Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Master_Kenobi - V.I.P.
Нищо не се пръска! Във фризера стоят с месеци малки бутилки от минерелна вода и една няма да се е пръснала, сцепила или избила капачката. Дори не ги стискам малко преди да ги затворя, както е редно по принцип.

Лазаре, мерси! :prayer: Друго си е с формулка! :-D
inspo - майстор
Здравейте ,гледам заформила се е интересна тема . Въпреки ,че не виждам отговор на въпроса си ,вече реших как да си охлаждам кутийката :-D . Понеже тук нямаше категоричен отговор по въпроса ,се разрових из нета и намерих една тема на братушките , в която отговорите са почти същите като тук . И в крайна сметка извода е- замразете си вода за да изстудявате с нея и после да си я изпиете .
:lol:
Deo-x - специалист
Toчно,inspo!Взимате 1 или 1,5л пластмасова бутилка вода замразено напълно от фризера и ето ви "хладилника" :wink:.Ще изкара най малко 1 ден при условие да е на сянка и завито или да е с кутия залепено отвън с стиропор и слагате напитки.Гарантирано :!:
Neno Er - специалист
inspo написа:
Здравейте ,гледам заформила се е интересна тема . Въпреки ,че не виждам отговор на въпроса си ,вече реших как да си охлаждам кутийката :-D . Понеже тук нямаше категоричен отговор по въпроса ,се разрових из нета и намерих една тема на братушките , в която отговорите са почти същите като тук . И в крайна сметка извода е- замразете си водkа за да изстудявате с нея и после да си я изпиете .
:lol:
Моля да ме извините за волността.
8180 - майстор
Извън практичността да се замрази вода/водка в случая, в др. област съм чел за акумулатори на топлина с т.н. "фазов преход".
Мисля си, дали споменатия от Кеноби гел не ползва този ефект.
Доколкото схванах там, при смяна на агрегатното състояние важи някаква друга формула, вероятно различна от тази на Лазар!?

Би ми било интересно някакво разяснение, както и възможните вещества - там беше с някакви парафини и за плюсови температури, обаче.
bobykafe - специалист
Промяната на агрегатното състояние също изисква енергия- по добре да е замръзнала водата в шишето- хем е с по- ниска температура, хем при разтопяване поглъща допълнително топлина. Идеята за подсоляване според мен е да се разтапя на по- ниска температура и да се използва погълнатата енергия от фазовия преход да държи останалите неща под нулата /замразени/.
Master_Kenobi - V.I.P.
Мислиш ли, че при перхода от едно агрегатно състояние в друго се поглъща повече енергия? :? Не ми се вярва, поне в тоя случай. Пък и какво? Разтапя се да речем при минус 8 и после какво? Пак същата крива затопляне.
Мисля, че топлоемкостта на веществото, а не точката на размразяване е най-важният параметър в случая.
lenko71 - специалист
Извинявам се за лошото качество

Прикачен файл

Picture 0228.jpg
Picture 0228.jpg (69.6 KиБ) Видяна 3495 пъти

Прикачен файл

Picture 0227.jpg
Picture 0227.jpg (86.6 KиБ) Видяна 3495 пъти

Прикачен файл

Picture 0226.jpg
Picture 0226.jpg (93.87 KиБ) Видяна 3495 пъти
Master_Kenobi - V.I.P.
Хм, аз много не разбрах какво значи "охлаждащият ефект се получава за сметка на топлината на разтваряне на солта". :?
Освен това за пръв път чувам, че разтварянето на сол във вода е ендотермичен процес (поглъщащ топлина).
Ленко, какъв е тоя източник? Надежден ли е?
Такова яко охлаждане (от 0 до -20 градуса) все щяхме да сме го забелязали някъде. :?
Пък и на какво се дължи тогава разтапянето на поледицата по тротоара като се посипе с морска сол? :?

Ама, в крайна сметка опитът е лесен и може да се направи. Като опитам ще докладвам. :-D
lenko71 - специалист
Това е от учебник за техникуми "Хладилна техника"
Издателство "Техника" - София, 2002г (първото издание е 1986г)
Автори:
инж. Невенка Петрова Йорданова
инж. Цвета Илиева Попова
Честно да си кажа това последното за солта и аз нещо не го схванах и от първия и от втория път обаче вече е доста късно и мисълта ми тече бавно, тъй че ще си го оставя за закуска :?

Тема "С какво са пълни охладителите за хладилни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: