Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
mladkal - майстор
Зъболекарските /зъботехнически/ са пригодени за високи - 15-30хил оборота. Опити с шир потреба дрелки и подобни са обречени на неуспех. Който е то Стара Загора и или в региона и има излишно време за губене може да заповяда и да му направя показно - с кое какво НЕ става..Имам известен професионален опит с подобти дивотии.
Аз не бих си помпил двигетелните колела на трактор (багер) с ръчна помпа.... Бих ползвлал компресор, примерно.
gogo7777 - майстор
Това е кристал геод и всъщност е мек камък. Ако е ахат-геод, то пак не е твърд. Така, че може да се пробие с обикновенна дрелка и кобалтова бургия на средни обороти и охлаждане с терпентин или восък. Пробивал съм си такъв геод за да си правя амулет и става идеално без затруднения. Пред Ягодинската пещера ги има в изобилие на сергиите и са много красиви камъни.
profesionalist_wood - майстор
Още никъде немога да открия карта на България където е отбелязано къде има геоди и полускъпоценни камъни :?
VLADO66 - майстор
profesionalist_wood написа:
Още никъде немога да открия карта на България където е отбелязано къде има геоди и полускъпоценни камъни :?
В източните Родопи
mladkal - майстор
В района на Кърджали примерно има доста. Живял съм там няколко години и има доста. В природата се намират съвсем свободно, но по нищо не си личат. Човек трябва да има елементарни познания и тренирано око. Чак след като се среже и полира избива красотата. В "Минерал сувенир" -Кърджали имаше и цех с хора, които се занимаваха с това.
gogo7777 - майстор
Точно така без рязане (за геодите) и шлайфане, камъка си е най-обикновенно паве :-D .
zz33 - помощник
Един колега имаше поръчка да обработи няколко квадратни метра ахат. Цената на материала май беше около 2500 евро на квадрат. Трабваше му да направи няколко отвора с диаметър Ф8. Пробвахме. Много лют за пробиване материал. Много! Чак сега имаме подходящо решение. Ако някой още се интересува от решаването на проблема , да ми пише zz33@abv.bg
profesionalist_wood - майстор
Сподели го тук и ние да видим чалъма :razz:
zz33 - помощник
https://www.youtube.com/watch?v=OZz6mVo ... ture=share

Това е видеоклип на пробиването на Ахат.
Chefo77 - майстор
Винаги съм мислел, че охлаждането е по-скоро за камъка, не за свредлото...

Тема "Пробиване на камък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: