• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
mici - специалист
Направих на внуците хвърчило. Аз бях градско дете, израстнах по улици и блокове, никога не съм тичал с хвърчило по поляните. Сега имам тази възможност, но нещо ми убягва. Направих го класическо, от две летви и хартия, правилен ромбоид, с дължина 1 м., опашка около 5 м. Хванато е в три точки: върха и двете страни на по-късата летва, кордите от трите точки се събират в една (като триъгълна пирамида), където е вързано хвърчилото. Днес имаше хубав вятър и успях да вдигна хвърчилото, то бяха радости, викове, смях... Но след няколко зиг-загообразни пируети хвърчилото политаше надолу и се удряше в земята. Накрая се счупи. Не ми е жал за него, ще направя друго, но къде греша?:? :wallbash: Защо полита надолу? Може би ъгълът на атака спрямо кордата за опъване? Или дължината на опашката? Моля споделете опит. :)
vanko68 - специалист
Ъгълът на атака е виновен.Ако си представиш,че кордата е опъната хоризонтално на земята,самото хвърчило трябва да е с ъгъл около 25-30°нагоре спрямо хоризонталата.При по-големи ъгли ще се вдига повече,но ще е по-нестабилно,ще почва да шари наляво-надясно и накрая пада.
parvev - специалист
едно време ние си правехме хвърчила с 3 летви.при теб проблема е в опашката,от нея зависи стабилноста му
mici - специалист
sspoko написа:
http://hvar4ila.dir.bg/_wm/pbasic/?df=33062
Този сайт го гледах, но тук подробности, такива, които ме интересуват, няма [-X
rulom - модератор
На магазините за "1 лев" е пълно с хвърчила, че даже и летят :cool: :-D
bjohnev - специалист
Идеята не е да се купи, а да се направи правилно, напълно разбирам.

Опитай да го свържеш и в четвърта точка, която да не е в края на дългата летва, а да е там където ще се получи правилна четириъгълна пирамида. Според мен падането се дължи на полягането на хвърчилото паралелно на вятъра, а с четвърта свръзка няма как да легне.

Пробвай и пиши как е...
rulom - модератор
bjohnev написа:
Идеята не е да се купи, а да се направи правилно, напълно разбирам.

Опитай да го свържеш и в четвърта точка, която да не е в края на дългата летва, а да е там където ще се получи правилна четириъгълна пирамида. Според мен падането се дължи на полягането на хвърчилото паралелно на вятъра, а с четвърта свръзка няма как да легне.

Пробвай и пиши как е...
Горния пост го писах защото винаги съм се чудил, как не ги мързи хората да питат и пишат толкова дълги теми, а в същото време ги мързи да поровят в Гугъл :? Та в тоя ред на мисли сметнах, че и магазина за левче е решение :-D
Ето какво открих на първо ровене ==>>
ТУК

ТУК

ТУК

И най вече тук.
Последна промяна от rulom на вт юли 21, 2009 12:47 pm, променено общо 2 пъти.
emil_v r - майстор
Явеа ньшд дувьаеец Пардон :-D
След като овладееш обикнов. хвърчило , а това е елементарно ,
обърни внимание на едни други модели -
управляеми с две корди на една дръжка .
Кат на старите авиомодели :-D

Те са наистина впечатляващи за децата , и им развиват някой качества.
Това че тук никой не прави хвърчила нищо не дзначи , Хората навсякъде мн. ги правят и се дзабавляват с тях.
crez - майстор
Не опъвай хартията (платното) остави и луфт около 1 см от летвите при опънато положение. Това регулира струята въздух при ъгала на атака. Използвай пръчки от разцепен по дължина на стеблото бамбук, продават се бамбукови пръчки. Дървото не е подходящо.
  • 1
  • 2

Тема "Хвърчило" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: