Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
marryjane96 - напреднал
Здравейте!Тук получих безценни съвети, страхотен форум!
Сега моля специалистите за едно компетентно мнение:
Съборихме стария гредоред и покрива на старата ни къща, това чудо беше изгнило и се виждаше небето поне на десетина места.
Новия гредоред е съставен от греди 10/10см през 60см осово, в две помещения, които са с размери 4 /4,60м по късата страна и лежат на външните зидове, а перпендикулярно на тях е поставена една греда/която ги носи/ приблизително по средата през цялата къща...
Питането ми е тази конструкция би ли издържала натоварване, ако е обитаем тавана над нея и ако не, как би могла да се подсили?
Благодаря на всички предварително!
housedoktor - майстор
Не ,слаба е ..Ще опитам после да драсна няколко реда
laki1968 - специалист
дай една снимка де........
marryjane96 - напреднал
Да, снимка ще мога да кача едва в понеделник може би, в момента съм на работа и не разполагам, за съжаление.
Само забравих да уточня, че гредите на гредореда лежат върху външните стени на къщата, но отгоре върху тези стени ляхме стоманобетонов пояс
vanko68 - специалист
housedoktor-защо да е слаба конструкцията ? На дядо ми къщата е правена 1920 г с гредоред 8/10 см ,на 50 см междуосово,на свети отвори 3 и 4 м ,на 3 етажа е и още никой не е паднал.И както гледам,поне още толкова ще изкара.
Ако има някакво значение-с иглолистен материал е правена,каран от Румънско.
housedoktor - майстор
Ако не ме лъже паметта неподпрени греди на растояние 4 метра трябва да са с размер 5х20 см(това е по английски стандарт) при междуцентрово 40 см.При 60 см се намалява до 3,60 В този случай има обитаемо помещение отгоре и 10х10 неподпряни на 2 метра и на 60 см междуцентрово е слабичко , но не и опасно Имам програма която ми ги смята тези,но скоро преинсталирах компа .Скоро редих гредоред 6х12 греди ,но са подпрени през 80 см върху старите греди .При стъпване върху гредата неподпряна на 1,60 забележимо се огъва (поставях ги на широката им част заради нивото,което търсех)
marryjane96 - напреднал
Не успях нищо да снимам, за това начертах една схема на гредореда,която пък не мога да кача тук-pdf й е формата...

Само ще преразкажа още веднъж-къщата се състои от две помещения със светли отвори 4,00/4,60.Гредите 10/10 са поставени успоредно на стените с дължина 4,60 през осово разстояние 60см.Перпендикулярно на това подреждане е поставена греда 12/12, която носи гредите 10/10. Тази греда е на разсояние от едната носеща стена на 1,80, а от другата на 2,80. Върху гредореда има водоустойчив шперплат с дебелина 22мм.
Ако трябва да се подсилва, може би ще трябва да подсилим носещата греда, която е със сечение 12/12 и ми хрумва да поставим под нея още една, като двете се захващат с планки...дали е удачно и ако да, какво да й е сечението?
housedoktor - майстор
За да подсилиш 12х12 по добре сложи паралелна до нея и ги съедини с шпилки през 60 см.Две греди 12 х12 съединени така са по здрави от една 24х12 Гредите трябва да стъпват на стените поне 20 см,желателно е върху подложка от метал,или поне да са подсигурени срещу влага чрез мембрана и обмазване с битум.И импрегнирай всичко дървено с импрегнант против дървояди
marryjane96 - напреднал
Благодаря, housedoktor :)
Това ще бъде ли достатъчно, за да смятам че тая конструкция ще издържи товарите от таванския етаж, там е предвидено за стаи на малчуганите ? :)
housedoktor - майстор
Да ,още по-вече имаш накован шперплат върху тях.Но прегледай добре гредите за евентуални повреди и импрегнирай

Тема "съвет за гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: