитровото шише от бирата която изпихте сутринта и го пълните с циментено мляко и бавно и спокойно сипвате във фугата между плочите, така че да не прелеете. За това и с вас да има една гъбичка, че ако сипете отвън, веднага да забършете. По-добре е веднага да почиствате, преди да е засъхнало, отколкото после да трябва да търкате с четка. В млякото може да слагате различни оцветители, но за мен си е най -добре без. После поставяте две дъски на хикс по средата, така че никой да не минава до утре. Утре измитате, може и да измиете и смятате колко квадрата сте наредили и се тупате по гърдите победоносно доволни от себе си казвайки ”повече...., няма се занимавам с такива работи”.

Извинявам се за начина си на изразяване, особено на тези които си изкарват хляба с тази тежка и наистина майсторска работа. С казаното не съм искал да нараня или подценя трудът на никой. Ще се радвам ако съм полезен на някой с моите ”глупости”, зад които заставам на 100%, и твърдя че ако спазвате написаното, ще се справите с направата на настилка от естествен камък.

текст: Мартин Р. Варсано
Снимките са от процес на работа на “Дъх на градина”

Дъх на градина -
проектиране, изпълнение, поддръжка на градини.
Изпрати на приятелИзпрати на приятел Изпрати рецепта, материал, цвете.

КОМЕНТАРИ

1. Огнян :
2006.01.18 11:57
Много увлекателно.
Браво!!!
2. daniela_ :
2006.02.08 11:25
V momenta se valnuvam ot temata za nastilki za dvor i mi e mn polezno! : )
3. Христо :
2006.02.15 11:24
Чудесна статия!
Аз също се сблъсках с този проблем.
Най-важното тук е изборът на камък. Всеки ти казва различни камъни. Но настилката трябва да е от твърд камък. Най-доброто решение (най-евтино и естетично), което аз намерих бе с гнайс. Поради простата причина, че гранитат и мрамора са много скъпи, а варовикът и пясъчника се ронят.
Важно е също какъв гнайс, ще използвате. На нашият пазара се предлагат два вида единия от Гоце Делчев, а другия от Ивайловград.
Гнайса от Гоце Делчев е малко по евтин (с няколко стотинки) но се рони и чупи много. (Все пак настилката трябва да е здрава.) И този вариант отпада.
Най доброто решение според мен е Ивайловградския гнайс. Той е много здрав и с красива шарката. Не на празно масово го търсят и използват. Но когато купувате разгледайте добре плочите. Те са много здрави и не се чупят лесно.
4. някой :
2006.03.03 15:49
подходящи ли са малки градинки?Моят двор е голям,но ще си правя малко кътче с езерце,пътечка между цветята и т.н.Няма да разкривам повече.ЧАО!
5. pal :
2006.03.15 21:22
Kaldaramite mi naponqt vinagi na vazrojdenski stil i obstanovka,s bogata zelenina i bitovi,stari ky6ti,koito obojavam.
6. Milko :
2006.04.28 20:35
Super. Blagodarq mnogo. Imam 4 dka dwor i iskam wsi4ko da e w starowremenen stil. Sthe si prawq gradina no kamyka e edno ot osnownite idei. :)
7. ilieva :
2006.08.24 23:51
зависи от майстора,който ще лепи камъните.
8. BatkatA® :
2006.09.25 02:50
Човече ти си КУЛТ!!! незнам за останалите обаче аз четох статийката с усмивка до ушите... Информацията е много полезна и подадена точно както трябва!!! Скоро мисля да се тествам и аз с една настилка ;)
Успех на всички начинаещи!
9. andi :
2006.12.15 20:48
super e, ama trjabva goljamo bachkane!!!
най-добре е ако може да платиш на някой да ти го свърши :)
10. Ангел Райнов :
2007.02.16 15:46
Супер инструкция. Напиши още.
11. neli7310 :
2007.05.03 17:31
dali we ce cpravia moiat maw we ima da ce cmee
12. IGOR :
2007.06.23 16:00
Продавам ГНАЙС на мнг. ниски цени транспорт СЛИВЕН МОТОТЕХНИКА.самуиловско шосе yasho_79@abv.bg
13. ПАцо :
2007.06.30 12:20
Къде в Бургас може да се купят плочи за подова настилка?
14. jen :
2007.08.19 16:20
zapo4vam remont na seloto mi,tazi informaciq mi e mnogo plezna.bravo
15. наталия :
2008.02.06 20:42
Разбрах, че всички пишат положително и това
ме накара да се включа. За жалост и аз имам
проблеми в търсенето на камък за алеи в малката
ни градина. Голям мирак и малко пари...
Отзовете се... моля.
16. Драганов :
2008.02.10 12:43
Мрамор и Гнайс - черен и бял, Ивайловградски, в палети по 1т (20m2). Цени в зависимост от количеството, работим на едро и дребно - до 5т 20лв/м2 и над 5т - 15лв/м2. Редене + фугиране 20лв/м2. Разполагаме с мостри от 3-те вида. Поръчки с капаро от 10%. Доставка до 5 работни дни. гр.Стара Загора - 0885145587 г-н Драганов, е-мейл: m.d.draganov@gmail.com
17. Драганов :
2008.02.13 11:32
Извинявам се за недоразумението, но поради недоглеждане съм дал експортните цени в които е включен м/ународния транспорт.
За България цените са:
- до 5 палета - 12лв/м2*
- над 5 палета - 8лв/м2**
Доставка до 5 работни дни до всяко населено място.***
гр.Стара Загора
г-н Драганов
gsm: 0885145587 / 0894374434
е-мейл: m.d.draganov@gmail.com
ra_i_do@abv.bg

•* Всички цени са франкосклад на фирмата. Цени на транспорт франко обект на клиента - по договаряне. Всички цени са с ДДС.
•** За дистрибутори и при регуларни поръчки отстъпки до 20 %.
•*** В зависимост от желаното за доставка населено място е възможно удължаване на срока предвиден в офертата, както и промяна в ценообразуването.
Къщата е превена е преди повече от 50г. и не е правен никакъв ремонт досега.

Прикачен файл

DSC00135.JPG
DSC00135.JPG (117.49 KиБ) Видяна 33052 пъти

Прикачен файл

DSC00136.JPG
DSC00136.JPG (133.29 KиБ) Видяна 33052 пъти

Прикачен файл

DSC00003.JPG
DSC00003.JPG (126.57 KиБ) Видяна 33054 пъти

Прикачен файл

DSC00133.JPG
DSC00133.JPG (82.96 KиБ) Видяна 33054 пъти
rockwall - майстор
това на островърхата къщичка ми привлече вниманието - интересни отливки и стил

може ли няколко снимки фронтално срещу стената с бетонните кутийки - интересно на какви елементи са
printmaster - помощник
asinka написа:
Общоприето е камъкът да е за външна облицовка, но мисля, че стои доста добре и вътре.Преценете сами:
И аз мисля че добре се получава. Това е част от моя хол все още в процес на ремонт

Изображение

Изображение
Последна промяна от printmaster на чет авг 20, 2009 2:33 pm, променено общо 1 път.
rockwall - майстор
ако още не си рязал лентата можеш да боднеш още едно спотче точно над каменната стена - виж колко по-добре стоят, когато са осветени - изпъква им релефът - сравни двете снимки
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Външни каменни облицовки на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: