• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Някой да е наясно или да има къде да пита.... Интересува ме, дали на сито може да се печата с нещо тънко като вода.
Бай Член - специалист
Така наречения 'ситопечат' се извършва по следния начин.
На дървена или метална рамка се опъва специална мрежа /сито/, колкото е по-фина, толкова по-прецизни надписи могат да бъдат отпечатани.
След опъването на мрежата, тя се намазва с фоточувствителна емулсия, слага се контактно(на прозрачна основа) това което ще се печата и се облъчва за определено време. След това се промива. Там където е било черно на прозрачната основа се отмива и там ситото остава пропускливо.
Поставя се детайла върху който ще се печата. Върху него се поставя да легне 'ситото' и със специална, подобна на гумена, шпатула /ракел/ се разнася на тънък слой боята през ситото.
Вдигаш ситото, слагаш следващият детайл и пак по същия начин.
Общо взето това е технологията, сега ти кажи какво точно искаш да направиш :roll:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Абе Член! Знам как се ситопечати. Мали и това знам! Питам с вода може ли или е прекалено рядка.
Ако не става, вече питам с тампон става ли. Теоретично, мога да заменя водата със спирт, въпросът е във вискозитета.
Бай Член - специалист
е като знаеш технологията (няма да обяснявам тогава за тампонния печат) що не пробваш ;)
Пък и не искаш да издадеш целта на занятието :?
Иначе проблем не виждам даже и с ракия да печаташ, било на сито, било на тампон.
Но зависи от материала на който ще се печата и големината на това което ще се печата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Щото за да пробвам треба някъде да поръчам нещо си па да пробвам. Като може още на теоретично ниво да се откажа...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Хайде де, някой да пита обслужващия рекламата, моля.
8180 - майстор
Какво да пита при зададените условия.!?
Топваш пръста в "мастилото" (вода, ракия, каквото си намислил), отръскваш го, и натискаш на детайла. После чакаш да изсъхне и търкаш, миеш или каквото там ще се прави при употреба. За по- сериозна проба залепваш тиксо върху изображението и като го отлепиш - гледаш.
Тава грубо - после правиш проба с тампон или сито (някое старо, да не се набутваш). Има и доста нови технологии, ама си потаен.
Нали уж си наясно.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ОК. Щом имаш сито, направи заради мен пробата. Разтвори малко боя за яйца (за да виждаш резултата) и мини с ракела по ситото. И ми кажи размачкването и едрината на ситото. Моля.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Благодаря!
  • 1
  • 2

Тема "ситопечат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: